هر آنچه که باید در مورد داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین بدانید

تتراسایکلین (Tetracycline) چیست؟

تتراسایکلین یک نوع آنتی بیوتیک است که با عفونت ناشی از باکتری‌ها مبارزه می‌کند. تتراسایکلین برای درمان بسیاری از عفونت‌های باکتریایی مختلفِ پوست، روده، دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری، تناسلی، گره‌های لنفاوی و سایر سیستم‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب در درمان بیماری‌های آکنه شدید و یا انتقال بیماری مانند سفلیس، گونورآ (سوزاک) یا کلامیدیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هم‌چنین تتراسایکلین برای درمان عفونت‌هایی که ممکن است از تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا مواد غذایی آلوده دریافت کنید، استفاده می‌شود. در برخی موارد، زمانی که پنی‌سیلین و آنتی بیوتیک‌های دیگر نمی‌توانند برای درمان عفونت‌های جدی مانند آنتراکس، لیستریا ، کلستریدیوم ، آکتینومیا و عفونت‌های دیگر استفاده شود از تتراسایکلین استفاده می‌شود.

اطلاعات مهم درباره تتراسایکلین

کودکان زیر 8 سال نباید این دارو را مصرف کنند. استفاده از تتراسایکلین در دوران بارداری می‌تواند به نوزاد نارس آسیب برساند و یا باعث تغییر رنگ دائمی دندان در زندگی کودک شود. زمانی که ضروری نیست از تتراسایکلین استفاده نکنید.

در صورتی که تاریخ انقضاء این دارو به اتمام رسیده از آن استفاده نکنید. تتراسایکلینی که تاریخ انقضاء آن به اتمام رسیده می‌تواند یک سندرم خطرناک ایجاد می‌کند که به کلیه‌ها آسیب می‌رساند. تتراسایکلین به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است بر روی رشد استخوان و دندان در یک کودک تأثیر بگذارد. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می‌کند این دارو را بدون مشورت کردن با پزشک خود مصرف نکنید.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا اشعه‌های UV مصنوعی (لامپ‌های خورشیدی یا تخت‌های برنزه شدن) اجتناب کنید. تتراسایکلین می‌تواند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند و ممکن است باعث آفتاب سوختگی شود. از کرم ضدآفتاب (حداقل SPF 15) استفاده کنید و اگر زیاد در معرض نور خورشید هستید باید از لباس محافظ استفاده کنید.

نکات مهم قبل از مصرف دارو تتراسایکلین

اگر آلرژی به داروهای تتراسایکلین یا داروهای مشابه مانند دمان کلیکسیلین، داکسی سایکلین، مینوسیکلین یا تیگیکایکلین دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. اگر شما بیماری کبد یا بیماری کلیوی دارید برای اطمینان از اینکه تتراسایکلین برای شما مناسب است، پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر از تتراسایکلین برای درمان گونورآ استفاده می‌کنید، دکتر ممکن است برای اطمینان از اینکه شما بیماری سفلیس (که یکی دیگر از بیماری‌های منتقلِ از راه جنسی است) دارید، شما را آزمایش کند. مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است بر روی دندان‌ها و استخوان‌های نوزاد تأثیر بگذارد. اگر باردار باشید یا در هنگام استفاده از این دارو باردار شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

تتراسایکلین می‌تواند تأثیر قرص‌های ضد قارچ را کمتر کند. برای جلوگیری از بارداری از پزشک خود در مورد استفاده از یک کنترل تولد غیر هورمونی (کاندوم، دیافراگم با اسپرم‌کش) بپرسید.

چگونه باید تتراسایکلین را مصرف کنم؟

تتراسایکلین را دقیقاً همان‌طور که برای شما تجویز شده است، مصرف کنید. پیروی از تمام دستورالعمل‌ها در برچسب تجویزی خود را دنبال کنید. این دارو را در دوز بیشتر یا کمتر یا طولانی‌تر از توصیه مصرف نکنید. تتراسایکلین را با معده خالی مصرف کنید، حداقل یک ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا.

این دارو را با شیر یا سایر محصولات لبنی مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. محصولات لبنی می‌تواند فرآیند جذب دارو در بدن‌تان را دشوارتر کند. دارو مایع را با دوز سرنگ یا با یک قاشق مخصوص دوز یا فنجان دارویی مصرف کنید. اگر دستگاه اندازه‌گیری دوز نداشته باشید، از داروساز میزان هر دوز را بخواهید.

اگر شما نیاز به عمل جراحی داشته باشید، قبل از جراحی به جراح بگویید که شما تتراسایکلین استفاده می‌کنید. اگر از این دارو در درازمدت استفاده کنید، ممکن است نیاز به آزمایش‌های پزشکی متعدد داشته باشید.

هر میزان و اندازه‌ای از دارو که پزشک برای‌تان تجویز کرده را استفاده کنید. ممکن است علائم شما قبل از اینکه عفونت کاملاً پاک شود، بهبود یابد. مصرف نکردن تمامی داروها، ممکن است خطر ابتلا به عفونت بیشتر را نیز افزایش دهد که به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم است. تتراسایکلین یک عفونت ویروسی مثل آنفلوانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد.

این دارو را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر علائم مشابهی داشته باشید. این دارو را در دمای اتاق دور از رطوبت و گرما نگه دارید. پس از اتمام تاریخ انقضا روی برچسب تتراسایکلین، آن دارو را مورد استفاده قرار ندهید. مصرف تتراسایکلین منقضی می‌تواند باعث آسیب به کلیه شما شود.

با از دست دادن میزان دوز چه اتفاقی می‌افتد؟

به یاد داشته یاسید که اگر دوز را فراموش کردید، زمانی که یادتان آمد آن را مصرف کنید اما اگر تقریباً نزدیک زمان دوز برنامه‌ریزی‌شده بعدی شما باشد، دوز ازدست‌رفته را فراموش کنید. داروی اضافی برای تشکیل دوزهای نادرست مصرف نکنید.

توصیه‌های مصرف تتراسایکلین

1- برای حداقل 2 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از مصرف تتراسایکلین

از مصرف مکمل‌های آهن، مولتی‌ویتامین‌ها، مکمل‌های کلسیم، آنتی‌اسیدها یا ملین‌ها اجتناب کنید.

2- داروهای آنتی‌بیوتیک می‌تواند باعث اسهال شود، که ممکن است نشانه عفونت جدید باشد

اگر اسهال شَدید یا خونی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. از داروهای ضد اسهال استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما تجویز کند.

عوارض جانبی آنتی بیوتیک تتراسایکلین

اگر علائم واکنش آلرژیک به تتراسایکلین مانند: کند و سخت شدن تنفس، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو داشته باشید، استفاده از داروهای اورژانسی می‌تواند به شما کمک می‌کند. درصورتی‌که موارد زیر را دارید با دکتر خود تماس بگیرید:

 • تارهای شدید، لایه‌برداری و بثورات پوستی قرمز
 • تب، لرز، دردهای بدن و علائم آنفلوانزا
 • صورت رنگ پریده یا زرد، کبودی یا خون‌ریزی
 • هر نشانه‌ای از یک عفونت جدید.

عوارض جانبی متداول تتراسایکلین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تهوع، استفراغ، اسهال، ناراحتی معده، از دست دادن اشتها
 • تکه‌های سفید یا زخم در داخل دهان یا لب‌های‌تان
 • زبان متورم، زبان سیاه، مشکل در بلع
 • زخم‌ها یا تورم در منطقه رکتال یا ناحیه تناسلی شما
 • خارش واژن

چه داروهای دیگری بر تتراسایکلین تأثیر خواهد گذاشت؟

به پزشک خود در مورد تمام داروهای مصرفی فعلی خود بگویید، به‌ویژه:

 • هر آنتی بیوتیک دیگر
 • ایزوترتینوئین (Accutane)
 • ترتینوئین (Renova، Retin-A، Vesanoid)
 • نیتروژن خون (وارفارین، کومادین، یانوتون)
 • داروی ضد انعقاد یا ملین
 • یک مکمل ویتامین یا مواد معدنی حاوی آهن، روی، کلسیم یا منیزیم

این لیست کامل نیست. سایر داروها ممکن است با تتراسایکلین ارتباط برقرار کنند، ازجمله داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی. همه تعاملات ممکن در این راهنمای دارو فهرست نشده است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.drugs.com/tetracycline.html

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man