از فواید و خواص ذرت برای سلامت بدن انسان غافل نشوید

ذرت یک منبع غذایی بسیار غنی

ذرت یکی از غلات مهم است. منشأ آن قاره آمریکا بوده‌ است و پس از گندم، بیشترین اراضی کشاورزی جهان به ذرت اختصاص دارد. ذرت سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن بوده و نیز منبع خوبی از فیبر محسوب می‌شود و سرشار از کالری است.

ذرت نه تنها کالری مورد نیاز برای متابولیسم روزانه را فراهم می‌کند بلکه غنی از ویتامین A، ویتامین B، ویتامین E و بیشتر مواد معدنی است. محتوای بالای فیبر در این ماده نقش مهمی در پیشگیری از یبوست، شرایطی همچون هموروئید و سرطان روده بزرگ بازی می‌کند. آنتی اکسیدان‌های موجود در آن به عنوان یک عامل ضدسرطانی عمل می‌کنند و از بیماری آلزایمر پیشگیری می‌نماید.

ذرت چه تاثیری در سلامتی دارد

ذرت به خاطر مواد مغذی و با کیفیتی که در خود دارد مزایای زیادی برای سلامتی فراهم می‌کند. علاوه بر اینکه ذرت ماده خوشمزه‌ای برای افزودن به وعده‌های غذایی است، غنی از مواد شیمیایی-گیاهی است و می‌تواند از بدن در برابر برخی از بیماری‌های مزمن محافظت نماید.

1- ذرت منبع غنی از کالری است

این ماده به ازای صد گرم، ۳۴۲ کالری وارد بدن می‌کند که در میان غلات بالاترین محتوای کالری را دارد. به همین خاطر است که این ماده برای افزایش سریع وزن مورد استفاده قرار می‌گیرد. محتوای بالای کالری در ذرت باعث شده است که بیشتر کشورهایی که با مواد گیاهی تغذیه می‌کنند به آن روی بی‌آورند.

2- موثر بودن ذرت در کاهش خطر هموروئید و سرطان روده بزرگ

محتوای فیبر یک پیمانه از ذرت، حدود ۱۸.۴ درصد از نیاز روزانه بدن به این ماده را فراهم می‌کند. این موضوع به بهبود مشکلات گوارشی همچون یبوست و هموروئید کمک می‌کند و از خطر ابتلا به سرطان روده می‌کاهد. فیبر سال‌هاست که به عنوان یک ماده کاهش دهنده خطر ابتلا به سرطان روده مورد استفاده قرار می‌گیرد اما داده‌های اندکی در مورد ارتباط فیبر با پیشگیری از سرطان وجود دارد. با این وجود مصرف غلات سبوس‌دار می‌تواند از چنین خطری بکاهد. فیبر به اجابت مزاج کمک می‌کند. این ماده می‌تواند خطر ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر و اسهال را کمتر کند.

3- ویتامین‌های موجود در ذرت

ذرت سرشار از ویتامین B و موادی همچون تیامین (ویتامین B1) و نیاسین (ویتامین B3) است. تیامین برای حفظ سلامت اعصاب و عملکرد شناختی ضروری است. کمبود نیاسین به پلاگر منجر می‌شود. این بیماری با اسهال، دمانس (زوال عقل) و درماتیت شناخته می‌شود که در افرادی که سوءتغذیه دارند بیشتر مشاهده می‌گردد. ذرت منبع خوبی از پانتوتنیک اسید است که یک ویتامین ضروری برای متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و لیپید می‌باشد.

کمبود اسید فولیک در زنان باردار به کاهش وزن کودک منجر می‌شود و می‌تواند به نقص لوله عصبی نیز بی‌انجامد. ذرت درصد بالایی از نیاز بدن به فولات را فراهم کند. هسته ذرت سرشار از ویتامین E است که یک آنتی اکسیدان ضروری برای رشد و محافظت از بدن در برابر بیماری‌هاست.

4- جلوگیری از کم خونی

ذرت به پیشگیری از کم خونی ناشی از کمبود ویتامین‌ها کمک می‌کند. این ماده سطح قابل ملاحظه‌ای از آهن را دارد که یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای تشکیل گلبول‌های قرمز است. کمبود آهن یکی از دلایل اصلی کم خونی محسوب می‌شود.

5- کاهش سطح کلسترول بد خون

بر اساس تحقیقات انجام شده، مصرف روغن ذرت می‌تواند کلسترول بد خون را با کاهش جذب این کلسترول در بدن کاهش دهد. این کاهش کلسترول بد خون به معنای کاهش کلسترول خوب نیست. کلسترول خوب مزایای بسیار زیادی برای بدن دارد و می‌تواند بیماری‌های قلبی را کاهش دهد، از آترواسکلروز پیشگیری نماید و ردایکال‌های ازاد در بدن را کاهش دهد.


بیشتر بخوانید:

تفاوت بین کلسترول HDL و LDL چیست؟


6- کنترل کننده دیابت و پرفشاری خون

در مطالعات اخیر دانشمندان به این نتیجه رسیدند که افراد سرتاسر جهان از اپیدمی دیابت رنج می‌برند. اگرچه مکانسیم واقعی برای این شرایط هنوز مشخص نیست اما به نظر می‌رسد چنین بیماری‌هایی به رژیم غذایی و مواد مغذی مربوط باشد.

مصرف میوه و سبزیجات ارگانیکی همچون ذرت می‌تواند نشانه‌های دیابت را کاهش دهد. مطالعات نشان داده است که مصرف هسته ذرت به مدیریت دیابت غیر وابسته به انسولین کمک کند و در برابر پرفشاری خون مفید باشد. مواد شیمیایی گیاهی می‌توانند جذب و انتشار انسولین در بدن را تنظیم کنند. همین امر مانع از بالا رفتن و افت قند در افراد دیابتی می‌شود و باعث می‌گردد سطح قند خون تنظیم شود.

ذرت و کاربرد آن در محصولات زیبایی و آرایشی

نشاسته ذرت برای تولید محصولات آرایشی متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان از این محصولات برای استفاده موضعی برای بهبود راش‌های پوستی و پوست تحریک شده استفاده کرد. محصولات تهیه شده از ذرت را می‌توان جایگزین محصولات شیمیایی سرطان‌زا نمود. بیشتر کرم‌های پوست سنتی در برگیرنده وازلین به عنوان ماده پایه هستند که می‌تواند منافذ را مسدود کند و شرایط پوستی را بدتر نمایند.

نکات مهم در مورد ذرت و مصرف آن

ذرت در برگیرنده مقادیر زیادی از اسیدهای چرب است. به همین خاطر افرادی که در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند، مصرف زیاد ذرت و روغن آن می‌تواند شرایط موجود را بدتر کند. این روزها ذرت به شربت ذرت با فرکتوز بالا تبدیل می‌شود.

این ماده بدتر از شکر است و می‌تواند باعث ایجاد چاقی در افراد شود و تاثیرات منفی بر روی سطح قند خون داشته باشد. ذرت منبع غنی از مواد مغذی ضروری و فیبر است. وعده غذایی به همراه ذرت می‌تواند شما را در برابر بیماری‌ها محافظت کند. پس همین امروز دست به کار شوید و ذرت را در وعده‌های غذایی خود بگنجانید. فقط حد اعتدال را حفظ کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.organicfacts.net/health-benefits/cereal/health-benefits-of-corn.html
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Maize
  3. http://www.majalesalamat.com/nutrition/foodbenefits/corn-maize/

اشتراک گذاری:

رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh