با خواص اعجازانگیز سرکه سیب آشنا شوید

سرکه سیب برای ناراحتی‌های شکمی

یکی از قدیمی‌ترین کاربردهای سرکه سیب، استفاده از آن برای بهبود ناراحتی‌های شکمی است. برای درد شکم، کمی سرکه سیب را با آب ترکیب کنید و بنوشید. اگر عفونت باکتریایی دلیل اصلی اسهال در شماست می‌توانید از سرکه سیب برای بهبود شرایط استفاده کنید زیرا خاصیت آنتی بیوتیکی دارد. برخی از افراد بر این باورند که سرکه سیب در برگیرنده پکتین است و می‌تواند به تسکین اسپاسم‌های روده کمک کند. سعی کنید یک یا دو قاشق غذاخوری از سرکه سیب را با آب ترکیب کنید و بنوشید.

کاهش گرفتگی شبانه ساق پا به کمک سرکه سیب

گرفتگی ساق پا اغلب می‌تواند نشانه کمبود پتاسیم باشد. از آنجا که یکی از فواید سرکه سیب داشتن پتاسیم فراوان است بنابراین به عنوان یک داروی خانگی برای تسکین گرفتگی‌های شبانه ساق پا تجویز می‌گردد. دو قاشق غذا خوری سرکه سیب و یک قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم ترکیب کرده و بنوشید.

سرکه سیب بوی بد دهان را مهار می‌کند

اگر مسواک زدن و استفاده از دهانشویه راه کار مناسبی برای برطرف کردن بوی بد دهان نباشند، سعی کنید از درمان خانگی سرکه سیب برای کنترل بوی بد دهان استفاده کنید. آن را غرغره کنید یا یک قاشق چای خوری از آن را به صورت ترکیب با آب یا به تنهایی برای از بین بردن باکتری‌های به وجود آورنده بد بوی دهان بنوشید.

سفیدی دندان به کمک سرکه سیب

در هنگام صبح، دهان خود را با سرکه سیب غرغره کنید. سرکه به از بین بردن لکه‌ها، سفید کردن دندان‌ها و از بین بردن باکتری‌ها در دهان و لثه‌ها کمک می‌کند. طبق معمول بعد از غرغره کردن، مسواک بزنید. هم‌چنین می‌توانید هفته‌ای یک بار دندان‌های خود را با جوش شیرین مسواک بزنید تا به از بین بردن لکه‌ها و سفیدتر شدن دندان‌ها کمک کند.

از این مورد تنها زمانی استفاده کنید که بعد از آن بخواهید مسواک بزنید. هم‌چنین می‌توانید از نمک به عنوان یک خمیر دندان جایگزین استفاده کنید. اگر لثه‌های شما حساس است بهتر است هر روز با نمک مسواک بزنید.

ناپدید شدن کبودی‌ها با سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی است. دم کردن یا گذاشتن یک کمپرس سرکه سیب روی کبودی می‌تواند به محو شدن کبودی و تغییر رنگ آن کمک کند.

کنترل قند خون به کمک سرکه سیب

بر اساس مطالعات متعددی که ارتباط بین این دو را نشان داده است نوشیدنی سرکه سیب می‌تواند به حفظ تعادل قند خون کمک کند. یک مطالعه در مورد مبتلایان به دیابت نوع 2 که انسولین مصرف نمی‌کردند، نشان داد که مصرف دو قاشق غذاخوری سرکه سیب قبل از خواب منجر به کاهش سطح گلوکز صبحگاهی شد.

یک مطالعه دیگر در دانشگاه ایالتی آریزونا نشان داد که افراد دارای مقاومت به انسولین که قبل از خوردن وعده غذایی با کربوهیدرات فراوان، مخلوطی از سرکه سیب و آب نوشیده بودند، قند خون کمتری داشتند. دانشمندان فکر می‌کنند که اثر ضد قند خون سرکه سیب بیشترین مزیت برای بیماران است.

سرکه سیب می‌تواند سکسکه را درمان کند

یک قاشق چایخوری سرکه سیب را بردارید و بنوشید. این ماده طعم ترشی دارد و می‌تواند سکسکه را متوقف کند. این ماده می‌تواند جلوی پیام‌های سکسکه را بگیرد.

سرکه سیب می‌تواند گلودرد را تسکین ببخشد

زمانی که احساس کردید گلودرد دارید، از سرکه سیب استفاده کنید. از آنجایی که بیشتر میکروب‌ها در محیط اسیدی نمی‌توانند زنده بمانند استفاده از این ماده برای تسکین گلودرد مفید خواهد بود. کافیست یک چهارم پیمانه سرکه سیب را با یک چهارم پیمانه آب گرم ترکیب کنید و هر چند ساعت یکبار آن را غرغره نمایید.

سرکه سیب می‌تواند کلسترول را پایین بیاورد

تحقیقات بیشتری بر روی این موضوع نیاز است اما یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد که اسید استیک موجود در سرکه سیب می‌تواند سطح کلسترول خون را در موش‌ها پایین بیاورد. مطالعه انجام شده در ژاپن نیز نشان می‌دهد نیم اونس از سرکه سیب در روز می‌تواند کلسترول خون در افرادی که کلسترول بالایی دارند را کاهش دهد.

سرکه سیب به سوءهاضمه کمک می‌کند

قبل از خوردن ماده غذایی، کمی سرکه سیب بنوشید. سعی کنید این روش درمانی را امتحان کنید. یک قاشق چای‌خوری عسل را با یک قاشق چایخوری سرکه سیب ترکیب کنید و در آب گرم بریزید. این ترکیب را ۳۰ دقیقه قبل از غذا میل کنید.

سرکه سیب به تمیز شدن بینی کمک می‌کند

زمانی که دچار سرماخوردگی و گرفتگی بینی شدید، کمی سرکه سیب بنوشید. سرکه سیب حاوی پتاسیم است و اسید استیک آن می‌تواند از رشد میکروب‌ها جلوگیری کند. یک قاشق چای‌خوری از سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم ترکیب کنید و بنوشید.

سرکه سیب به کاهش وزن کمک می‌کند

سرکه سیب به شما کمک می‌کند وزن کم کنید. اسید استیک موجود در آن اشتها را کم می‌کند، متابولیسم را افزایش می‌دهد و احتباس آب در بدن را کمتر می‌نماید. دانشمندان بر این باورند که سرکه سیب با هضم نشاسته در بدن تداخل می‌کند. این موضوع به معنای ورود کالری کمتر به جریان خون است.

سرکه سیب به شما کمک می‌کند از شر شوره سر خلاص شوید

سرکه سیب برای پوست نیز مفید است. این گزینه می‌تواند یک روش درمانی موثر برای شوره سر باشد. اسیدیته سرکه سیب می‌تواند PH پوست سر را تغییر دهد و رشد مخمرها را در آن دشوارتر سازد. یک چهارم پیمانه سرکه سیب را با یک چهارم پیمانه آب ترکیب کنید و بر روی پوست سر اسپری نمایید. سر را با حوله تمیز بپوشانید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را بشویید. اینکار را هفته‌ای دوبار تکرار کنید.

سرکه سیب به پاک شدن آکنه‌ها کمک می‌کند

سرکه سیب می‌تواند یک تونر طبیعی برای درمان آکنه باشد و باعث ایجاد پوستی سالم در شما گردد. خاصیت آنتی باکتریایی آن به کنترل آکنه کمک می‌کند. اسید لاکتیک و اسید مالیک موجود در آن می‌تواند پوست را نرم‌تر سازد و باعث لایه برداری آن شود.

سرکه سیب انرژی بدن را افزایش می‌دهد

تمرینات ورزشی و در برخی از موارد استرس شدید می‌تواند باعث تجمع اسید لاکتیک در بدن شود و خستگی بیشتری را در فرد ایجاد نماید. آمینواسیدهای موجود در سرکه سیب به عنوان پادزهر عمل می‌کنند. سرکه سیب حاوی پتاسیم و آنزیم‌هایی است که احساس خستگی را کمتر می‌نمایند. یک قاشق غذاخوری از سرکه سیب را به نوشیدنی خود یا آب بیفزایید.

اکنون که تمام مزایای سرکه سیب را می‌دانید شاید وقت آن باشد که خودتان آنرا امتحان کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.rd.com/health/wellness/apple-cider-vinegar-benefits/
  2. http://www.majalesalamat.com/nutrition/foodbenefits/apple-cider-vinegar-benefits/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article