علت خون‌ریزی لثه چیست و چطور از ایجاد آن جلوگیری کنیم؟

خون‌ریزی لثه را جدی بگیرید

خون‌ریزی لثه می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری‌های لثه باشد یا ممکن است به شما هشدار دهد که لثه‌های شما در حال بیمار شدن هستند. این‌گونه خون‌ریزی‌ها می‌توانند نشانه‌ای از یک بیماری خطرناک و یا وضعیت جدی باشند، پس نباید آنها را دست کم گرفت.

لثه‌هایی که سالم باشند، حتی زمانی که سیب می‌خورید، دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، هنگامی که دندانپزشک بر روی دهانتان کار می‌کند و یا نخ دندان می‌کشید هرگز خون‌ریزی نخواهند کرد.

اما گاهی اوقات وقتی که سیبی را گاز می‌زنید و یا وقتی دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید، لکه‌ای خون را بر روی آن مشاهده می‌نمایید، مهم نیست که این خون کم باشد یا زیاد، زیرا یک علامت هشدار دهنده است که نشان دهنده التهاب لثه یا التهاب پریودنتال می‌باشد و در بدترین حالت، به افتادن دندان‌هایتان ختم خواهد شد.

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، لثه‌های سالم هرگز خون‌ریزی نمی‌کنند. اینگونه لثه‌ها به رنگ صورتی کم رنگ بوده و دارای سطح چین‌داری هستند. لکن لثه‌های ملتهب به رنگ قرمز تیره بوده و نرم و حساس هستند. آن‌ها به راحتی خون‌ریزی می‌کنند و بوی ناخوشایندی دارند.

خون‌ریزی لثه نشان دهنده چیست؟

مشکلاتی مانند خون‌ریزی لثه می‌توانند بیانگر این امر باشند که شما از لثه‌های خود به خوبی مراقبت نمی‌کنید و آنها نیاز به توجه بیشتری دارند. بنابراین هنگامی که با خون‌ریزی لثه مواجه شدید لازم نیست بترسید فقط کافی است اقدامات لازم را انجام دهید تا از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایید.

معمولا وقتی که ما در مورد سلامت دهان و دندان فکر می‌کنیم، بر روی جلوگیری از ایجاد حفره در سطح دندان‌ها تمرکز می‌نماییم. اما با اینکه لثه‌ها نقش مهمی را در نگهداری از دندان‌هایمان بر عهده دارند کمتر به آنها توجه می‌نماییم.

در بسیاری از موارد لثه‌های متورم و خون‌ریزی کننده نشانه‌ای دال بر وجود بیماری لثه هستند. با این حال، برخی موارد دیگر نیز می‌توانند باعث خون‌ریزی لثه شوند. خون‌ریزی گاه و بیگاه لثه‌ها می‌تواند به علت مسواک زدن شدید دندان‌ها یا استفاده از دندان‌های مصنوعی ایجاد شود.

خون‌ریزی مداوم لثه مطمئنا علت دیگری دارد. شایع‌ترین علت خون‌ریزی لثه ایجاد پلاک یا رسوبات بر روی سطح دندان‌ها و لثه است. زیرا این مواد به باکتری‌ها اجازه می‌دهند تا در فضای بین دندان و لثه رشد کنند بنابراین حفظ بهداشت دهان و دندان می‌تواند از حساسیت و خون‌ریزی جلوگیری نماید.

علت بروز خون‌ریزی لثه

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، علت اصلی التهاب همراه با خون‌ریزی در لثه است، زیرا در این صورت پلاک‌های باکتریایی بر روی دندان‌های شما جای گرفته و شیار بین دندان‌ها و لثه‌ها را پر می‌کنند. پلاک‌هایی که برداشته نشوند به تارتارهای سفت و سختی تبدیل می‌گردند و این امر باعث افزایش خون‌ریزی لثه و تبدیل شدن آن به فرم پیشرفته‌تر بیماری لثه شده که به عنوان التهاب پریودنتال شناخته می‌شود. سایر علل خون‌ریزی لثه عبارتند از:

 • هر گونه اختلالی که باعث خون‌ریزی لثه شود
 • مسواک زدن خیلی شدید و محکم
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری
 • دندان مصنوعی یا دیگر لوازم دندانپزشکی
 • استفاده نامناسب از نخ دندان
 • عفونت دندان‌ها و یا لثه‌ها
 • لوسمی که نوعی سرطان خون است
 • کمبود ویتامین C
 • استفاده از رقیق کننده‌های خون
 • کمبود ویتامین K
 • ژنژیویت، این بیماری باعث التهاب لثه‌ها می‌شود
 • استفاده از یک مسواک خیلی خشک و یا فرسوده که دیگر تاثیری در پاکیزه کردن دندان‌ها ندارد
 • مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین، یا ایبوپروفن
 • ابتلا به  بیماری لثه‌ای که در مراحل اولیه خود قرار دارد
 • دیابت
 • استعمال دخانیات و سیگار کشیدن

چگونه از بروز خون‌ریزی لثه جلوگیری کنیم

درست مسواک زدن، خون‌ریزی گاه و بی‌گاه لثه‌ها و دندان‌های شما در بیشتر موارد نشان دهنده این امر است که شما دندان‌هایتان را خوب مسواک نمی‌زنید. البته هنگامی که برای اولین بار از یک مسواک استفاده می‌کنید اندکی خون‌ریزی طبیعی است اما این موضوع نباید به طور مداوم ادامه یابد.

دندان‌هایتان را حداقل دوبار در روز مسواک بزنید و سعی کنید این کار را به درستی انجام بدهید. هر روز دندان‌هایتان را مسواک کنید و این کار را به صورت چند روز در میان انجام ندهید. هر روز دهان خود را با دهانشویه ضد عفونی کنید تا باکتری‌های موجود بر روی لثه‌ها از بین بروند.

یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. سعی کنید در رژیم غذایی خود حتما ویتامین C و کلسیم داشته باشید. مقدار زیادی آب بنوشید زیرا مصرف آب آشامیدنی، به ویژه پس از خوردن غذا، می‌تواند به شستن غذا از روی دندان‌ها کمک کند و احتمالا باکتری‌هایی را که باعث ایجاد پلاک می‌شوند از بین ببرد.

اگر سیگار می‌کشید یا از سایر دخانیات استفاده می‌کنید، سعی کنید آنها را ترک کنید. سعی کنید غذاها یا نوشیدنی‌ها را به صورت خیلی گرم یا خیلی سرد مصرف نکنید. همیشه آرامش داشته باشید زیرا افزایش سطح هورمون استرس کورتیزول در بدن، باعث افزایش احتمال التهاب در سراسر بدن و خون‌ریزی لثه ها خواهد شد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.curaprox.com/us-en/bleeding-gums-are-a-danger-signal
 2. https://medlineplus.gov/ency/article/003062.htm
 3. https://www.webmd.com/oral-health/bleeding-gums-other-conditions#1
 4. https://www.webmd.com/oral-health/guide/gum-problem-basics-sore-swollen-and-bleeding-gums#1
 5. https://www.healthline.com/symptom/bleeding-gums

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سهیلا دوست‌پژوه

سهیلا دوست‌پژوه

علاقه مند به ترجمه و تالیف و نویسندگی