کیست پستان، علائم و درمان

آشنایی با کیست پستان یا سینه

کیست‌های پستان کیسه‌های پر از مایع در داخل پستان هستند که معمولا خوش‌خیم بوده و سرطانی نیستند. ممکن است در یک سینه یک یا چند کیست پستان وجود داشته باشند. کیست پستان معمولا مانند یک انگور یا به شکل یک توپ کوچک پر از آب است، اما گاهی اوقات یک کیست سینه پایدار و سفت در زیر پوست احساس می‌شود.

کیست‌های پستان به درمان نیاز ندارند مگر اینکه یک کیست بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این حالت، تخلیه مایع کیست سینه پستان می‌تواند درد آن را کاهش دهد.

علائم کیست پستان

علائم و نشانه‌های یک کیست سینه عبارتند از:

 • یک توده گرد و یا بیضی شکل صاف و متحرک با لبه های مجزا (که معمولا خوش‌خیم است)
 • ترشحات نوک پستان که ممکن است به رنگ زرد، قهوه‌ای مایل به قرمز یا قهوه‌ای تیره باشد.
 • درد سینه یا حساسیت به لمس در ناحیه پستان
 • افزایش سایز سینه و حساسیت سینه درست قبل از دوره قاعدگی

کیست پستان

انواع کیست پستان

 1. کیست‌های کوچک: اندازه این کیست‌ها کمتر از 1 سانتی‌متر است.
 2. کیست‌های بزرگ: اندازه این کیست به حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتی‌متر)  می‌رسد.

کیست‌های پستان بزرگ باعث فشار روی بافت‌های مجاور سینه شده و بسیار دردناک هستند. مخصوصا قبل از دوران قاعدگی

راه‌های تشخیص کیست پستان

1- معاینه پستان

پزشك به صورت فیزیکی پستان را بررسی می‌کند و سایر اختلالات پستان را کنترل می‌كند. اگر مشکوک به کیست سینه بود سونوگرافی را تجویز می‌کند.  

2- آسپیراسیون دقیق سوزنی پستان needle aspiration

پس از انجام سونوگرافی و در صورت صلاحدید  یک ماموگرافی تشخیصی سینه را تجویز خواهد کرد. کیست‌های سرطانی که بسیار نادرهستند ظاهری سخت و سفت دارند که نمی‌تواند در سینه حرکت کند. بر اساس یافته‌های آزمایشات بالینی پستان و تست‌های تصویربرداری، ممکن است نیاز به آسپیراسیون دقیق سوزنی یا بیوپسی پستان داشته باشید.

نمونه گیری پستان

در طی یک آسپیراسیون سوزنی، پزشک سوزنی نازک را به داخل سینه وارد می‌کند و سعی می‌کند مایع داخل کیست را تخلیه کند. اغلب، آسپیراسیون دقیق سوزن با استفاده از سونوگرافی انجام می‌شود تا موقعیت دقیق سوزن را تشخیص دهد.

گاهی این مایعات را به آزمایشگاه می‌فرستند تا شک پزشک از سرطانی بودن کیست برطرف شود.

 • اگر مایع داخل کیست خونی باشد شما نیازی به آزمایش یا درمان دیگری ندارید.
 • اگر مایع کیست خونی باشد، او حتما این نمونه را به آزمایشگاه ارسال می‌کند و با کمک یک رادیولوژیست متخصص دوباره تصویربرداری انجام خواهد شد و کیست را مجددا بررسی خواهند کرد.
 • اگر مایعی از کیست خارج نشد پرشک به احتمال زیاد یک آزمایش تصویربرداری و ماموگرافی یا اولتراسوند توصیه خواهد کرد. این موضوع نشان می‌دهد که لوب پستان یا بخشی از آن جامد است و نمونه‌ای از آن برای تشخیص سرطانی بودن به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد.

آسپراسیون

درمان کیست‌های پستان

برای کیست‌های پستان درمان خاصی وجود ندارد یا کیست خود به خود از بین می‌رود و یا بزرگ می‌شود که در این صورت باید آب آن تخلیه شود. بعضی پزشکان برای جلوگیری از بزرگ شدن و از بین رفتن کیست‌ها درمان‌هایی را تجویز می‌کنند. این درمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

1- هورمون درمانی

استفاده از قرص‌های ضد بارداری  (ضد بارداری خوراکی) برای تنظیم چرخه قاعدگی شما ممکن است به کاهش عود از کیست‌های پستان کمک کند. اما به دلیل عوارض احتمالی قابل توجه، قرص‌های کنترل تولد یا سایر داروهای هورمونی نظیر تاموکسیفن معمولا در زنان مبتلا به علائم شدید توصیه می‌شود. هورمون درمانی پس از یائسگی ممکن است به جلوگیری از کیست‌های پستان کمک کند.

2- خوردن ویتامین E

خوراکی برای کسانی که کیست تخمدان دارند تجویز می‌شوند.

3- عمل جراحی

جراحی برای از بین بردن کیست سینه فقط در شرایط غیرمعمول ضروری است. جراحی ممکن است در صورت مشاهده یک کیست ناراحت کننده پستان در ماه بعد از ماه رخ دهد یا اگر کیست سینه حاوی مایع خون‌ریزی شده باشد یا علائم نگران کننده دیگری را نشان دهد.

جراحی

4- شیوه زندگی و درمان‌های خانگی و سنتی

 • استفاده از پستان بند مناسب و شل که سینه‌ها تحت فشار نباشند.
 • کمپرس آب گرم یا آب سرد
 • اجتناب از مصرف کافئین، البته شواهد قطعی وجود ندارد که مصرف کافئین برای کیست تخمدان خطرناک باشد.
 • داروهای ضد التهاب دیگر مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن

درمان‌های سنتی و گیاهی برای کیست پستان

1- روغن پریموز

روغن پریموز یا روغن مغرب حاوی اسید چربی به نام‌اسید لینولئیک است باعث کمتر کردن درد سینه‌ها و درد قاعدگی می‌شود. این روغن در درمان جوش صورت و درخشندگی پوست و ریزش مو نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

2- بذر کتان

روغن بذر کتان برای درمان کیست سینه عالیست. دیده شده است در عرض چند ماه مصرف کیست‌های سینه بهبود می‌یابد یا کوچک‌تر می‌شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cysts/diagnosis-treatment/drc-20370290

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do