آیا غذاهای پر فیبر در جلوگیری از سرطان نقش دارند؟

آیا فیبر موجود در غذا از بروز سرطان جلوگیری می‌کند؟

به استثنای سرطان پوست، سرطان روده بزرگ (کولورکتال)، سومین سرطان شایع است که در ایالات متحده و در مردان و زنان تشخیص داده شده است. اما چگونه می‌توان از سرطان روده بزرگ جلوگیری کرد؟ یکی از بهترین راه‌های مراقبت از روده و داشتن دستگاه گوارش سالم این است که روزانه به اندازه کافی فیبر مصرف کنید. رژیم‌های غذایی سرشار از فیبر میکروب‌های روده را تغییر می‌دهد و حتی باعث توقف رشد تومورهای سرطانی نیز می‌شود. 

فیبر چیست؟

فیبرهای غذایی دارای کربوهیدرات‌های نشاسته‌ای هستند که در غذاهای گیاهی به صورت محلول و نامحلول وجود دارند.

آشنایی با انواع فیبر

1- فیبرهای محلول

این نوع فیبر در آب به صورت ژل در می‌آید که کار تخلیه مواد غذایی از روده را آسان می‌کند. فیبر محلول به راحتی در روده بزرگ تجزیه می‌شود و باعث پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق می‌شود و هم‌چنین از دیابت جلوگیری کرده و سلامت روده بزرگ را به همراه دارد، زیرا اثر آن بر کاهش کلسترول خون و  تنظیم سطح گلوکز بسیار زیاد است.

فیبر محلول به اسیدهای چرب زنجیره‌ای که توسط کبد برای سنتز کیسه صفرا، جذب و متابولیزه می‌شوند می‌چسبد. منابع فیبر محلول شامل سیب، جو، میوه‌های مرکبات، حبوبات، جو، چاودار و بسیاری از سبزیجات مانند بروکلی و هویج هستند.

2- فیبر نامحلول

این نوع فیبر در آب حل نمی‌شود و با اضافه کردن حجم و آب به مدفوع حرکات روده را افزایش می‌دهد و یک بافت نرمی را در روده‌ها ایجاد می‌کند. منابع فیبر نامحلول شامل برنج قهوه‌ای، میوه‌ها، حبوبات، دانه‌ها، سبزیجات مانند جوانه‌ها، کلم بروکسل و سبوس گندم می‌باشند.

روشن است که خوردن رژیم غذایی با فیبر بالا می‌تواند به شما کمک کند علاوه بر این که وزن ایده‌آل خود را حفظ می‌کنید، خطر ابتلا به انواع سرطان را نیز کاهش می‌دهید. فیبر تنها برای درمان سرطان روده مناسب نیست. آزمایشات مختلف نشان داده که مصرف روزانه فیبر باعث کاهش سرطان‌های دیگر نیز می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مصرف فیبر و سرطان پستان

برخی محققان معتقدند فیبر می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد، فیبر حتی بر روی هورمون‌های بدن نیز تاثیر دارد. این مطالعات ثابت کرد بانوانی که سبزیجات زیادی در روز مصرف می‌کنند کمتر به سرطان پستان و حتی سرطان تخمدان دچار می‌شوند.

مصرف فیبر برای جلوگیری از سرطان پروستات

یکی از نظریات این است که فیبر می‌تواند با تعادل هورمون‌های بدن در مردان از سرطان پروستات جلوگیری کند. 

فیبر مصرف کنید تا  از خطر دیابت در امان باشید

متخصصان دیگر معتقدند اثر فیبر بر روی چیزی که "حساسیت انسولین" نامیده می‌شود، نقش مهمی ایفا می‌کند. انسولین یک هورمون است که بعد از خوردن غذا در بدن شما تشکیل می‌شود. این موضوع اجازه می‌دهد که قند خون وارد سلول‌ها شده و برای تولید انرژی استفاده شود.

هنگامی که سطح قند خون افزایش می‌یابد، سطح انسولین به شدت افزایش می‌یابد. اما فیبر، به ویژه نوع محلول مانند بلغور جو دوسر، می‌تواند این اثر را با کاهش جذب قند در جریان خون کاهش دهد. فیبر به کاهش وزن کمک می‌کند و باید بدانید که ماندن در وزن ایده‌آل اولین گامی است که شما برای دوری از بیماری‌ها می‌توانید انجام دهید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/diet/features/fiber-cancer#1
  2. https://www.pharmacytimes.com/news/how-fiber-helps-prevent-colon-cancer

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do