قهوه و سرطان

آیا مصرف قهوه موجب سرطان می شود؟!اخیرا در کالیفرنیا، قانونی مطرح شد مبنی بر اینکه باید برروی بسته های قهوه برچسب های هشداردهنده نصب شود. هرچند که این مسئله از منظر بهداشت و سلامت تأیید نشد. حدود دو سوم مصرف کنندگان سیگار در اثر عوارض ناشی از آن جانشان را از دست می دهند. به همین دلیل بسیار منطقی است که برروی پاکت های سیگار، برچسب های هشداردهنده نصب شود. ولی آیا نصب این برچسب ها برروی قهوه کار درستی است؟
اگر دیوان عالی لس آنجلس بر این کار حکم دهد، آنوقت شرکت های تجاری کالیفرنیا مجبور خواهند بود که برروی پاکت های تمام چیزهای اعتیادآور، از همچین علائم هشدار دهنده ای استفاده کنند از جمله قهوه. طبق مصوبه شماره 65 دیوان عالی کالیفرنیا در سال 1986، تمامی شرکت های تجاری بیش از 10 کارمند ملزم بودند که در صورت سرطان زا بودن محصولات شیمیایی، هشدارهای لازم را به مشتریان بدهند. یکی از این مواد شیمیایی، آکریل آمید بود.
آکریل آمید با دوز بسیار بالایی به موش ها تزریق شده بود و باعث ایجاد سرطان در آنها شد. این مقدار دوز هیچوقت در حالت عادی وارد بدن انسان نمی شود. بنابراین این داده ها را نمیتوان صریحا به انسان ها تعمیم داد. انجمن سرطان آمریکا در وب سایت خود گزارش می کند که در حال حاضر در تمامی انواع سرطان هیچگونه خطر افزایشی از مصرف آکریل آمید مشاهده نشده است. سازمان های دیگری مانند آژانس بین المللی تحقیقات سرطان این هشدار را داده اند که احتمال سرطان زا بودن آکریل آمید برای انسان وجود دارد.
اما تمامی این گفته ها تنها براساس داده های بدست آمده از تست های آزمایشگاهی برروی حیوانات است و این سازمان در سال های اخیر گفته های خود را در این باره پس گرفته است. همچنین لازم به ذکر است که تقریبا حدود 1000 ماده ی طبقه شده توسط سازمان وجود دارند که صراحتا اعلام شده که سرطان زا نیستند.
 
آکریل آمید
آکریل آمید یک افزودنی صنعتی نیست بلکه یک ماده شیمیایی است که هر زمان، ماده ی نشاسته داری در دمای بالاتر از 250 درجه فارنهایت پخت شود، بوجود می آید. شما می توانید آکریل آمید را با سرخ کردن، پختن، کباب کردن یا برشته کردن - اساسا چیزی که جوشانده یا مایکروویوی نیست، ایجاد کنید. نان تست، سیب زمینی سرخ شده و کباب شده و همچنین دانه های قهوه، همگی دارای آکریل آمید هستند.
حتی این امکان وجود دارد که در مصرف غذاهای ارگانیک نیز این ماده تولید شود. بنابراین راهی برای جلوگیری از تولید این نوع ماده وجود نخواهد داشت. آکریل آمید، حدود 40 درصد مصارف آمریکایی ها را تشکیل می دهد.
 
 
برخی کمپانی های تولید کننده ی موادغذایی و نوشیدنی در کالیفرنیا، به علت پیامدها و دردسرهای ناشی از عدم تبعیت از مصوبه 65، برروی محصولاتشان برچسب هشداردهنده نصب کرده اند و همچنین تعداد انگشت شماری از تولیدکنندگان چیپس و سیب زمینی های سرخ کرده نیز موافقت کرده اند که سطح آکریل آمید خود را به اندازه 20 درصد کاهش دهند.
هرچند تحقیقاتی بر موثر یا بی اثر بودن این کار صورت نگرفته است. در همان ابتدا که قهوه توسط مردم مصرف می شد، قهوه در خود آکریل آمید داشت. اداره غذا و داروی آمریکا، در دستور العمل خود برای آکریل آمید صنعتی در غذاها، گزارش می دهد که هیچ پروسه تجاری برای ساخت قهوه بدون تولید حداقل اکریل آمید وجود ندارد. اگر چنین پروسه ای هم وجود داشته باشد، هیچ دلیلی برای استفاده نکردن از آن وجود نخواهد داشت. با این وجود، ما شواهد و مدارک زیادی در مورد اثرات قهوه داریم. تجزیه و تحلیل های متا نشان داده است که قهوه خطر کمی در ابتلا به سرطان کبد دارد و هیچ نوع خطر افزایشی در سرطان پروستات و یا سرطان سینه ندارد.
 
خطر یا میزان خطر؟
سلامت و سرطان، باینری نیستند. مصرف کنندگان، نگران وجود خطر نیستند؛ بلکه آنها نگران میزان خطر موجود هستند. حتی اگر بین مقادیر زیادی قهوه و برخی از سرطان ها (و اثبات نشده) آمار قابل توجهی باشد، این میزان باز هم بسیار کم است. سیگارها تأثیر منفی و قابل توجهی بر روی سلامت افراد دارند. آکریلامید، به ویژه آکریل آمید در قهوه، حتی نزدیک به این میزان خطر نیست. برچسب های هشدار دهنده زمانی باید به کار برده شود که این میزان خطر مشخص باشد، زیرا ما یک نوع خطر زیاد، و یک نوع خطر اجتناب پذیر داریم.
کاملا مشخص نیست که نسبت به آکریل آمید، هر یک از این معیارها برآورده شده است یا نه. مطمئنا در رابطه با قهوه همچین کاری انجام نشده است. در سال 1994، طبق تحقیقات سیستماتیک در مجله سیاست عمومی و بازاریابی در مورد پیامدهای ناخواسته پیام های هشدار دهنده، گفت: "تاکید سیاستگذاری در گذشته، بیشتر به شناسایی خطرات بالقوه متمرکز شده بود تا درک مصرف کنندگان از میزان احتمالی خطر بالقوه. اگر آمریکایی ها یک برچسب بر روی هر ماده ای که احتمال دارد باعث ایجاد سرطان شود، قرار دهند آنوقت این برچسب ها در نهایت هیچ معنی ای نخواهند داشت. اگر خطرات تقریبا نامطلوب، هشدار مشابهی با خطرات قابل توجه داشته باشد، این امکان وجود دارد که افراد کاملا این برچسب ها را نادیده بگیرندکه این اتفاق می تواند بسیار زیان بار باشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.nytimes.com/2018/04/23/upshot/california-coffee-and-cancer-one-of-these-doesnt-belong.html?rref=collection%2Fsectioncollection%2Fhealth

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
آرزو مهدی‌پور

آرزو مهدی‌پور