از تاثیرات شگفت‌انگیز قهوه بر روی سلامتی بیشتر بدانید

مصرف قهوه و فواید آن

قهوه یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است و ما از آن بخاطر حجم بالای آنتی اکسیدان و مواد مغذی‌ای که دارد سپاس‌گذاریم. مطالعات نشان داده است احتمال بروز بیماری‌های جدی در کسانی که به طور مرتب قهوه می‌نوشند به میزان زیادی کاهش می‌یابد. در ادامه به معرفی خواص این نوشیدنی محبوب می‌پردازیم.

قهوه سطح انرژی را بالا می‌برد و شما را باهوش‌تر می‌کند

قهوه می‌تواند احساس خستگی را در شما کاهش دهد و باعث افزایش انرژی شود. این اتفاق به دلیل اثرات کافئین موجود در قهوه رخ می‌دهد. کافئین رایج‌ترین ماده محرک روانی در جهان است. پس از نوشیدن قهوه کافئین وارد جریان خون می‌شود و از آنجا به سمت مغز می‌رود.

کافئین در مغز، مهارکننده‌های نوروترنزمیتر آدنوزین را مهار می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد سطح سایر نوروترنزمیترها، مثل نوراپی‌نفرین (Norepinephrine) و دوپامین، افزایش می‌یابد و در نهایت نورون‌ها (سلول‌های عصبی) فعال می‌شوند. مطالعات متعددی نشان داده قهوه ویژگی‌های مختلف مغز را بهبود می‌بخشد، از جمله: حافظه، حالت روانی، هوشیاری، سطح انرژی، واکنش زمانی و عملکرد کلی مغز.   

قهوه می‌تواند به شما در سوزاندن چربی‌ها کمک کند

تقریبا تمام داروها و مکمل‌های چربی‌سوزی که در بازار موجود است حاوی کافئین هستند، و این یک دلیل منطقی دارد: کافئین چربی‌ها را می‌سوزاند. مطالعات متعددی نشان داده است که کافئین می‌تواند 3 تا 11 درصد میزان سوختن چربی‌ها را افزایش دهد.

هم‌چنین مطالعات دیگر نشان داده است که کافئین در افراد چاق، چربی‌سوزی را تا 10% و در افراد لاغر تا 29% افزایش می‌دهد. البته قابل ذکر است تاثیر کافئین بر چربی‌سوزی نیز همچون تاثیر سایر مواد در طولانی مدت خود را نشان می‌دهد.

قهوه تاثیر زیادی بر بهبود عملکرد جسمانی شما دارد

کافئین موجب تحریک سیستم عصبی می‌شود، این تحریک به سلول‌های چربی دستور می‌دهد که شکسته شوند. هم‌چنین کافئین موجب افزایش سطح اپی نفرین (آدرنالین) در خون می‌شود. این هورمون، بدن شما را برای افزایش فعالیت جسمانی آماده می‌کند.

تاثیر دیگر کافئین بر بدن این است که با شکسته شدن سلول‌های چربی، اسیدهای چربی به عنوان سوخت بدن آزاد می‌شوند و به این ترتیب بدن می‌تواند به میزان بیشتری فعالیت کند. مطالعات نشان داده کافئین می‌تواند عملکرد فیزیکی بدن را 11 تا 12 درصد افزایش دهد. پس توصیه می‌شود نیم ساعت پیش از رفتن به باشگاه یا شروع فعالیت ورزشی خود، یک فنجان قهوه سنگین میل کنید.

قهوه دارای مواد مغذی مورد نیاز برای بدن است

یک فنجان قهوه دارای این عناصر و ترکیبات است:

هر چند مقادیر ذکر شده ممکن است آنقدر چشمگیر نباشند اما برخی افراد ممکن است از نوشیدن چندین فنجان قهوه در طول روز لذت ببرند و به این ترتیب این درصدها را چند برابر افزایش می‌یابند.

قهوه به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می‌کند

دیابت نوع 2 یک بیماری جدی محسوب می‌شود که امروزه حدود 2 میلیون نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار داده. دیابت نوع 2 به دلیل افزایش سطح قند خون در پی مقاومت انسولین یا کاهش توانایی بدن در ذخیره انسولین رخ می‌دهد.

تحقیقات نشان داده دیابت نوع 2 در افرادی که به طور مرتب قهوه می‌نوشند به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. تحقیقات مختلف میزان این تاثیر را گاهی تا 67% عنوان کرده‌اند. به طور کلی نوشیدن هر فنجان قهوه 7% خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.

قهوه از بروز آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می‌کند

آلزایمر رایج‌ترین بیماری مغز و اعصاب در جهان است و اصلی‌ترین دلیل بروز زوال عقل می‌باشد. این بیماری معمولا در سنین بالای 65 سال بروز می‌کند و هنوز درمانی قطعی برای آن یافت نشده است. اما انجام برخی اقدامات، همچون داشتن رژیم غذایی سالم، می‌تواند تا حد زیادی مانع از بروز این بیماری شود یا آن را در مراحل ابتدایی درمان کند.

یکی از موثرترین مواد غذایی که در این زمینه می‌تواند مفید باشد قهوه است. مطالعات متعددی نشان داده نوشیدن قهوه می‌تواند تا 65% احتمال بروز بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

قهوه خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش می‌دهد

بیماری پارکینسون دومین بیماری رایج مغز و اعصاب در جهان است. این بیماری در نهایت از طریق تولید دوپامین توسط مغز موجب مرگ خواهد شد. مطالعات مختلفی نشان داده است افرادی که به طور مرتب قهوه می‌نوشند 32 تا 60درصد کمتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون قرار دارند.

قهوه به شما کمک می‌کند عمر طولانی‌تری داشته باشید

از آنجایی که قهوه در کاهش بروز بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کبدی، سرطان، بیماری‌های مغز و اعصاب و افسردگی نقش موثری دارد می‌توان نتیجه گرفت نوشیدن قهوه می‌تواند به شما کمک کند عمر طولانی‌تری داشته باشید. تحقیقات نشان داده نوشیدن قهوه در مردان 20% و در زنان 26% احتمال مرگ را کاهش خواهد داد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/top-13-evidence-based-health-benefits-of-coffee#section12

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert