آیا ورزش کردن می‌تواند درد قاعدگی را کاهش بدهد؟

ورزش کردن در دوران قاعدگی

طی یک آزمایش علمی جدید، محققان متوجه شده‌اند که ورزش کردن با تردمیل می‌تواند به کاهش درد در دوران قاعدگی کمک کند. دیسمنوره یا درد دوران قاعدگی ممکن است تقریباً ۵۹٪ از زنان را تحت تأثیر قرار دهد.

۲۰٪ از زنان دردهای شدیدی احساس می‌کنند که فعالیت‌های روزمره آن‌ها را مختل می‌کند. ۸۴٪ زنان جوان درد قاعدگی را تجربه می‌کنند و بسیاری از آن‌ها برای تسکین درد خود از دارو استفاده می‌کنند.

تاکنون به نظر می‌رسید که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی تنها روش مؤثر برای کاهش و تسکین درد قاعدگی است، چون هنوز شواهد کافی برای حمایت از درمان‌های دیگر وجود نداشت. اما اکنون بر اساس یک مطالعه جدید، ورزش کردن با تردمیل می‌تواند درد دوره را کاهش دهد.

تحقیقات درباره‌ی تردمیل و درد قاعدگی

ورزش کردن و دوران قاعدگی در زنان

محققان ۷۰ نفر از زنانی که بین سن ۱۸ تا ۴۳ قرار داشتند را مورد ارزیابی قرار دادند تا تأثیر ورزش‌های هوازی را بر روی درد قاعدگی آن‌ها مشاهده کنند. محققان، شرکت‌کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول به مدت ۴ هفته را بدون انجام دادن تمرینات ایروبیک (هوازی) گذراندند و گروه دیگر ۶ ماه آینده را با انجام تمرینات ورزشی سپری کردند.

گروه اول را گروه شاهد می‌نامند و برای مقایسه با گروه دوم، پس از آزمایش و کنترل، نتایج آزمایش در نظر گرفته می‌شوند. در گروه دوم زنان از اولین روز پس از پایان دوره خود آزمایش را شروع کردند و سه بار در هفته به انجام تمرین ورزشی پرداختند این در حالی بود که گروه تحقیقاتی با دقت فعالیت‌های آنان را تحت نظر داشتند.

نتایج تاثیرات ورزش کردن بر درد دوران قاعدگی

در این آزمایش محققان درصدد آن بودند که از شدت درد آگاه شوند و هم‌چنین به دنبال نتایج ثانویه مانند کیفیت زندگی، عملکرد روزانه، خواب و ... بودند. در پایان این آزمایش‌ها محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش اثرات قابل‌توجهی بر روی درد و کیفیت زندگی افراد دارد.

زنانی که در این آزمایش‌ها شرکت کرده بودند بیان کردند که در پایان هفته چهارم ۶٪ درد کمتری را احساس کرده‌اند و این درصد برای پایان ماه ششم به ۲۲٪ رسیده است. بعد از ۷ ماه از شروع این آزمایش زنان بیان کردند که کیفیت زندگی و عملکردهای روزانه‌شان به‌شدت بهبود یافته است.

اما مشخص شد که ورزش کردن در این گروه هیچ تأثیری بر کیفیت و میزان خوابشان نداشته است. طبق این آزمایش مشخص شد که ورزش به میزان قابل توجهی درد قاعدگی افراد را کاهش داده است و هم‌چنین کیفیت زندگی افراد به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است اما بر کیفیت خواب افراد بی‌تأثیر بوده است.

این موضوع می‌تواند مانند یک قرارداد طبیعی برای زنان باشد به هر میزان که به‌ سلامت خود اهمیت بدهند و تمرین ورزشی را در برنامه خود داشته باشند به همان میزان درد قاعدگی‌شان کاهش یافته و کیفیت زندگی و عملکردهای روزانه‌شان بهبود می‌یابد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325690.php

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man