نحوه کنترل کیفیت بد هوا و آلودگی‌های پیرامون ما

اگرچه شما نمی‌توانید در اکثر شرایط، هوای نامطلوب و آلوده را ببینید، هوایی که در آن نفس می کشید، می‌تواند بر سلامت شما تأثیرگذار باشد. هوای آلوده می‌تواند سبب تنفس دشوار، آلرژی یا آسم و سایر مشکلات ریه را ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در طولانی مدت می‌تواند خطر بیماری‌های دیگر، از جمله بیماری‌های قلبی و سرطان را افزایش دهد.

بعضی‌ها فکر می‌کنند آلودگی هوا به عنوان چیزی است که عمدتا در خارج از خانه یافت می‌شود. آن‌ها ممکن است تصور کنند که فقط خودروهای تک سرنشین یا نیروگاه‌ها و یا حتی دود سیگار باعث آلودگی هوا می‌شود. اما آلودگی هوا در داخل خانه‌ها، دفاتر یا حتی مدارس می‌تواند رخ دهد.

این که آیا خارج از منزل یا در داخل خانه، اثرات آلودگی هوا برای کسانی که دچار تنفس دشوار هستند، واضح‌تر است. دکتر نادیا هانسل که در دانشگاه هاپکینز مشکلات ریه را خوانده است، در این باره توضیح می‌دهد "همه افراد به احتمال زیاد حساس به اثرات نامطلوب آلودگی هوا هستند. اما افرادی که بیماری‌های مزمن ریه مانند آسم دارند بیشتر حساس هستند" 

محققین مؤسسات ملی بهداشت (NIH) در حال تلاش برای درک و کاهش تأثیرات آلودگی هوا که در داخل و خارج سلامت فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هستند. 

چه آلودگی‌های در هوای خارج از خانه وجود دارد

انواع مختلف آلاینده‌ها می‌توانند بر سلامت شما تأثیر بگذارند. وقتی آب و هوا گرم است، یک گاز نامرئی به نام اوزون می‌تواند برای برخی افراد تنفس را دشوار کند. این گاز زمانی ایجاد می‌شود که نور خورشید یک واکنش شیمیایی بین اکسیژن و آلاینده‌های خاصی از خودروها، کارخانه‌ها و سایر منابع ایجاد می‌کند. 

اوزون می‌تواند پوشش‌های راه‌های هوایی و ریه‌ها را تحریک کند. افراد مبتلا به آسم و سایر بیماری‌های ریه بیشتر احتمال دارد که اثرات آن را احساس کنند. دکتر داریل زلدین، متخصص علوم ریه و محیط زیست در NIH، توضیح می‌دهد: "هنگامی که افراد مبتلا به آسم تحت کنترل ضعیف سطوح پایین ازن قرار می‌گیرند، میزان التهاب در ریه‌ها بالا می‌رود، به عنوان یک نتیجه، عبور هوا از مجاری تنگ است، که باعث تنفس دشوار می‌شود."

 نوع دیگری از آلاینده‌های در فضای باز که بر سلامتی تاثیر می‌گذارد، ذرات است. این‌ها ذرات ریز و درشت هستند که هنگام سوختن سوخت آزاد می‌شوند. آن‌ها می‌توانند از چیزهایی مانند اتومبیل، نیروگاه، و آتش سوزی ایجاد شوند. تحقیقات ذرات را برای مشکلات ریه کوتاه مدت و بلند مدت ارتباط داده است. 

برای ردیابی این و دیگر آلودگی‌های مضر، مانیتورهای کیفیت هوا در بیش از 1000 مکان در سراسر ایالت متحده نصب شده است. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده از این مانیتورها برای تولید شاخص کیفیت هوا استفاده می‌کند. این فهرست را می‌توانید به صورت آنلاین در سایت airnow.gov پیدا کنید.

افرادی که به آلودگی در فضای باز حساس هستند ممکن است مایل به استفاده از شاخص کیفیت هوا (AQI) برای ردیابی آلودگی سطح بالا هستند. این اطلاعات می‌تواند به شما در انتخاب زمان‌های انجام فعالیت‌های در فضای باز کمک کند.

بهبود هوا در داخل ساختمان

آلودگی هوا در داخل خانه نیز می‌تواند مضر باشد. دود تنباکو ثانویه شامل ذرات کوچک است که می‌تواند ریه‌های شما را آسیب برساند. اجاق گاز و لوازم خانگی می‌توانند گازهای مضر ایجاد کنند. حیوانات خانگی و آفات (مانند موش‌ها و سوسک‌ها) می‌توانند مواد آلرژن ایجاد کنند که باعث آلرژی می‌شوند. گرد و غبار نیز آلرژن تولید می‌کنند. حتی اسباب اثاثیه و محصولات پاک کننده نیز می‌توانند ترکیبات مضر را به هوا منتقل کنند.

در سال‌های اخیر، محققان زیادی در مورد اینکه چگونه آلودگی‌های داخلی به بیماری کمک می‌کنند، بسیار تحقیق کرده‌اند. زلدین می‌گوید: "اکنون مطالعات می‌پرسند: ما در مورد آن چه انجام می‌دهیم؟ چه چیزهایی می‌تواند به کاهش برخی از این مواجهه کمک کند؟" 

چندین محقق تحت حمایت مالی NIH در حال بررسی راه‌هایی برای کاهش آلودگی هوا هستند. هانسل استفاده از هوا پاک کننده‌ها (هم‌چنین تصفیه کننده هوا نامیده می‌شود) برای بهبود کیفیت هوا برای افراد مسن با بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) مورد مطالعه قرار داده است. این وضعیت دشواری برای نفس کشیدن است و مردم را در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های خطرناک ریه مانند پنومونی قرار می‌دهد. 

هانسل می‌گوید: "مطالعات نشان داده‌اند که سطح بالای آلودگی در داخل خانه می‌تواند برای افرادی که مبتلا به بیماری مزمن ریوی (COPD) هستند، تنفس را دشوارتر سازد".

تیم هانسل در حال حاضر در مورد این که آیا با استفاده از فیلترهای مخصوص در خانه می‌توان باعث کاهش علائم COPD شد، آزمایش می‌کنند. فیلترهائی که آن‌ها آزمایش می‌کنند، هر دو ذرات و دی اکسید نیتروژن، آلاینده‌های گاز تولید شده توسط پخت و پز  را حذف می‌کنند. محققان علائم COPD را در افرادی که از فیلترها استفاده می‌کنند با افرادی که نمی‌کنند، مقایسه خواهند کرد. آن‌ها امیدوارند که استفاده از فیلترها باعث کاهش تعداد مراجعه به بیمارستان شود.

دکتر واندا فیپاتانکول، متخصص بهداشت کودکان در بیمارستان کودکان بوستون، توضیح می‌دهد که:  تحقیقات نشان داده‌اند که بهبود کیفیت هوا در داخل خانه می‌تواند سلامت کودکان مبتلا به بیماری ریه را بهبود بخشد. 

اما در حالی که کیفیت هوا در خانه مهم است، کودکان می‌توانند بیش از هشت ساعت در روز در مدرسه صرف کنند. بهبود کیفیت هوا در مدارس بالقوه برای بهبود سلامت بسیاری از کودکان است. هم‌چنین او می‌گوید: "مداخلات مبتنی بر خانه به خانواده‌های فردی کمک می‌کند، اما هدف قرار دادن مدارس می‌تواند به همه بچه‌هایی که در آنجا هستند کمک کند و دارای توان بالقوه بیشتری برای تأثیرگذاری است.

فیپاتانکول در حال انجام مطالعات تحت حمایت مالی NIH در حدود 40 مدرسه است. مداخله شامل تصفیه هوا در کلاس درس برای حذف ذرات و استراتژی‌های کنترل آفات ویژه برای کاهش آلرژن‌ها است. محققان کودکان در معرض آسم را در مدارس در طول سال تحصیلی ردیابی می‌کنند تا ببینند آیا مداخلات علائم آن‌ها را بهبود می‌بخشد یا خیر.

تحقیقات نشان داده است که علاوه بر بهبود سلامت، بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان هم‌چنین می‌تواند باعث افزایش کارایی کودکان در مدرسه شود. فیپاتانکول می‌گوید: "كودكانی كه به مدرسه می‌آیند و بیمار نیستند، بهتر عمل می‌كنند. بنابراین، این نوع هدف کلی است".

یک چیز خوب در مورد آلودگی هوا داخل ساختمان این است که بسیاری از علل را می‌توان برداشته یا تغییر داد. فیپاتانکول می‌گوید: "تغییر محیط خارجی دشوار است، اما داخل خانه بیشتر مشمول این قضیه است."

یک ابزار ساده برای بسیاری از خانه‌ها این است که در داخل هوا فرصتی برای خروج داشته باشد. هانسل توضیح می‌دهد: "تهویه خانه شما، مانند باز کردن پنجره‌ها، عملا می‌تواند سطح آلودگی هوای داخل خانه را کاهش دهد و واقعا هیچ هزینه‌ای ندارد."

او می‌گوید این استراتژی ممکن است در روزهای زمانی که آلودگی در فضای باز بسیار زیاد است کار نکند. توجه به AQI یا سایر مقادیر کیفیت هوا در فضای باز می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه زمانی به هوای داخل اجازه خروج بدهید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://newsinhealth.nih.gov/2018/09/breathe-easier

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو هستم. دانشجوی رشته پرستاری و همچنین به عنوان مترجم فعالیت می‌کنم و خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم چرا که یک پرستار بودن به معنای نگه داشتن تمام اشک‌های خود و شروع به طراحی لبخند بر چهره مردم است.

I am hafez bari boorachaloo. I am a nursing student and also I work as a translator. I will be happy to help you because being a nurse means to hold all your own tears and start drawing smiles on peaple faces.