11 دلیل برای اینکه عاشق رژیم غذایی مدیترانه‌ای شوید!

اساس رژیم غذایی مدیترانه‌ای بر مصرف نسبتاً بالای روغن زیتون، حبوبات، غلات کامل، میوه و سبزیجات، مصرف متوسط ماهی و محصولات لبنی، بخصوص ماست و پنیر، مصرف بسیار کم گوشت و محصولات گوشتی استوار است.

1- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای نیاز به شمردن کالری‌ها نیست

در این رژیم غذایی نیاز نیست ماشین حساب داشته باشید! به جای جمع و تفریق اعداد، باید چربی‌های بد را حذف کنید تا جایی برای چربی‌های خوب باز کنید. مثلا به جای کره از روغن زیتون استفاده کنید. از گوشت مرغ و ماهی به جای گوشت قرمز استفاده کنید. و به جای خوردن دسرهای فانتزی از میوه‌های تازه استفاده کنید.

از سبزیجات و دانه‌های مورد علاقه خود در رژیم غذایی‌تان استفاده کنید. مغزها عالی هستند، اما در مصرف آن‌ها نیز زیاده‌روی نکنید، خوردن تعدادی از آن‌ها به صورت روزانه کافی است. در این رژیم غذایی شما می‌توانید از نان‌های تهیه شده از غلات کامل استفاده کنید، اما با مقداری متعادل.

2- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای، مواد غذایی تر و تازه هستند

در این رژیم غذایی نیاز نیست فریزر خود را پر از مواد غذایی یخ زده کنید یا زیاد سراغ مایکروفر بروید. نکته مهم در این رژیم این است که از سبزیجات مخصوص فصل، آن هم به صورت تازه استفاده کنید. با استفاده از اسفناج، خیار و گوجه، سالادهای تازه و خوشمزه درست کنید و در آن از ترکیبات اصیل یونانی، مثل روغن زیتون و پنیر فتا استفاده کنید.

3- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌توانید از نان استفاده کنید

موقع خرید به دنبال نان‌هایی باشید که از غلات کامل تهیه شده‌اند. این نان‌ها حاوی پروتئین و مواد معدنی زیادی هستند و نسبت به نان سفید به مراتب سالم‌تر هستند. می‌توانید آن‌ها را با روغن زیتون یا هوموس میل کنید.

4- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای چربی ممنوع نیست!

تنها کافی‌ست به دنبال چربی سالم باشید. این نوع چربی را می‌توانید در مغزها، زیتون و روغن زیتون بیابید. چربی موجود در این مواد غذایی (که از نوع غیر اشباع شده و با ترانس چرب پایین هستند) علاوه بر اینکه به رژیم غذایی شما طعم مطلوبی می‌دهد، به بدن در مقابله با بیماری دیابت و سرطان نیز کمک می‌کند.

5- منوی پیش روی شما بسیار متنوع است

مواد غذایی موجود در رژیم غذایی مدیترانه‌ای بسیار متنوع‌تر از چیزی است که شما بتوانید تنها در آشپزخانه‌های یونانی و ایتالیایی پیدا کنید. در این نوع رژیم غذایی، غذاهایی از کشورهای اسپانیا، ترکیه، مراکش و سایر کشورها به چشم می‌خورد. کافی است تنها به این دو اصل اساسی توجه داشته باشید:

  1. گوشت قرمز و لبنیات پرچرب: کمتر
  2. سبزیجات، میوه‌های تازه، روغن زیتون، و غلات کامل: بیشتر.

6- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای، ادویه‌جات خوش طعم هستند

برگ بو، گشنیز، رزماری، سیر، فلفل و دارچین طعم فوق العاده‌ای به غذاهای شما می‌دهند و دیگر نیازی نیست که نمکدان را در بشقاب خود خالی کنید. برخی از این ادویه‌ها دارای خواص بی‌نظیری هستند. مثلا گشنیز (می‌توانید از تخم آن هم که بسیار معطر و خوش طعم است استفاده کنید) و هم‌چنین رزماری، دارای آنتی اکسیدان و مواد مغذی‌ای هستند که به بدن در مبارزه با بیماری‌ها کمک می‌کند.

7- در رژیم غذایی مدیترانه‌ای پخت غذاها سریع است

وعده‌های غذایی یونانی اغلب کوچک هستند و روش پخت آسانی دارند. مثلا برای داشتن یک وعده غذای ساده که بتوانید آن را به عنوان میان وعده میل کنید فقط کافی است پنیر، زیتون و مغزها را بریزید در بشقاب خود.

8- خیالتان راحت! شما در رژیم غذایی مدیترانه‌ای هرگز گرسنه نمی‌مانید

در این سبک تغذیه شما این شانس را دارید که غذاهای خوشمزه‌ای مثل سیب زمینی سرخ شده و هوموس بخورید. این‌ها غذاهایی هستند که به آرامی هضم می‌شوند و به این ترتیب به شما کمک می‌کنند مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید. گرسنگی مسئله مهمی نیست زمانی که شما می‌توانید از مغزها، زیتون، یا مقداری پنیر کم چرب در رژیم تا استفاده کنید. پنیر فتا و پنیر هالومی نسبت به پنیر چدار چربی کمتری دارند، اما باز هم مغذی و خوشمزه هستند.

9- با رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌توانید وزن کم کنید

ممکن است فکر کنید معجزه است اگر مجاز به خوردن مغزها، پنیر و روغن باشید و در عین حال وزن هم کم کنید. اما بهتر است بدانید رژیم مدیترانه‌ای (و به طور کلی سبک‌های مشابه تغذیه) به شما کمک می‌کنند با خوردن مواد مغذی به صورت پیوسته، مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری داشته باشید و این باعث می‌شود بر سر قول و قرارهای خودتان بمانید و این رژیم را کنار نگذارید.

انجام ورزش به صورت منظم نیز بخش مهمی از این سبک زندگی ست.

10- قلب تان از شما سپاس گزار خواهد بود

می‌توان گفت تقریبا هر چیزی که در این رژیم غذایی وجود دارد برای قلب شما مفید است. روغن زیتون و مغزها به کاهش کلسترول بد کمک می‌کنند. میوه‌ها، سبزیجات، و حبوبات به پاکسازی عروق کمک می‌کنند. ماهی به کاهش تری گلیسرید و فشارخون کمک می‌کند. حتی نوشیدن یک لیوان شراب در این رژیم نیز برای قلب شما مفید است.

11- به مغز خود لطف کرده‌اید!

همان مواد غذایی که برای قلب شما مفید هستند برای مغزتان نیز خوب هستند. در این رژیم غذایی شما چربی‌های بد و غذاهای فراوری شده، که برای مغز مضرر هستند مصرف نمی‌کنید، به جای آن رژیم شما سرشار از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان است که رابطه خوبی با مغزتان دارد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-12-reasons-to-love-the-mediterranean-diet

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert