ترشحات آبکی دوران بارداری چند نوع بوده و هر یک نشانه چه چیزی هستند؟

موارد کوچکی وجود دارند که احتمال رخ دادن آن‌ها در زنان باردار وجود داشته و ممکن است نگران کننده به نظر برسند از ترشحات عجیب گرفته تا لکه خون و رطوبت موجود در لباس زیر و یا حتی یک خارش اذیت کننده که به راحتی از بین نمی‌روند. برای فهمیدن این واقعیت که آیا ترشحات آبکی دوران بارداری طبیعی هستند یا نه، بهتر است موارد احتمالی زیر مورد بررسی قرار گیرند.

لکه بینی

هیچ چیزی ترسناک‌تر از خون‌ریزی بی‌علت نیست. اغلب زنان این لکه‌های خونی را در سه ماهه اول بارداری، بعد از رابطه جنسی، بعد از معاینات لگنی یا حتی در اواخر بارداری تجربه می‌کنند. اغلب اوقات این حالت مشکل جدی نیست و تنها به دلیل خون‌ریزی ناشی از لانه گزینی تخمک بارور شده در رحم، تحریک دهانه رحم و یا حتی بدون هیچ علت خاصی به وجود می‌آید. لکه بینی در اواخر دوران بارداری معمولا به علت گردش حجم خون زیاد و یا گردش هورمون‌هایی که دویاره رگ‌ها را تضعیف می‌سازند رخ می‌دهد. گاهی اوقات لکه بینی اواخر بارداری نشانه‌ای از زایمان زودرس و یا سقط جنین است، بنابراین بهتر است زنان در این شرایط برای اطمینان خاطر به پزشک یا ماما مراجعه نمایند.

ترشحات آبکی یا رطوبتی

یکی از شرایط محتمل برای این حالت رطوبتی یا آبکی، بی اختیاری ادراری در طول دوران بارداری است که در هنگام سرفه یا خنده روی می‌دهد و به دلیل فشار زیاد رحم بر روی مثانه می‌باشد. تمرینات کگل Kegel می‌توانند به انقباض و انبساط دهانه واژن در زنان کمک نموده و به آنان در کنترل مثانه کمک نماید. اگر این ترشحات آبکی دوران بارداری به قدر زیاد باشند که فرد احساس جاری شدن به سمت ران پاهای خود را داشته باشد، بهتر است فورا به پزشک مراجعه نماید چرا که این آب می‌تواند مایع امنیوتیک ناشی از پاره شدن کیسه آب باشد. این مایع می‌تواند به صورت روشن، قهوه‌ای، سبز، صورتی و یا زرد باشد. برخلاف ادرار، نشت این مایع گاه و بیگاه رخ نداده و تنها در هنگام پاره شدن این اتفاق می‌افتد.

ترشحات دوران بارداری

در برخی زنان ترشحات دوران بارداری افزایش یافته و در برخی کاهش می‌یابد. به گفته اغلب پزشکان ترشحات دوران بارداری اگر ضخیم، چسبناک و شبیه به مخاط باشند، اغلب طبیعی هستند. واژن برای حفظ رطوبت رحم و سالم نگه داشتن آن نیاز به مایعات بیشتری دارد. اگر این ترشحات دوران بارداری رنگ عجیب، بوی زننده داشته و با خارش و التهاب همراه باشند نیازمند بررسی‌های دقیق‌تری می‌باشند. احتمال وجود عفونت در این حالت بسیار زیاد است. اگر این ترشحات در اواخر دوران بارداری به شکل مخاط ظاهر شوند می‌توان گفت احتمال زایمان زودرس در این حالت وجود دارد ولی قطعی نیست.

 

بیشتر بخوانید:

10 درمان خانگی برای عفونت مجاری ادراری حین حاملگی


عفونت قارچی

قارچ‌ها همیشه در اطراف مهبل وجود دارند ولی بارداری شرایط مناسبی را برای بروز عفونت‌های قارچی فراهم می‌آورد. عفونت‌های قارچی دوران بارداری معمولا به صورت ترشحات زرد یا سفید تکه‌ای، ضخیم یا به صورت پنیری خود را نشان می‌دهند. علائم دیگر آن عبارتند از خارش، تورم و درد واژن البته برخی از زنان درد در هنگام رابطه جنسی و سوزش ادراری را تجربه می‌کنند. مصرف مواد پروبیوتیک تا حدود زیادی به مقابله با آن‌ها کمک می‌کند. هم‌چنین برای جلوگیری از بروز این حالت بهتر است از مصرف بیش از اندازه مواد قندی اجتناب نمود.

واژینوز باکتریایی (BV)

واژینوز باکتریایی، عفونت ناشی از عدم تعادل باکتری‌های معمول موجود در مهبل (واژن) می‌باشد. اغلب این حالت بدون علامت است ولی می‌تواند به ترشحات با بوی ماهی در زنان باردار منجر شود. این ترشحات بعد از رابطه جنسی قابل توجه‌اند و ممکن است با خارش یا سوزش همراه باشد. اگر این حالت بدون درمان باقی بماند می‌تواند به عوارض دوران بارداری منجر شود. واژینوز باکتریایی با عنوان عفونت واژن شروع شده اما گاهی اوقات به دیواره رحم رسیده و باعث پارگی زودرس غشا و زایمان زودرس شود. داروهای تجویزی می‌توانند تا حدودی مانع از بروز این عوارض و آسیب وارده به جنین شوند.

بیماری‌های منتقله از راه جنسی (STD)

ترشحات زرد دوران بارداری گاهی اوقات نشانه بیماری گنوره می‌باشند و ترشحات زرد و سبز کف مانند دوران بارداری می‌توانند نشان دهنده تریکوموناس باشند. علاوه بر همه این موارد ترشحات بو دار می‌توانند یک اثر جانبی از کلامیدیا باشند. این سه عفونت می‌توانند باعث درد در هنگام رابطه جنسی شوند. داشتن یک بیماری منتقله از راه جنسی در دوران بارداری می‌تواند منجر به زایمان زودرس و عفونت رحمی پس از زایمان شود. برخی از عواملی که باعث STD ها می‌شوند می‌توانند از طریق جفت عبور کنند و بر جنین تاثیر بگذارند و در طی زایمان به کودک منتقل شوند.

به طور کلی ترشحات طبیعی دوران بارداری عبارتند از:

  • ظاهر: ترشحات سفید، شیری، رقیق
  • به معنای: افزایش هورمون‌های بارداری به خصوص استروژن

اگر زن باردار در هفته 37 حاملگی نباشد و متوجه افزایش میزان ترشحات و یا تغییراتی در آن گردد به عنوان مثال ترشحات آبکی شفاف و یا غلیظ ژلاتین مانند، این‌ها می‌توانند نشانه‌ای از پارگی غشا و زایمان زودرس باشند. بنابراین نیاز به اقدامات فوری وجود دارد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.parents.com/pregnancy/my-body/pregnancy-health/discharge-during-pregnancy-whats-safe-whats-not/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article