تست سنجش خلاقیت تورنس چیست

خلاقیت چیست؟

خلاقیت یکی از اساسی‌ترین توانایی‌های انسان است که در همه زمینه‌ها و ابعاد زندگی نقش مهمی دارد. خلاقیت، به تعریف تورنس، عبارت است از توانایی حس کردن مسائل، ارائه راه حل‌ها و فرضیه‌های متنوع برای حل مشکلات، آزمون این فرضیه‌ها، بازنگری در آن‌ها و در نهایت انتقال آن‌ها به افراد دیگر. امروزه تغییرات سریعِ جهان، افراد، سازمان‌ها و جوامع را به سمت جستجوی ایده‌های خلاقانه سوق می‌دهد. بنابراین خلاقیت، توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

دیدگاه تورنس درباره خلاقیت

تورنس، خلاقیت را حاصل ترکیب چهار عنصر انعطاف پذیری، سیالی، ابتکار (اصالت) و پیچیدگی می‌داند.

1- سیالی

تعداد کل ایده‌های مرتبط و بامعنایی است که فرد در پاسخ به محرک تولید می‌کند.

2- انعطاف پذیری

به معنای موضوعات متفاوت مرتبط با پاسخ است. افراد انعطاف پذیر می‌توانند برای حل مسائل جدید، در چارچوب‌های متفاوت و به روش‌های نو، فکر کنند.

3- ابتکار یا اصالت

به صورت روش‌های غیرمتداول تفکر تعریف می‌شود. افرادی که ابتکار بالایی دارند، برای حل مسائل، راه حل‌های زیرکانه و عجیب ارائه می‌کنند.

4- پیچیدگی

به میزان جزئیات موجود در پاسخ فرد اشاره دارد به بیان دیگر هرچه پیچیدگی یک پاسخ بیشتر باشد جزئیات بیشتری را در بر می‌گیرد و در نتیجه از دقت بالاتری برخوردار است.

مرور مختصری بر زندگی‌ پال تورنس

پال تورنس (1915-2003)، روانشناس آمریکایی، خالق تست سنجش خلاقیت تورنس، که با عنوان پدر خلاقیت شناخته می‌شود پس از اتمام تحصیلات خود به حرفه تدریس پرداخت. او 88 کتاب و 408 مقاله نوشت و بیشتر شهرت او به علت پژوهش‌هایش در زمینه خلاقیت است.

تاریخچه تست سنجش خلاقیت تورنس

تست سنجش خلاقیت تورنس نخستین بار در سال 1966 توسط پال تورنس منتشر شد و پس از آن بارها مورد هنجاریابی قرار گرفت که آخرین آن‌ها در سال 2008 بوده است. این تست به بیش از 35 زبان ترجمه شده و در بیش از 2000 پژوهش مورد استفاده قرار گرفته است.

ساختار تست سنجش خلاقیت تورنس

تست سنجش خلاقیت تورنس مبتنی بر مدل ساختار عقل گیلفورد بوده و دارای دو شکل کلامی (تفکر خلاقانه به وسیله کلمات) و تصویری (تفکر خلاقانه به وسیله تصاویر)، و دو فرم موازی (آ و ب) برای هر تست، است.

الف. تست کلامی

تست کلامی سنجش خلاقیت تورنس شامل 60 سوال 3 گزینه‌ای است. که 11 سوال انعطاف پذیری، 11 سوال پیچیدگی، 16 سوال سیالی، و 22 سوال آن ابتکار را می‌سنجند.

ب. تست تصویری

تست تصویری سنجش خلاقیت تورنس از 3 فعالیت 10-دقیقه‌ای تشکیل شده است:

  1. ساختن تصاویر: بخش ساختن تصاویر، از فرد می‌خواهد از شکل داده شده (یک گردی یا قطره) استفاده کرده و یک تصویر بسازد.
  2. تصاویر ناتمام: در بخش شکل‌های ناتمام از فرد خواسته می‌شود تصاویر ناتمام داده شده را کامل کرده و نام گذاری کند.
  3. تصاویر تکرار شده: فعالیت تصاویر تکرار شده از فرد می‌خواهد که از دایره‌ها و خط‌های داده شده برای ساخت یک نقاشی پرمعنا استفاده کند.

نمره‌گذاری این آزمون معمولا بر اساس سیالی (یعنی تعداد پاسخ‌های مرتبط)، انعطاف پذیری (یعنی دسته‌بندی‌های متفاوت پاسخ‌ها)، و پیچیدگی (یعنی میزان جزئیات پاسخ‌ها) انجام می‌شود. و نمره خلاقیت از مجموع این چهار نمره به دست می‌آید. هرچه نمره خلاقیت بیشتر باشد، نشان‌دهنده بالاتر بودن خلاقیت فرد است.

تست سنجش خلاقیت تورنس برای چه افرادی مناسب است؟

این تست روی کودکان بزرگتر از 5 سال و بزرگسالان قابل اجرا است.

نتایج و تفاسیر آزمون سنجش خلاقیت تورنس

میزان خلاقیت بر اساس نمرات زیر درجه بندی می‌شود:

میزان خلاقیت امتیاز
خلاقیت بسیار زیاد 101 الی 120
خلاقیت زیاد 86 الی 100
متوسط 76 الی 85
خلاقیت کم 51 الی 75
خلاقیت بسیار کم کمتر از 50

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون تورنس را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه سنجش خلاقیت تورنس" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.researchgate.net/publication/329626025_The_Factor_Structure_of_the_Figural_Torrance_Tests_of_Creative_Thinking_A_Meta-Confirmatory_Factor_Analysis
  2. https://www.researchgate.net/publication/271619516_Psychometric_properties_of_Torrance_test_Persian_version_of_creative_thinking_A_form
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Torrance_Tests_of_Creative_Thinking

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.