تست روان‌شناسی و سنجش عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI)

عزت نفس به چه معناست و چه اهمیتی دارد؟

عزت نفس منعکس کننده ارزیابی هیجانی فرد از ارزشمندی خویش و به عبارت دیگر، بیانگر نگرش فرد به خویشتن است. عزت نفس دربرگیرنده باورهای فرد درباره خود است. پژوهش‌های زیادی نشان داده‌اند که عزت نفس یکی از مهم‌ترین عوامل خطر و عوامل محافظتی در ایجاد اختلالات روانی و مشکلات اجتماعی است.

بنابراین سنجش تاثیرات متفاوت آن روی جنبه‌های متفاوت "خود" در نوجوانی و بزرگسالی بسیار مهم است. عزت نفس هم‌چنین به عنوان جنبه‌ای مهم از سلامت روانی در نظر گرفته شده و با بهبود از بیماری‌های شدید ارتباط دارد. بنابراین، عزت نفس باید در زمینه ارتقای سلامت، و به ویژه ارتقای سلامت روان، مرکز توجه قرار گیرد.

برای سنجش عزت نفس تست‌های زیادی توسط روانشناسان طراحی شده است. مفهوم پردازی‌های متفاوت از عزت نفس باعث شده است که پرسشنامه‌های ساخته شده در این زمینه، حاوی پرسش‌های متفاوتی باشند اما به خوبی می‌توان حس کرد که پیام پنهان در همه‌ آنها، به نوعی ارزیابی من از ارزش و شایستگی‌ها و حق حیات خودم است. یکی از معروف‌ترین و معتبرترین این پرسشنامه‌ها، پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت می‌باشد.

تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI)

تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) یا Cooper Smith Self Esteem Inventory یکی از پر استفاده‌ترین پرسشنامه‌های خود گزارش‌دهی است که جهت سنجش نگرش نوجوانان و بزرگسالان نسبت به خود در زمینه‌های مختلف (خانواده، همسالان، مدرسه و فعالیت‌های اجتماعی) طراحی شده است.

تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) از 50 سوال و 8 سوال دروغ سنج (مجموعا 58 سوال) تشکیل شده است که حاصل  آن یک نمره کل و چهار نمره جداگانه است. این نمرات نشان‌دهنده جنبه‌های ویژه عزت نفس، یعنی، خود عمومی، خود اجتماعی، خود خانوادگی و خود تحصیلی (یا خود شغلی برای بزرگسالان) هستند. تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) سه فرم دارد:

  1. فرم مدرسه‌ای برای سنین 8 الی 15 سال
  2. فرم بزرگسال برای سنین 16 سال به بالاتر
  3. و فرم کوتاه

از هر یک از این 3 فرم می‌تواند به عنوان ابزار غربالگری و یا تشخیصی در محیط کلینیکی یا پژوهشی استفاده کرد.

تست عزت نفس کوپر اسمیت CSEI در مراکز مشاوره معتبر در دنیا برای سنجش عزت نفس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمون نشان می‌دهد که یک فرد تا چه اندازه خود را ارزشمند، پر اهمیت و توانا می‌داند و ادراک و عقیده‌ای را که نسبت به خود دارد، می‌سنجد.

تاریخچه تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI)

تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) در ابتدا برای سنین 8 الی 15 سال (فرم مدرسه‌ای) طراحی شده بود، اما بعدها در فرم سوالات تجدید نظر شده و برای افراد بالای 16 سال (فرم بزرگسال) ساخته شد.

نحوه اجرا و تفسیر تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI)

برای انجام تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI)، آزمون دهنده باید احساساتش را درباره خویشتن به صورت مستقیم گزارش کرده و با استفاده از مقیاس دو قطبی (موافقم در برابر مخالفم) به سوالات پاسخ دهد. بنابراین نمرات تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) از 0 تا 50 متغیر است و هر چه نمره بالاتر باشد نشان‌دهنده عزت نفس بالاتر است.

فرم کوتاه تست روان‌شناسی عزت نفس کوپر اسمیت

علاوه بر فرم بلند 58 سوالی، یک فرم کوتاه 25 سوالی نیز از تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) موجود است و زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که زمان برای پاسخگویی به سوالات محدود باشد. این فرم کوتاه حاوی مقیاس دروغ‌سنج و نمرات زیرمقیاس نیست و از لحاظ نظری تک بعدی در نظر گرفته شده و پاسخگویی به آن، از طریق مقیاس دو قطبی (موافقم در برابر مخالفم) مشابه با فرم بلند، انجام می‌گیرد.

با وجودی که اعتبار درونی فرم کوتاه تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) در ابتدا مورد آزمون قرار نگرفت، اخیرا برخی پژوهشگران یک ساختار سه عاملی را در آن کشف کرده‌اند:

  1. عزت نفس شخصی
  2. عزت نفس مبتنی بر والدین
  3. عزت نفس مبتنی بر گروه همسالان

کاربرد تست روان‌شناسی عزت نفس کوپر اسمیت

تست عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) توسط روانشناسان بالینی و روانشناسان آموزشی، جهت مطالعه پیامدها و پیش‌بینی‌های مرتبط با عزت نفس پایین در میان نوجوانان و بزرگسالان به کار می‌رود.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون CSEI را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه تست روان‌شناسی و سنجش عزت نفس کوپر اسمیت (CSEI) به همراه تفسیر" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.researchgate.net/publication/316979253

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.