تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر چیست؟

پیش آگهی تغییرات سلولی هستند که توسط ویروس پاپیلوما یا سایر عوامل در دهانه رحم ایجاد می‌شوند. این تغییرات سلولی در صورت عدم درمان به موقع می‌توانند به سرطان گردن رحم منجر شوند. آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV به منظور بررسی وجود این ویروس در سلول‌های دهانه رحم انجام می‌شود. اکثر زنان 21 تا 65 ساله بعد از شروع فعالیت جنسی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV دارند. باید به این نکته توجه داشت که همه زنان نیاز به انجام هر ساله تست پاپ اسمیر ندارند.

دهانه رحم قسمت انتهایی رحم می‌باشند که به واژن باز می‌شوند. در طی انجام یک تست پاپ اسمیر پزشک به کمک یک وسیله مخصوص از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری می‌کند. این نمونه‌ها بر روی لام یا یک ظرف مخصوص قرار گرفته و به آزمایشگاه برای بررسی‌های دقیق‌تر فرستاده می‌شود.

ابزار به کار رفته در انجام تست پاپ اسمیر

آزمایش HPV چیست؟

در این آزمایش ماده ژنومی ویروس پایپیلومای انسانی در درون سلول‌های دهانه رحمی مورد بررسی قرار می‌گیرد. HPV یک عفونت منتقله از راه جنسی است که اکثر افراد می‌توانند به آن مبتلا شوند. اگر ویروس HPV از بین نرود می‌تواند باعث ایجاد سلول‌های غیرطبیعی در ناحیه سرویکس یا گردن رحم شود که ممکن است به سرطان دهانه رحم ختم شود. علت اکثر قریب به اتفاق سرطان‌های رحمی به علت این ویروس می‌باشند. این ویروس انواع مختلفی دارد.

آزمایشات HPV و تست پاپ اسمیر را می‌توان هم‌زمان انجام داد.

چه کسانی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV دارند؟

اکثر زنان 21 تا 65 ساله با شروع فعالیت جنسی نیاز به انجام این تست دارند ولی کارشناسان توصیه می‌کنند که حتی افرادی که واکسن HPV دریافت کرده‌اند یا در دوران یائسگی می‌باشند نیز نیاز به انجام این تست دارند.

 • زنان 21 تا 29 ساله هر سه سال یکبار
 • زنان 30 تا 65 ساله: تست پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار، تست HPV را هر پنج سال یکبار، تست پاپ اسمیر و HPV هم زمان با هم که با عنوان مشترک نیز گفته می‌شود را هر 5 سال یک بار انجام دهند.
 • زنان بالای 65 سال در صورتی که تا به حال تحت انجام این دو تست قرار نگرفته باشند نیاز به انجام این تست دارند و یا اگر زنی بعد از سن 60 سالگی این تست را انجام نداده باشد هم نیاز به انجام آن را دارند.
 • آزمایش HPV برای زنان 30 ساله و بالاتر توصیه می‌شود. اگرچه HPV در زنان زیر 30 سال رایج‌تر است اما معمولا این سنین خود را نشان می‌دهد. بنابراین تست پاپ اسمیر همراه با آزمایش HPV یا آزمایش HPV به تنهایی برای زنان 30 و بالاتر مفید است.

چه کسانی بیشتر نیازمند انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV می‌باشند؟

افرادی که در گذشته نتایج غیرطبیعی برای تست پاپ اسمیر خود یا سرطان دهانه رحم داشته اند و برای آن تحت درمان قرار گرفته اند. زنان با سابقه پزشکی سلول‌های پیش سرطانی که نیاز به انجام آزمایشات بیشتر دارند چرا که بیشتر در معرض خطرات آینده قرار دارند.

زنان مبتلا به HIV که در حال زندگی کردن با آن می‌باشند. این زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های رحمی و سرطان دهانه رحم می‌باشند چرا که سیستم ایمنی تضعیف شده در این افراد آنان را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌کند. همه زنان مبتلا به HIV باید در زمان شروع تشخیص HIV تحت آزمایش پاپ اسمیر قرار گرفته و آزمایش دوم خود را 12 ماه بعد انجام دهند. اکثر پزشکان زمان انجام تست پاپ اسمیر دوم را 6 ماه بعد توصیه می‌کنند بنابراین باید تعیین زمان دقیق توسط پزشک صورت گیرد. بعد از سه بار انجام تست پاپ اسمیر نرمال زنان مبتلا به HIV می‌توانند هر سه سال یکبار آزمایش پاپ خود را دنبال کنند.

مادرانی که در هنگام بارداری در معرض ماده دی اتیل استیل بسترول (DES) قرا گرفته باشند. دختران و نوه‌های دختری این زنان به احتمال زیاد در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار دارند.

زنانی که سیستم ایمنی ضعیف شده‌ای به خاطر دریافت پیوند، شیمی درمانی یا مصرف استروئیدها دارند. ویروس پاپیلوما در این زنان به راحتی از بین نمی‌رود.

انجام تست پاپ اسمیر نیاز به چه آمادگی‌هایی دارد؟

هیچ آمادگی خاصی برای انجام تست پاپ اسمیر وجود ندارد. هم‌چنین قبل از آزمایش پاپ و HPV نباید از هیچ‌گونه دوش واژینال استفاده نمود. اکثر پزشکان به هیچ دلیلی انجام آن را توصیه نمی‌کنند، هم‌چنین نباید چیزی در داخل واژن و یا برای تمیز کردن اطراف آن به غیر از آب و صابون استفاده شود.

دو روز قبل از انجام تست از مصرف هر گونه داروی واژینال یا داروهای اسپرم‌کش باید اجتناب نمود. 24 ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر باید از داشتن هر گونه رابطه جنسی خودداری نمود.

اگرچه این آزمایش می‌تواند در دوران قاعدگی هم انجام شود ولی پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است انجام آن در زمان قاعدگی و یا نزدیک به آن انجام نشود چرا که با توجه به جریان دوره قاعدگی، می‌تواند نتایج تست را تحت تاثیر قرار دهد.

داشتن مثانه خالی و مصرف مسکن‌های ضد درد بدون نسخه حدود یک ساعت قبل از انجام آزمایش، می‌توانند تا حدود زیادی از ناراحتی و احساس فشار ناشی از انجام تست بکاهند. با این وجود این آزمایش درد چندانی نداشته و نگران کننده نیست. انجام تست پاپ اسمیر و HPV حدود 5 دقیقه زمان می‌برد و بعد از آن ممکن است چند لکه شبیه به خون مشاهده گردد.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

بررسی نتایج حاصل از انجام این آزمایش

طبیعی. در این حالت سلول‌های نمونه‌برداری شده طبیعی می‌باشند.

غیر واضح. در این حالت پزشک نمی‌تواند در مورد نمونه‌های جمع آوری شده نظر طبیعی یا غیرطبیعی بودن سلول‌ها ارائه دهد. احتمال این که پزشک تکرار مجدد 6 ماه بعد را تجویز نماید وجود خواهد داشت.

غیر طبیعی. اگر چه نتایج نمونه‌برداری سلول‌های غیر عادی را نشان می‌دهند با این وجود این بدین معنا نیست که فرد مبتلا به سرطان می‌باشد بلکه برای تایید سرطان نیاز به انجام مجدد تست پاپ، بیوپسی و یا سایر آزمایشات وجود خواهد داشت.

دلایلی که باعث ناواضح یا غیرطبیعی بودن نتایج تست پاپ اسمیر می‌شوند عبارتند از:

 • عفونت، مانند عفونت مخمری یا التهاب
 • کیست‌های خوش‌خیم که سرطانی نیستند
 • تغییرات هورمونی، مانند حاملگی یا یائسگی
 • سیگار کشیدن، که ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPV و گسترش آن به سرطان دهانه رحم افزایش می‌دهد.
 • مشکلات سیستم ایمنی بدن ناشی از مصرف داروهای خاص یا مشکلات بهداشتی مانند دیابت، سرطان، HIV و یا بیماری‌های خود ایمنی

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/pap-hpv-tests#8
 2. https://www.wikihow.com/Prepare-for-a-Pap-Smear-Exam

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article