بررسی تاثیرات و آسیب‌های مرتبط با جراحی‌های پلاستیک زیبایی و ترمیمی در نوجوانان

در سن نوجوانی یا همان سن سلفی، نوجوانان بیشتر طالب انجام انواع جراحی‌های پلاستیک هستند. بنابراین بعضی از والدین به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا واقعا اینگونه جراحی‌ها بی‌ضرر هستند. کارشناسان می‌گویند برخی از جراحی‌های پلاستیک می‌توانند اعتماد به نفس نوجوان را بهبود بخشند.

اگر تغییر بخشی از چهره یا بدن‌تان باعث افزایش اعتماد به نفس شما شده و باعث می‌شود که احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید، خب چرا نباید انجامش دهید.

افزایش جراحی پلاستیک در قشر نوجوان

چه بخواهیم باور کنیم و یا نکنیم، جراحی پلاستیک، اعتماد به نفس قشر نوجوان را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. مجله علمی اخلاق پزشکی آمریکا در سال 2005 گزارش داد که بر اساس مطالعات انجام شده افزایش رضایت فرد از تصویر بدنی‌اش با یا بدون جراحی زیبایی، باعث افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد.

اما با توجه به اینکه تنها در سال 2017، بیش از 229000 نوجوان در سنین بین 13 تا 19 سال، جراحی‌های زیبایی داشته‌اند، به نظر می‌رسد که برای بسیاری از خانواده‌ها، جراحی به یک گزینه مناسب و آسان تبدیل شده؛ حتی برخی از آن‌ها این نوع جراحی‌ها را به عنوان هدیه فارغ التحصیلی به فرزندان خود هدیه می‌دهند.

دکتر منشی شا از مرکز زیبایی دنور در این خصوص می‌گوید: "من فکر می‌کنم که جراحی پلاستیک به گزینه محبوبی برای نوجوانان تبدیل شده، زیرا سالانه تعداد کسانی که این کار را انجام می‌دهند در حال افزایش است. معمولا نوجوانان بعد از انجام اینگونه عمل‌ها مدام از خود سلفی می‌گیرند و بیشتر از جانب جامعه پذیرفته می‌شوند.

جراحی زیبایی در مقابل جراحی ترمیمی

اکثر متخصصان می‌گویند که تفاوت زیادی بین انواع جراحی‌های زیبایی وجود دارد. الیین دوچرمه، دکترای روان‌شناسی بالینی در این خصوص می‌گوید: جراحی پلاستیک می‌تواند شامل جراحی ترمیمی یک بخش از بدن برای اصلاح برخی از نواقص خاص مانند نشانه‌های مادرزادی، شکاف لب‌ها، انحراف گوش و چیزهای دیگر مانند زخم‌های ناشی از سوختگی و یا گزش حیوانات باشد.

اما یکی دیگر از انواع جراحی‌هایی، که به طور کلی به عنوان یک نوع جراحی آرایشی شناخته می‌شود، جراحی‌ای است که تنها به این دلیل انجام می‌شود که فرد احساس بهتری در مورد خود و بدنش داشته باشد. این نوع جراحی شامل پروتزهای سینه، پک‌های شکم، رینوپلاستی و غیره می‌باشد.

دوچرمه یادآور می‌شود که امروزه حد فاصل بین جراحی ترمیمی و زیبایی تا حد زیادی کم‌رنگ شده است. او گفت: "برخی معتقدند که رینوپلاستی نیز نوعی عمل ترمیمی است و در واقع می‌تواند تنفس را بهبود بخشد، اما در عین حال می‌تواند نوجوان را از داشتن یک بینی دفورمه و مسخره شدن توسط دیگران نجات دهد. و برای برخی از افراد، حتی جراحی‌های ترمیمی نیز ممکن است جزء جراحی‌های زیبایی در نظر گرفته شود.

چه نوع جراحی‌های زیبایی برای نوجوانان بی‌خطر هستند؟

دکتر شا می‌گوید شایع‌ترین جراحی‌هایی که نوجوانان بیشتر به دنبال انجام آن هستند رینوپلاستی، زیبایی گوش  (اتوپلاستی)، کوچک کردن سینه و مراقبت از پوست برای جلوگیری از بروز آکنه و از بین بردن آن است. او در ادامه سخنانش افزود از نظر من هر جراحی‌ای که بر رشد بدن تاثیر بدی نگذارد، می‌تواند به عنوان یک جراحی بی‌خطر در نظر گرفته شود.

اما هنگامی که به اکثر جراحی‌های زیبایی که بزرگسالان انجام می‌دهند نگاهی بی‌اندازیم، می‌بینیم که بسیاری از آن‌ها برای کودکان و نوجوانان مناسب نیستند. علاوه بر این اکثر جراحی‌ها به رسیدن به بلوغ و درک کامل خطرات و مزایای جراحی نیاز دارند.

انجمن آمریکایی جراحان پلاستیک با این گفته‌ها موافق است و دستورالعمل‌های خاصی را برای انواع جراحی‌های بی‌خطر برای نوجوانان منتشر نموده است.

والدین باید با فرزندی که می‌خواهد جراحی پلاستیک انجام دهد چگونه رفتار کنند؟

دوچرمه گفت: "مهم است که والدین به نگرانی‌های فرزند خود گوش فرا دهند. اگر یک نوجوان بگوید که می‌خواهد کاری را انجام دهد و پدر و مادر فقط بگویند"نه "، فرصت کشف مشکل و دلیل رفتار فرزندشان را از دست خواهند داد.

او پیشنهاد می‌کند پدر و مادر از سوالات مختلف استفاده کنند تا نوجوان با زبان خودش بگوید که چرا می‌خواهد جراحی پلاستیک داشته باشد. دوچرمه گفت: هدف اغلب بزرگسالان از انجام جراحی‌های پلاستیک این است که بتوانند توجهات بیشتری را به سوی خود جلب کنند اما به طور کلی کودکان و نوجوانان تلاش می‌کنند تا با انجام این جراحی‌ها بیشتر به همسالان خود شبیه شوند.

هنگامی که شما درک بهتری از آنچه که نوجوان می‌خواهد داشته باشید، می‌توانید بهترین مسیر را به او نشان دهید و مزایا و معایب این کار را به او گوشزد کنید. دوچرمه به این موضوع هم اشاره می‌کند که به طور کلی، جراحی زیبایی نمی‌تواند زندگی یک فرد را به طور کامل تغییر دهد.

در واقع بسیاری از نوجوانان فکر می‌کنند که می‌توانند جراحی پلاستیک انجام دهند و بلافاصله زندگی بهتری داشته باشند اما آن‌ها درک نمی‌کنند که جراحی ممکن است خطرناک و آسیب‌رسان باشد.

او توضیح داد که خطرات جراحی می‌تواند شامل بیهوشی و التیام طولانی‌مدت جای زخم‌ها و کبودی‌هایی باشد که در بیشتر موارد، پذیرش‌شان توسط نوجوان غیرممکن است. علاوه بر این، این نوع جراحی‌ها درد زیادی دارند. هم‌چنین جراحی زیبایی می‌تواند گران باشد و به ندرت توسط بیمه پوشش داده می‌شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/health-news/teens-getting-plastic-surgery-as-graduation-gifts-what-to-know#Having-the-talk

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سهیلا دوست‌پژوه

سهیلا دوست‌پژوه

علاقه مند به ترجمه و تالیف و نویسندگی