برای تقویت روابط عاطفی و زناشویی چه کارهایی انجام دهیم؟

برای تقویت رابطه عاطفی و عاشقانه، بیشتر به همسرتان توجه کنید

گاهی از دنیای مجازی دل بکنید و در واقعیت با همسرتان گفت‌‌وگو کنید. به تغییراتی هرچند جزئی مانند یک مدل موی جدید توجه کنید. گاهی کمی مکث کنید، به همسرتان نگاه کنید و از او بپرسید: «امروزت چطور بود؟» یا «روزت رو چطور گذروندی؟»

بعضی از زوج‌ها اصلا بلد نیستند درست از هم سؤال بپرسند. برای مثال ممکن است خانمی به‌محض اینکه همسرش به خانه آمد از او بپرسد: «چیزهایی رو که سفارش داده بودم خریدی؟» اما هیچ‌وقت نمی‌پرسد: «روز خوبی داشتی؟» همین سؤال ساده می‌تواند تغییرات زیادی ایجاد کند، اما خیلی‌ها چندان اهمیتی به آن نمی‌دهند.

برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب، هر دو مثبت اندیش باشید

مطالعات مختلف نشان می‌دهد که نگاه مثبت به زندگی و حوادث پیرامون می‌تواند رابطه خوب و پایداری را ایجاد کند. محققان دانشگاه شیکاگو دریافته‌اند زمانی که زوج‌ها دارای مثبت اندیشی بالایی هستند، کمتر دچار درگیری و نزاع در روابط خود خواهند شد. احساسات مثبت بنیان اصلی هر رابطه‌ای است زیرا داشتن احساسات منفی می‌تواند همه چیز را نابود کند.

همیشه توصیه می‌شود نیمه پر لیوان را ببینید، این‌کار مزایای خاصی دارد. مطالعه منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان می‌دهد زوج‌هایی که دستاوردهای یکدیگر را تحسین می‌کنند رضایت بیشتری از رابطه خود دارند.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که ۷۵ درصد زوج‌های شاد با هم شاد می‌شوند و با هم می‌خندند. زوج‌هایی که از موارد کمدی یکسانی شاد می‌شوند رابطه بهتر و پایدارتری خواهند داشت.

از همسرتان قدردانی کنید

از همسرتان حتی برای کارهایی که به‌صورت روزانه انجام می‌دهد، تشکر کنید. بگذارید همسرتان بداند که شما متوجه هستید او چقدر در خانه یا محل کارش زحمت می‌کشد. از همسرتان به‌دلیل خلاقیتی که در بهبود شرایط خانه یا دکوراسیون آن یا برای مراقبت از والدین‌تان دارد یا به این دلیل که با دوستان قدیمی‌تان مهربان است، تشکر کنید.

اینکه چقدر زندگی سختی داشته‌اید اهمیتی ندارد، اگر بتوانید به همسرتان بگویید: «از اینکه همدیگرو پیدا کردیم سپاسگزارم» یا حتی «وقتایی که همه‌چیز برامون سخته، از اینکه با همیم احساس خوبی دارم» به ایجاد تغییرات مثبت می‌انجامد.

از پیام‌های متنی و چت، کمتر استفاده کنید و به جای آن، بیشتر صحبت کنید

استفاده از پیام‌های متنی تاثیر خوبی در روابط انسان‌ها دارد، اما پیام‌های گفتاری بسیار موثرتر هستند. محققان بر این باورند که استفاده از پیام‌های متنی اگرچه می‌تواند در برخی از موارد مفید باشد، اما گرفتن پیام دقیق آن برای بیشتر افراد دشوار است.

زمانی که فردی تعامل کمتری با طرف مقابلش داشته باشد انتظارات به خوبی برآورده نخواهد شد و همین امر می‌تواند زمینه‌ساز نارضایتی در افراد گردد. پس سعی کنید به جای ارسال پیام‌های متنی، از مکالمه و صحبت کردن استفاده کنید.

هم‌چنین تحقیقات مشابه نشان می‌دهد، مردانی که بیشتر از پیام‌های متنی استفاده کرده‌اند؛ کیفیت رابطه آن‌ها ضعیف‌تر از سایر افراد بوده است. محققان معتقدند زمانی که مردان نتوانند وارد رابطه مستقیم شوند از پیام‌های متنی استفاده می‌کنند.

به تفاوت‌های‌ یکدیگر احترام بگذارید

شاید اینکه همسرتان عاشق برنامه‌های ورزشی تلویزیون است یا زمان‌های زیادی را با دوستانی که شما خوش‌تان نمی‌آید می‌گذراند، شما را ناراحت کند. شاید از اینکه همسرتان دوست دارد مدام والدینش را ببیند خوش‌تان نیاید.

ممکن است شما یک فرد منزوی باشید اما شریک‌تان فردی با خصوصیات اجتماعی باشد. یک راه‌حل دوستانه این است که به همسرتان اجازه بدهید حریم خودش را داشته باشد و برای سازش و توافق پیش قدم شوید؛ این کار می‌تواند به تغییر شرایط کمک کند. به همدیگر این فرصت را بدهید که با حضور یا بدون حضور یکدیگر و بدون مشاجره به کارهای اجتماعی بپردازید.

اگر همسرتان نیاز دارد در کنار فرد خاصی باشد، به خواسته‌‌اش احترام بگذارید. اگر همسرتان شخصی منزوی است، اصرار نکنید که همراه شما از تمام فعالیت‌های اجتماعی لذت ببرد. به‌عنوان مثال اگر شخصی عاشق تنهایی و سکوت است اما همسرش به جشن و شادی علاقه دارد، می‌توانند با هم به توافق برسند.

درصورتی‌که رفتن به جایی خیلی مهم باشد می‌توانند با هم به مهمانی بروند و هیچ شکایتی نکنند. در غیر این صورت می‌توانند با هم صحبت کنند و هرکس در جایی باشد که خوشحال است. برای مثال یکی به مهمانی برود و از آن لذت ببرد و دیگری در خانه و در آرامش باشد. این کار می‌تواند به تداوم زندگی کمک کند و به‌مرور زمان نزدیکی و علاقه‌ی شما به یکدیگر بیشتر می‌شود.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید و به بهبود در رابطه عاطفی در دنیای واقعی بپردازید

در عصر دیجیتال امروز، همه افراد دوست دارند از اخبار روز دنیا آگاه شوند. حتما شما هم از این موضوع مستثنی نیستید و دوست دارید تلگرام، اینستاگرام یا فیسبوک خود را به طور منظم بررسی کنید. اما حضور بیش از حد در رسانه‌های اجتماعی یکی از موارد آسیب‌رسان در روابط زناشویی است.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که بیشتر از دیگران از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، نزاع و درگیری بیشتری در روابط‌شان خواهند داشت و همین امر منجر به بروز مشکلات حاد و شدید در خانواده می‌شود. بنابراین افرادی که استفاده از این رسانه‌ها را محدود می‌کنند، زندگی بهتری خواهند داشت.

برای تقویت رابطه عاشقانه، نوازش کردن را فراموش نکنید

همه افراد دوست دارند محبت فیزیکی را از بستگان نزدیک خود دریافت نمایند. این یک پاسخ زیستی طبیعی است اما زمانی که این‌کار بخشی از رابطه زناشویی شما می‌شود، باعث ایجاد خوشحالی و رضایت در زندگی خواهد شد. مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی خانواده درمانی منتشر شده است ، بیش از ۱۰۰ مرد و ۱۹۵ زن را در این مورد بررسی کرده است.

در این مطالعه محققان نوازش کردن، ماساژ و در آغوش گرفتن را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که حضور مداوم این گونه موارد می‌تواند باعث رضایت طرفین در زندگی شود.

نوازش می‌تواند ارتباط فیزیکی و صمیمیت مشترک بین زوج را افزایش دهد. این تنها یک رابطه جنسی نیست. در نتیجه از طریق لمس فیزیکی می‌توان به سطحی از انرژی مثبت دست یافت که باعث خوشحالی کلی طرفین می‌شود. همین خوشحالی و رضایت نیز منجر به دوام زندگی مشترک خواهد شد.

برای داشتن یک رابطه خوب، احساسات خود را مخفی نکنید و به زبان بیاورید

مشکل در هر رابطه‌ای وجود دارد. بیشتر زوج‌ها به هنگام برخورد با مشکلات سعی می‌کنند احساسات واقعی خود را پنهان کنند، اما مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که این‌کار می‌تواند به رابطه شما آسیب وارد کند. محققان دانشگاه فلوریدا دریافته‌اند که بیان خشم و نارضایتی در زمانی که احساس خوبی ندارید می‌تواند برای حل مشکلات مفید باشد.

اگر بتوانید در یک بستر سالم بحث کنید، احساس راحتی خواهید داشت و می‌توانید احساسات واقعی خود را بیان کنید. همین امر موجب ایجاد یک چارچوب کاری خوب برای مدیریت جرو بحث‌ها خواهد شد. در این صورت می‌توانید رابطه مستحکمی داشته باشید. هرگز از بیان احساسات خود نترسید.

رابطه جنسی منظم داشته باشید

اگر بتوانید روابط عاشقانه‌ای که در ابتدای ازدواج‌تان داشتید را حفظ کنید، قادر خواهید بود رابطه خوب و پایداری داشته باشید. در حقیقت مطالعات انجام شده نشان می‌دهد داشتن حداقل یک بار رابطه جنسی در هفته می‌تواند شادی و رضایت را وارد رابطه زناشویی کند.

برای این مطالعه محققان بیش از ۳۰۰۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند. به طرز شگفت انگیزی، افرادی که رابطه جنسی خوبی نداشتند رضایت کمتری نیز داشتند.

اگر شما و همسرتان نقاط مشترک بیشتری داشته باشید زوج موفق‌تری خواهید بود

مطالعات انجام شده در دانشگاه Wellesley نیز این موضوع را تایید می‌کند. در این مطالعه محققان سوالاتی را در مورد تفکر، ارزش‌ها و سایر موارد از زوج‌ها پرسیدند.

این مطالعه نشان داد زوج‌هایی که شباهت بیشتری به هم داشتند ارتباط بهتر و سازنده‌تری را ایجاد کرده بودند. اگر شما و همسرتان از لحاظ شخصیتی شبیه هم باشید، می‌توانید در مواجهه با مشکلات مثل هم رفتار کنید.

گذشت داشته باشید

همه‌ی ما مرتکب اشتباهاتی می‌شویم. اگر واقعا برای همسرتان ارزش قائل هستید باید او را به‌خاطر اشتباهاتی که مرتکب می‌شود ببخشید. کینه به دل داشتن از طرف مقابل، برای رابطه سم است و سمی بودن رابطه چیزی نیست که آن را پایدار نگه دارد. کینه و کدورت‌ها را فراموش کنید و این افکار سمی را دور بریزید.

توجه داشته باشیم که تداوم رابطه‌ی عاشقانه، یک کار تیمی است. اگر می‌خواهید رابطه‌تان دوام بیاورد، نباید از طرف مقابل‌تان انتظار داشته باشید که همیشه برای ابراز احساسات پیش‌قدم شود. رابطه‌‌ی زن و مرد یک خیابان دوطرفه‌ است و اگر فقط یک طرف بروید، به‌زودی به پایان آن خواهید رسید.

اگر در رابطه‌تان مشکلی ایجاد شد، از هم انتقاد نکنید. اگر همسرتان برای دریافت توصیه و راهنمایی نزد شما آمد، به او توصیه‌هایی برای حل مشکلش ارائه کنید.

بیشتر جرو بحث‌های خانوادگی به خاطر مسائل مالی است

در حقیقت بر اساس گفته‌های مجله پول؛ ۷۰ درصد زوج‌ها بیشتر از هر چیزی بر روی مسائل مالی بحث می‌کنند. اگر دو طرف عادت متفاوتی در خرج کردن پول داشته باشند، زوج مناسبی برای یکدیگر خواهند بود. شواهد و تحقیقات انجام شده در دانشگاه‌های مختلف نیز همین امر را تایید می‌کند.

محققان بیش از ۱۰۰۰ زوج را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که بیشتر افرادی که رابطه طولانی مدت دارند، معمولا عادت متفاوتی نیز در خرج کردن پول خواهند داشت.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. http://www.prevention.com/sex/10-signs-you-and-your-partner-are-a-great-match
  2. http://www.majalesalamat.com/lifestyle/marriage/signs-you-and-your-partner-are-a-great-match

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh