سردرد بعد از رابطه جنسی چیست و چگونه رخ می‌دهد؟

این نوع سردردها ممکن است سردرد جنسی و یا مقاربتی نامیده شوند چرا که یک نوع نادر از سردردهای اولیه بوده و در جمجمه و گردن در طول فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی، ارگاسم زن یا مرد رخ می‌دهند. معمولا بهبود این نوع سردرد بعد از رابطه جنسی 24 ساعت به طول می‌انجامد و در میان مردان شایع‌تر است. با این حال احتمال بروز این حالت در میان مبتلایان به میگرن بیشتر است.

علت اینکه سردرد جنسی از نوع اولیه نامیده می‌شود این است که به هیچ نوع وضعیت حاد پزشکی مرتبط نیست و می‌تواند نشانه‌ای از آنوریسم داخل جمجمه‌ای که یک نوع ضعف دیواره شریان است، باشد. البته این موارد می‌توانند حاکی از این مسئله باشند که شخص سکته مغزی، علائم بیماری عروق کرونری، شرایط التهابی ناشی از عفونت و یا خون‌ریزی یک شریان مغزی را تجربه کرده است.

علائم سردرد در رابطه جنسی

سه نوع الگو برای رخ دادن سردرد رابطه جنسی وجود دارد که شامل:

1- شروع ناگهانی

این الگو در 70درصد سردردهای جنسی دیده می‌شود و قبل، در طول و یا بلافاصله بعد از ارگاسم شروع می‌شود. این نوع سردرد شدید بوده و معمولا ضربان‌دار است و در طول یک دقیقه به حالت انفجاری خود می‌رسد و متوسط زمان آن چند ساعت است.

2- با قوی شدن مداوم و نسبتا حاد

این الگو تقریبا در 25درصد موارد دیده می‌شود. این حالت خیلی سریع‌تر از رسیدن به ارگاسم بروز می‌کند و در طول آن افزایش می‌یابد. اغلب در پشت سر به صورت یک درد تیر کشنده و محدود به یک نقطه بروز می‌کند به ندرت ممکن است با تهوع و استفراغ همراه باشد.

3- سردرد موضعی

این حالت حداقل‌ترین سردرد رابطه جنسی است. درد در ناحیه پشتی سر اتفاق می‌افتد و با ایستادن فرد افزایش می‌یابد. این شکل احتمالا با تهوع و استفراغ همراه است.

تشخیص سردرد جنسی

این نوع سردرد معمولا به کمک روش‌های تصویربرداری مغزی مانند سی.تی.اسکن (CT scan)، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و یا آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA) صورت می‌گیرد.

درمان سردرد در رابطه جنسی

در برخی از موارد این نوع سردردها تنها در موارد اولیه بروز کرده و یا به مرور زمان کاهش می‌یابند و نیازمند اقدامات دیگری نمی‌باشند. ولی در صورتی که سابقه این چنین سردردهایی را داشته باشید و علت بروز آن نامشخص باشد پزشک به احتمال زیاد مصرف برخی از داروهای پیشگیری کننده از این حالت را تجویز خواهد نمود.

1- داروهای روزانه

مانند پروپرانولول که با نام تجاری ایندرال نیز شناخته می‌شود یا متوپرولول که برای درمان فشارخون بالا، بیماری عروق کرونر و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد فقط در صورت حملات مکرر یا طولانی مدت توصیه می‌شوند.

2- داروهای گهگاه

داروی ضد التهاب ایندومتاسین یا یکی از داورهای ضد میگرنی خانواده تریپتان می‌توانند یک ساعت قبل از رابطه جنسی برای پیشگیری از حملات سردرد مورد استفاده قرار بگیرند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sex-headaches/diagnosis-treatment/drc-20377481
  2. https://www.verywellhealth.com/orgasm-headache-migraine-1718250

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article