نکات طلایی درباره لوزارتان losartan قرص کاهنده فشارخون که باید بدانید

با لوزارتان Losartan قرص فشار آشنا شوید

لوزارتان دارویی است که برای درمان فشارخون بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو از دسته‌های مسدود کننده‌های آنژیوتانسین دو می‌باشد.

آنژیوتانسین دو Angiotensin چیست؟

آنژیوتانسین دو یک نوع ماده شیمیایی است که مسئول تنگ کردن عروق خونی می‌شود. این ماده روی ماده شمیایی آلدسترون تاثیر می‌گذارد. آلدسترون مسئول افزایش حجم مایع خون شده و جریان خون را افزایش می‌دهد.

لوزارتان در مواردی مانند فشارخون بالا و نارسایی قلبی باعث کاهش عملکرد قلبی شده و همینطور از کلیه‌ها محافظت می‌کند. لوزارتان پتاسیم نوعی گیرنده آنژیوتانسین شناخته شده است که برای درمان فشارخون بالا، نفروپاتی و دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. این دارو را برای بزرگسالان و کودکان بالای 6 سال تجویز می‌کنند.

لوزارتان در دوزهای مختلف تجویز می‌شود. دوزهای این دارو 25 میلی‌گرم، 50 میلی‌گرم و 100 میلی‌گرم است. مقدار تجویز شده لوزارتان بستگی به شدت بیماری، سن و جنس دارد. فشارخون بالای درمان نشده عواقب جدی برای سلامتی دارد. کاهش فشارخون بالا در برخی موارد منجر به بیماری‌های زیر می‌شود:

داروهایی نظیر لوزارتان پتاسیم شامل تغییر سبک زندگی و تغذیه می‌شود. گاهی اوقات لوزارتان همراه با داروهای دیگر و دیورتیک‌ها تجویز می‌شود که فشارخون را کنترل می‌کند. اما این دارو علاوه بر اینکه باعث کاهش فشارخون می‌شود عوارضی نیز دارد که بهتر است درباره آن بیشتر بدانید.

اثرات جانبی لوزارتان

 1. عفونت تنفسی
 2. گرفتگی بینی
 3. درد پشت
 4. سرگیجه
 5. درد قفسه سینه
 6. ضربان قلب نامنظم
 7. تپش قلب
 8. ضعف عضلانی
 9. استفراغ
 10. تغییرات غیر عادی در میزان تولید ادرار
 11. رنگ پریدگی
 12. خستگی و خواب آلودگی شدید
 13. تغییرات خلقی
 14. کم اشتهایی
 15. افزایش تشنگی
 16. تورم بدن 
 17. افزایش وزن غیر عادی
 18. ضعف عضلانی شدید
 19. سرفه‌های خشک
 20. درد معده
 21. بی‌خوابی
 22. کم خونی

در صورت داشتن بیماری‌ها و علائم زیر قبل از مصرف لوزارتان با پزشک مشورت کنید

 • افرادی که سابقه بیماری کلیوی دارند
 • افرادی که آب بدنشان کم است
 • هر گونه عارضه و بیماری‌های کبدی
 • ابتلا به اسهال شدید و یا استفراغ

لوزارتان با این داروها تداخل دارویی دارد، مراقب باشید

نکاتی که باید در مورد مصرف لوزارتان بدانید

این دارو باعث خواب آلودگی می‌شود پس حدالامکان باید تا 1 یا 2 ساعت پس از مصرف قرص از کارهای مانند رانندگی دوری کنید. سعی کنید در زمان مصرف این دارو از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات دوری کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324028.php
 2. https://www.drugs.com/losartan.html

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do