همودیالیز چیست

کلیه‌ها چگونه کار می‌کنند

در همودیالیز یک دستگاه، مواد زائد، نمک‌ها و مایعات را از خون شما فیلتر می‌کند، زمانی که کلیه‌های شما به اندازه کافی سالم نیستند، تا به طور مناسب این کار را به اندازه کافی انجام دهند. همودیالیز یکی از راه‌های درمان نارسایی پیشرفته کلیه است و می‌تواند به شما کمک کند تا علی‌رغم نارسایی کلیه به زندگی فعال خود ادامه دهید. با همودیالیز، شما نیاز خواهید داشت به:

 1. یک برنامه درمانی دقیق را دنبال کنید.
 2. داروها را به صورت منظم مصرف کنید.
 3. تغییراتی را در رژیم غذایی خود ایجاد کنید.

همودیالیز یک مسئولیت جدی است، اما شما مجبور نیستید تنها آن را برعهده بگیرید. شما همکاری نزدیکی با تیم مراقبت‌های بهداشتی خود، از جمله یک متخصص کلیه و دیگر متخصصان با تجربه مدیریت همودیالیز، خواهید داشت. شما ممکن است بتوانید همودیالیز را در خانه انجام دهید. پزشک شما در جهت تعیین زمان آغاز همودیالیز بر اساس چند فاکتور به شما کمک خواهد کرد. شامل:

 1. سلامت عمومی
 2. عملکرد کلیه
 3. علائم و نشانه‌ها
 4. کیفیت زندگی
 5. ترجیهات شخصی

شما ممکن است متوجه علائم و نشانه‌های نارسایی کلیه (اورمی) مانند تهوع، استفراغ، تورم یا خستگی شوید. پزشک شما از میزان فیلتراسیون گلومرولی تخمینی (eGFR) شما برای اندازه‌گیری سطح عملکرد کلیوی شما استفاده می‌کند. eGFR شما با استفاده از نتایج آزمایش کراتینین خون شما، جنسیت، سن و سایر فاکتورها محاسبه می‌شود. مقدار طبیعی در سنین مختلف، متفاوت است. این اندازه‌گیری عملکرد کلیه شما می‌تواند به برنامه‌ریزی درمان شما، از جمله زمان شروع همودیالیز کمک کند.

همودیالیز می‌تواند به شما در جهت کنترل فشارخون و حفظ تعادل مناسب مایعات و مواد معدنی مختلف مانند پتاسیم و سدیم در بدن شما کمک کند. به طور معمول، همودیالیز قبل از اینکه کلیه‌های شما به نقطه شروع عواقب تهدید کننده زندگی ختم شود، شروع می‌شود.

علل رایج نارسایی کلیه

 1. دیابت
 2. فشارخون بالا (هیپرتنشن)
 3. التهاب کلیه (گلومرولونفریت)
 4. التهاب رگ‌های خون (واسکولیت)
 5. کیست‌های کلیه (بیماری پلی کیستیک کلیوی)

با این وجود، کلیه‌های شما ممکن است پس از بیماری شدید، جراحی پیچیده، حمله قلبی یا دیگر مشکلات جدی، به طور ناگهانی (آسیب حاد کلیه) کارکرد خود را از دست دهند. هم‌چنین بعضی از داروها می‌توانند باعث آسیب کلیه شوند. برخی از افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه ممکن است راه دیگری را انتخاب کنند، به جای دیالیز حداکثر درمان پزشکی، هم‌چنین حداکثر مدریت نگه دارنده نامیده می‌شود، انتخاب کنند. این درمان شامل مدیریت فعال عوارض بیماری پیشرفته مزمن کلیه، مانند افزایش مایع، فشارخون بالا و کم خونی، با تمرکز بر مدیریت حمایتی علائمی است که بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد.

دیگران ممکن است به جای شروع دیالیز، کاندیدای پیوند پیشگیرانه کلیه باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های خود از تیم مراقبت‌های بهداشتی خود سوال کنید. این یک تصمیم فردی است، زیرا مزایای دیالیز ممکن است بسته به مسائل مربوط به مسائل خاص سلامت شما متفاوت باشد.

خطرات دیالیز

اکثر افرادی که به همودیالیز نیاز دارند، انواع مشکلات بهداشتی دارند. همودیالیز طول عمر افراد را افزایش می‌دهد، اما طول عمر افرادی که به آن نیازمند هستند، هنوز کمتر از جمعیت عمومی است. در حالی که درمان با همودیالیز می‌تواند در جایگزینی برخی از عملکردهای از دست رفته کلیه مفید باشد، شما ممکن است برخی از شرایط مرتبط ذکر شده در زیر را تجربه کنید، اگرچه همه این مسائل را تجربه نمی‌کنند. تیم دیالیز شما می‌تواند به شما کمک کند تا با آن‌ها سازگار شوید.

1- فشارخون پایین (هیپو تنشن)

افت فشارخون یک عارضه جانبی شایع همودیالیز است، به خصوص اگر شما دیابت دارید. فشارخون پایین ممکن است همراه با تنگی نفس، گرفتگی شکمی، گرفتگی عضلانی، حالت تهوع یا استفراغ باشد.

2- گرفتگی عضلات

اگرچه علت مشخص نیست، گرفتگی عضلانی در طی همودیالیز معمول است. گاهی اوقات گرفتگی‌های عضلانی را می‌توان با تنظیم نسخه همودیالیز کاهش داد. تنظیم میزان مصرف مایع و سدیم بین درمان‌های همودیالیز ممکن است در جلوگیری از علائم در طول درمان کمک کننده باشد.

3- خارش

بسیاری از افرادی که تحت همودیالیز قرار می‌گیرند، خارش پوست دارند که اغلب در طی یا بعد از پروسیجر بدتر می‌شود.

4- مشکلات خواب

افرادی که همودیالیز دریافت می‌کنند، اغلب مشکل خواب دارند، گاهی اوقات به دلیل وقفه در تنفس در طول خواب (آپنه خواب) و یا به علت درد، ناراحتی یا بی‌قراری در پاها.

5- کم خونی

کمبود گلبول قرمز کافی در خون شما (کم خونی) یک عارضه معمول نارسایی کلیه و همودیالیز است. نارسایی کلیه باعث کاهش تولید هورمونی به نام اریتروپویتین (uh-rith-roe-POI-uh-tin) می‌شود که تشکیل سلول‌های قرمز خون را تحریک می‌کند. محدودیت‌های رژیم غذایی، جذب آهن ضعیف، آزمایش خون مکرر، یا حذف آهن و ویتامین‌ها توسط همودیالیز نیز می‌تواند موجب کم خونی شود.

6- بیماری‌های استخوانی

اگر کلیه‌های آسیب دیده شما دیگر قادر به پردازش ویتامین D نیستند، که به شما کمک می‌کند تا کلسیم را جذب کنید، استخوان‌هایتان ممکن است تضعیف شوند. علاوه بر این، تولید بیش از حد هورمون پاراتیروئید، یک عارضه رایج از نارسایی کلیه، می‌تواند کلسیم را از استخوان‌های شما آزاد کند.

7- فشارخون بالا (هیپرتنشن):

اگر شما بیش از حد نمک مصرف کنید یا مایعات بیش از حد بنوشید، فشارخون بالا ممکن است بدتر شود و منجر به مشکلات قلبی یا سکته شود.

8- احتباس مایعات

از آنجا که مایع در طول همودیالیز از بدن شما خارج می‌شود، نوشیدن مایعات بیشتر از مقدار توصیه شده بین درمان‌های همودیالیز ممکن است موجب عوارض تهدید کننده زندگی مانند نارسایی قلب یا تجمع مایع در ریه‌ها (ادم ریوی) شود.

9- التهاب غشاء اطراف قلب (پریکاردیت)

همودیالیز ناموثر می‌تواند منجر به التهاب غشاء اطراف قلب شما شود که می‌تواند با توانایی قلب شما در انتقال خون به سایر قسمت‌های بدن تداخل داشته باشد.

10- سطوح بالای پتاسیم (هیپرکالمی)

پتاسیم یک ماده معدنی است که به طور معمول توسط کلیه‌های شما از بدن شما خارج می‌شود. اگر پتاسیم بیشتری از مقدار توصیه شده مصرف کنید، سطح پتاسیم شما ممکن است بیش از حد بالا باشد. در موارد شدید، پتاسیم بیش از حد می‌تواند قلب شما را متوقف کند.

11- عوارض محل دسترسی

عوارض بالقوه خطرناک، مانند عفونت، تنگ شدن یا بالونینگ(اتساع) دیواره رگ خون (آنوریسم)، یا انسداد می‌توانند بر کیفیت همودیالیز تاثیر بگذارند. دستورالعمل‌های تیم دیالیز خود را در مورد چگونگی بررسی تغییرات در محل دسترسی خود که ممکن است یک مشکل را نشان دهد دنبال کنید.

12- آمیلوئیدوز

آمیلوئیدوز وابسته به دیالیز، هنگامی که پروتئین‌های خون در مفاصل و تاندون‌ها رسوب می‌کنند، ایجاد می‌شود، باعث درد، سفتی و مایع در مفصل می‌شود. این وضعیت در افرادی که بیش از 5 سال تحت همودیالیز قرار گرفته‌اند شایع‌تر است.

13- افسردگی

تغییرات خلقی در افراد مبتلا به نارسایی کلیه رایج است. اگر بعد از شروع همودیالیز احساس افسردگی یا اضطراب داشته باشید، با گروه مراقبت‌های بهداشتی خود درباره گزینه‌های درمان موثر صحبت کنید.

چگونگی آماده شدن برای همودیالیز

آماده‌سازی همودیالیز چندین هفته تا ماه‌ها قبل از اولین پروسیجر شما شروع می‌شود. برای دسترسی آسان به جریان خون شما یک جراح دسترسی عروقی ایجاد می‌کند. دسترسی یک مکانیسمی برای مقدار کمی خون به وجود می‌آورد تا به صورت ایمن از گردش خون شما خارج شود و سپس به منظور انجام فرآیند همودیالیز، به شما بازگردانده شود. دسترسی جراحی قبل از شروع درمان‌های همودیالیز نیاز به زمان دارد. سه نوع دسترسی وجود دارد:

1- فیستول شریانی وریدی Arteriovenous AV

یک فیستول AV ایجاد شده با جراحی، اتصال بین یک شریان و یک ورید است، معمولا در بازویی که کمتر استفاده می‌کنید. این نوع دسترسی به دلیل اثربخشی و ایمنی نوع ارجح است. گرفت AV. اگر رگ‌های خونی شما خیلی کوچک هستند تا فیستول AV ایجاد شود، جراح می‌تواند به جای آن یک مسیر بین یک شریان و یک ورید با استفاده از یک لوله‌ی مصنوعی انعطاف‌پذیر ایجاد کند.

2- کاتتر ورید مرکزی

اگر به همودیالیز اضطراری نیاز دارید، یک لوله پلاستیکی (کاتتر) ممکن است در ورید بزرگ خود در گردن یا نزدیک کشاله ران قرار گیرد. کاتتر موقت است. برای کاهش احتمال عفونت و سایر عوارض، مراقبت از محل دسترسی شما بسیار مهم است. دستورالعمل‌های تیم مراقبت بهداشتی خود را در مورد مراقبت از محل دسترسی خود دنبال کنید.

نکات مهم در مورد همودیالیز

شما می‌توانید همودیالیز را در مرکز دیالیز، در خانه یا در یک بیمارستان دریافت کنید. تعداد درمان بسته به موقعیت شما متفاوت است:

 • همودیالیز در مرکز همودیالیز: بسیاری از افراد همودیالیز را سه بار در هفته، سه تا پنج ساعت هر بار دریافت می‌کنند.
 • همودیالیز روزانه: این شامل تعداد جلسات بیشتر، اما کوتاه‌تر است، معمولا در خانه شش یا هفت روز در هفته به مدت دو تا سه ساعت در هر بار اجرا می‌شود.

دستگاه‌های همودیالیز ساده‌تر سختی همودیالیز خانه را کمتر کرده‌اند، بنابراین با آموزش خاص و کسی که به شما کمک می‌کند، ممکن است بتوانید همودیالیز را در خانه انجام دهید. شما حتی ممکن است بتوانید این عمل را در شب هنگام خواب انجام دهید.

مراکز دیالیز در سراسر ایالات متحده و در برخی کشورهای دیگر وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید به بسیاری از مناطق سفر کنید و همودیالیز خود را به صورت منظم دریافت کنید. تیم دیالیز شما می‌تواند به شما در قرار ملاقات در مکان‌های دیگر کمک کند یا می‌توانید به طور مستقیم با مرکز دیالیز در مقصد خود تماس بگیرید. از پیش برنامه‌ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که فضای لازم موجود است و ترتیبات مناسب را می‌توانید انجام دهید.

روش کار همودیالیز

در طول درمان، شما در یک صندلی می‌نشینید یا تکیه می‌دهید در حالی که خون شما از طریق دستگاه دیالیز جریان دارد، یک فیلتر که به عنوان یک کلیه مصنوعی برای پاک کردن خون شما عمل می‌کند. شما می‌توانید از زمان برای تماشای تلویزیون یا فیلم، خواندن، خوابیدن یا شاید ارتباط با دیگران در مرکز استفاده کنید. اگر همودیالیز را در شب دریافت کنید، می‌توانید در طول فرایند بخوابید.

1- آماده سازی

وزن، فشارخون، ضربان قلب و درجه حرارت شما بررسی می‌شود. پوستی که روی محل دسترسی شما قرار دارد، نقطه‌ای که خون می‌رود و پس از آن دوباره وارد بدن شما می‌شود، پاک می‌شود.

2- شروع

در طی همودیالیز، دو سوزن از طریق محل دسترسی به بازوی شما وارد می‌شوند و در محل با نوار چسب تثبیت می‌شود تا ایمن باقی بمانند. هر سوزن به یک لوله پلاستیکی قابل انعطاف متصل است که به دستگاه دیالیز متصل است. از طریق یک لوله، دستگاه دیالیز خون شما را چند اونس در یک زمان فیلتر می‌کند، اجازه می‌دهد که مواد دفعی و مایعات اضافی از خون شما به یک مایع پاک کننده به نام مایع دیالیز منتقل شوند. خون فیلتر شده از طریق لوله دوم به بدن شما می‌رسد.

3- علائم

شما ممکن است تهوع و گرفتگی شکم را هنگامی که مایع اضافی از بدن شما خارج می‌شود تجربه کنید، به ویژه اگر همودیالیز شما فقط سه بار در هفته باشد به جای بیشتر اوقات. اگر در طول این روش ناراحت هستید، از تیم مراقبت خود بخواهید تا عوارض را با اقداماتی مانند تنظیم سرعت همودیالیز شما، دارو یا مایع همودیالیز شما، کاهش دهند.

4- نظارت

از آنجا که فشارخون و ضربان قلب می‌توانند به هنگام کشیدن مایع اضافی از بدن شما نوسان داشته باشند، فشارخون و ضربان قلب شما در طول هر دوره درمان چندین‌بار بررسی می‌شود.

5- به پایان رساندن

هنگامی که همودیالیز تکمیل می‌شود، سوزن‌ها از محل دسترسی شما خارج می‌شوند و برای جلوگیری از خون‌ریزی، یک مرهم فشاری استفاده می‌شود. وزن شما ممکن است دوباره ثبت شود سپس شما می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را تا جلسه بعدی خود ادامه دهید.

نتایج همودیالیز

اگر آسیب ناگهانی (حاد) کلیه دارید، ممکن است به مدت کوتاهی به همودیالیز نیاز داشته باشید تا کلیه‌های شما بهبود یابند. اگر تا قبل از آسیب ناگهانی به کلیه‌ها، عملکرد کلیوی را کاهش داده‌اید، احتمال بازگشت کامل به استقلال از همودیالیز کاهش می‌یابد. گرچه در مرکز، همودیالیز سه بار در هفته شایع‌تر است، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که دیالیز خانه مرتبط است با:

 1. کیفیت بهتر زندگی
 2. افزایش رفاه
 3. کاهش علائم و گرفتگی، سردرد و تنگی نفس کم
 4. بهبود اشتها، الگوی خواب، الگوهای انرژی، سطح انرژی و توانایی تمرکز

تیم مراقبت همودیالیز شما، درمان شما را کنترل می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مقدار مناسب همودیالیز برای برداشت مواد دفعی کافی از خون را دریافت می‌کنید. وزن و فشارخون شما قبل، در طی و بعد از درمان کنترل می‌شود. شما حدود یک بار در ماه، این آزمون‌ها را دریافت خواهید کرد:

 1. آزمایش خون برای اندازه‌گیری میزان کاهش اوره (URR) و کلیرانس کامل اوره (Kt/V) برای بررسی اینکه همودیالیز شما تا چه حدی مواد دفعی را از بدن شما برداشت می‌کند.
 2. ارزیابی شیمیایی خون و ارزیابی شمارش خونی
 3. اندازه‌گیری جریان خون از طریق محل دسترسی شما به هنگام همودیالیز

تیم مراقبت شما ممکن است میزان شدت و تعداد همودیالیز شما را به طور دقیق بر اساس نتایج آزمایش تنظیم کند. بین درمان‌های همودیالیز شما می‌توانید کمک کنید تا بهترین نتایج ممکن را از همودیالیز شما به دست آید به وسیله‌ی خوردن غذاهای مناسب. تغذیه‌ی مناسب می‌تواند نتایج همودیالیز و سلامت کلی شما را بهبود بخشد. در حالی که شما همودیالیز دریافت می‌کنید، باید در مصرف مایعات، پروتئین، سدیم، پتاسیم و فسفر خود دقت داشته باشید. یک متخصص تغذیه می‌تواند به شما در ایجاد یک برنامه غذایی منحصر به فرد بر اساس وزن، ترجیحات شخصی، حفظ عملکرد کلیه و سایر شرایط پزشکی مانند دیابت یا فشارخون بالا کمک کند.

مصرف داروها همانطور که تجویز شده، با دقت از دستورالعمل‌های تیم مراقبت بهداشتی خود پیروی کنید. اجازه دادن به تیم خود برای کمک به شما با بحث درباره نگرانی‌های شما. تیم مراقبت بهداشتی شما می‌تواند به شما گزینه‌های موجود را ارائه دهد و به شما در سازگاری و حل هر نگرانی کمک کند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hemodialysis/about/pac-20384824

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو هستم. دانشجوی رشته پرستاری و همچنین به عنوان مترجم فعالیت می‌کنم و خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم چرا که یک پرستار بودن به معنای نگه داشتن تمام اشک‌های خود و شروع به طراحی لبخند بر چهره مردم است.

I am hafez bari boorachaloo. I am a nursing student and also I work as a translator. I will be happy to help you because being a nurse means to hold all your own tears and start drawing smiles on peaple faces.