8 روش درمان خانگی موثر برای گل‌مژه، التهاب و قرمزی چشم

گل‌مژه چیست؟

گل‌مژه یا التهاب غده پلکی، یک برآمدگی قرمز رنگ است که مانند یک جوش در لبه خارجی پلک شکل می‌گیرد. پلک‌های شما دارای بسیاری از غدد کوچک ریز، به‌ویژه در اطراف مژه‌ها است. خراب شدن پوست، آلودگی یا افزایش چربی می‌تواند این سوراخ‌های کوچک را پر یا مسدود کند. هنگامی‌که یک غده مسدود می‌شود، باکتری‌ها می‌توانند در داخل آن رشد کنند و باعث ایجاد یک گل‌مژه شوند.

علائم گل‌مژه چیست

علائم گل‌مژه عبارت‌اند از:

 • درد و تورم
 • افزایش تولید اشک
 • پوسته‌ای که در اطراف پلک شکل می‌گیرد
 • درد و خارش

اگر گل‌مژه شما دردناک نیست، ممکن است یک شالازیون (تومور کوچکی که به علت التهاب مزمن یک یا چند غده میبومیوس ایجاد می‌شود) باشد. درمان شالازیون‌ها و گل‌مژه‌ها شبیه است، اما شالازیون ممکن است طول بکشد تا بهبود یابد. در اینجا 8 روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند درمان برای گل‌مژه وجود دارد.

1- استفاده از کمپرس گرم برای از بین بردن گل‌مژه

کمپرس گرم، مؤثرترین راه برای درمان گل‌مژه است. گرما باعث می‌شود که حلقه به سطح برسد و حلقه و روغن را تجزیه کند تا گل‌مژه بتواند به‌طور طبیعی تخلیه شود. دستمال مرطوب پاک با آب گرم، اطمینان حاصل کنید که آب خیلی گرم نیست، پارچه را بردارید تا مرطوب بماند اما چکه نکند. سپس آن را به‌آرامی بر روی چشم خود  برای حدود 5 تا 10 دقیقه قرار دهید. فشار ندهید و یا سعی نکنید که صاف کنید. شما می‌توانید این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

2- پلک خود را با صابون ملایم و آب تمیز کنید

یک شامپو بچه‌ی بدون سوزش را انتخاب کنید و با کمی آب گرم مخلوط کنید. پلک‌های خود را با استفاده از  پنبه یا لیف تمیز به‌آرامی پاک کنید. شما می‌توانید این کار را هر روز انجام دهید تا زمانی که گل‌مژه از بین برود. تمیز کردن پلک‌ها نیز به جلوگیری از عوارض بعدی کمک می‌کند.

گزینه دیگر این است که از یک محلول نمکی استفاده کنید. این می‌تواند به بهبود و شکستن غشاء باکتری کمک کند.

3- از یک کیسه چای گرم استفاده کنید

به‌جای استفاده از پارچه آب گرم، می‌توانید از یک کیسه چای گرم استفاده کنید. چای سیاه به بهترین شکل به شما کمک می‌کند، زیرا منجر به کاهش تورم می‌شود و برخی از ویژگی‌های ضد باکتری را دارد. آب جوشانده و کیسه چای را در یک لیوان بریزید، مثل اینکه می‌خواهید چای را بنوشید.

اجازه دهید چای به مدت یک دقیقه خیس بخورد. صبر کنید تا کیسه چای به‌ اندازه کافی برای قرار گرفتن روی چشم خنک شود، سپس آن را در حدود 5 تا 10 دقیقه نگه دارید. برای هر چشم از کیسه چای جداگانه استفاده کنید.

4- استفاده از مُسکن‌ها برای بهبود درد چشم و گل‌مژه

برای کاهش درد، ایبوپروفن یا استامینوفن را مصرف کنید. دستورالعمل‌های دارو را دنبال کنید تا مطمئن شوید که دوز مناسب را مصرف می‌کنید. اگر باعث ایجاد درد شده‌اید و تداخل با فعالیت روزمره شما می‌شود، با پزشک خود مشورت کنید.

5- از آرایش و لنزهای تماسی استفاده نکنید

از آرایش کردن هنگام داشتن گل‌مژه خودداری کنید. آرایش می‌تواند چشم دیگر را تحریک کند و فرآیند درمان را به تأخیر بی‌اندازد. شما هم‌چنین می‌توانید باکتری‌ها را به لوازم و ابزار آرایشی خود (مانند فرمژه و ریمل) انتقال دهید و عفونت را به چشم دیگر خود نیز گسترش دهید.

برس‌های‌ قابل استفاده مجدد خود را به‌طور مرتب شستشو دهید. هر محصول چشم که بیش از سه ماه از آن استفاده می‌کنید را دور بریزید. اگر لنزهای طبی را استفاده می‌کنید، استفاده از عینک را تحمل کنید  تا گل‌مژه شما بهبود یابد. باکتری‌های ناشی از گل‌مژه‌ها می‌توانند به لنزهای تماسی نفوذ کنند و عفونت را گسترش دهند.

6- از پماد آنتی‌بیوتیک برای درمان گل‌مژه استفاده کنید

شما می‌توانید پماد ضد گل‌مژه را از داروخانه خریداری کنید. برای استفاده، پماد را روی پلک چشم آسیب دیده بکشید و در حدود یک‌چهارم اینچ پماد داخل پلک قرار دهید. از مصرف استروئیدهای موضعی برای گل‌مژه اجتناب کنید. آن‌ها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند

اطمینان حاصل کنید هر محصولی که استفاده می‌کنید برای  چشم و یا بر روی آن استفاده می‌شود. هم‌چنین شواهد کمی وجود دارد که قطرات چشم آنتی بیوتیک برای بهبود گل‌مژه مفید است.

7- ماساژ دادن نواحی گل‌مژه سبب کاهش التهاب غده پلکی می‌شود

شما می‌توانید ناحیه موردنظر را با دستمال مرطوب به‌آرامی ماساژ دهید. توجه داشته باشید که دست‌های شما تمیز باشد. پس از تخلیه گل‌مژه، باید ناحیه را تمیز نگه داشت و از دست زدن به چشمان خود جلوگیری کنید. اگر ماساژ باعث می‌شود گل‌مژه صدمه ببیند آن را متوقف کنید.

8- دریافت درمان پزشکی از دکترتان

پزشک شما هم‌چنین ممکن است کرم آنتی‌بیوتیک را برای عفونت تجویز کند. برای التهاب، پزشک ممکن است یک آمپول استروئیدی به شما بدهد تا تورم را کاهش دهد. گاهی اوقات گل‌مژه‌ها باید به‌صورت حرفه‌ای تخلیه شوند، به‌خصوص اگر آن‌ها داخلی باشند و یا بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهند.

آیا شما می‌توانید یک گل‌مژه را بترکانید؟

ترکاندن، فشار دادن، یا لمس یک گل‌مژه را انجام ندهید. ممکن است وسوسه‌انگیز باشد اما فشردن آن باعث می‌شود که عفونت گسترش یابد. اگر گل‌مژه در داخل پلک شما وجود دارد، به دکتر مراجعه کنید. دکتر شما ممکن است گل‌مژه را در مطب خود تخلیه کند.

چگونه می‌توان از عوارض جانبی جلوگیری کرد؟

گرفتن یک گل‌مژه هم‌چنین خطر ابتلا به یک گل‌مژه دیگر را افزایش می‌دهد. گل‌مژه می‌تواند در داخل پلک شما باشد. تعداد زیادی از چرک باکتری‌ها در ناحیه می‌تواند باعث ایجاد گل‌مژه دیگری در همان چشم و در چشم دیگر و یا حتی در فرد دیگری شود.

روش جلوگیری از گل‌مژه

 1. قبل از دست زدن به چشم خود، دستان خود را با صابون و آب بشویید.
 2. پلک‌ها را با یک قطره Q، آب گرم، صابون ملایم و شامپو تمیز کنید.
 3. هر شب قبل از خواب آرایش چشم را پاک کنید.
 4. از به اشتراک گذاشتن حوله با کسی که دارای گل‌مژه است، اجتناب کنید.

زمان بهبود هر گل‌مژه چقدر طول می‌کشد؟

تورم برای یک گل‌مژه حدود سه روز طول می‌کشد. درنهایت گل‌مژه باز می‌شود و تخلیه می‌شود. روند بهبودی می‌تواند حدود 7 تا 10 روز با درمان خانگی ساده باشد. گل‌مژه به‌ندرت یک مسئله پزشکی جدی است، اما آن‌ها می‌توانند بسیار تحریک‌کننده باشند.

زمان مراجعه به پزشک

به پزشک خود مراجعه کنید اگر گل‌مژه شما :

 • داخلی است
 • بزرگ‌تر می‌شود
 • دردناک‌تر می‌شود
 • پس از چند روز درمان خانگی از بین نمی‌رود
 • روی دید شما تأثیر می‌گذارد

اگر گل‌مژه‌ها دوباره بازگشتند به دکتر خود مراجعه کنید، آن‌ها ممکن است ناشی از یک وضعیت اساسی مانند التهاب ملتحمه چشم (کنژکتیویت)، بیماری التهاب پلک (بلفاریت)، یا التهاب حدقه چشم (سلولیت) باشند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/best-stye-remedies

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man