8 فایده‌ی اعجاب انگیز آب پرتقال برای سلامت بدن که از آن بی‌خبرید

فواید آب پرتقال برای سلامت بدن

آب پرتقال از آن نوشیدنی‌هایی است که به سبب طعم و طراوتی که دارد کمتر کسی است که به آن علاقه نداشته باشد. اما خبر خوب این است که این نوشیدنی محبوب، علاوه بر طعم و طراوت از برخی فواید برای سلامتی بدن نیز برخوردار است. آب پرتقال سرشار از انواع آنتی اکسیدان‌ها از جمله هسپریدین، ناریروتین، نارنژنین و اریوسیترین است که هر یک از آنتی اکسیدن‌ها از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند.

نکته‌ی جالب دیگری که در این راستا می‌توان به آن اشاره کرد این است که خوردن یک پرتقال بهتر از نوشیدن آب آن است.

هم‌چنین زمانی‌که آبِ پرتقال را می‌گیرید قندهای پرتقال از فیبرها جدا می‌شوند و به راحتی جذب بدن می‌گردند، و به همین دلیل است که عمدتاً توصیه بر این است که دیابتی‌ها خود پرتقال را مصرف کنند و از مصرف آب پرتقال اجتناب نمایند.

در کل به سبب بالا بودن میزان قند آب پرتقال، بهتر است افرادی هم که به دیابت مبتلا نیستند در مصرف آن زیاده روی نکنند. به نظر می‌رسد نوشیدن 150 میلی‌لیتر آب پرتقال در روز کافی باشد. اگر راضی به مصرف این مقدار آب پرتقال در روز می‌شوید، آن چه که در ادامه می‌آید را به عنوان مزایای آب پرتقال برای سلامت بدن در نظر داشته باشید.

1- تقویت ایمنی بدن:

نخستین مزیتی که در ارتباط با پرتقال و البته کل مرکبات قابل اشاره است، وجود میزان بالای ویتامین C در آن‎هاست. به عنوان مثال، 8 اونس یا 236 میلی‌لیتر آب پرتقال 137 درصد از نیاز روزانه‌ی یک مرد به ویتامین C و 165 درصد از نیاز روزانه‌ی یک زن به ویتامین C را تأمین می‌کند. ویتامین C نیز برای سلامت بدن فواید زیادی دارد، از رشد و ترمیم بافت‌ها گرفته تا حفظ سلامت استخوان‌ها، غضروف‌ها و دندان‌ها. افزون بر این، ویتامین C یک آنتی اکسیدان نیز هست و می‌تواند از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کند. هم‌چنین این ویتامین به سلول‌های دستگاه ایمنی از جمله فاگوسیت‌ها و سلول‌های T کمک می‌کند و در نتیجه موجب تقویت ایمنی بدن می‌شود.

2- کاهش فشارخون:

هسپریدینِ موجود در پرتقال به کنترل فشارخون بالا کمک می‌کند. بر اساس یک مطالعه، نوشیدن 500 میلی‌لیتر پرتقال به مردان میانسالی که اضافه وزن دارند کمک می‌کند که فشارخون‌شان را کاهش داده و سلامت قلب‌شان را تقویت کنند.

3- تعادل سطح کلسترول:

ویتامین C، فولات و فلاونوئیدهای موجود در آب پرتقال موجب کاهش سطح LDL یا کلسترول بد می‌شوند. افزون بر این، آب پرتقال بر سطح چربی خون نیز تأثیر مثبت دارد.

4- بهبود سلامت قلب:

آب پرتقال برای سلامت قلب نیز مفید است. به عنوان مثال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، هسپریدینِ موجود در آب پرتقال موجب کاهش فشارخون و سایر مواد موجود در آن موجب کاهش کلسترول خون می‌شوند که هر دوی این موارد در بهبود سلامت قلب مؤثر هستند. علاوه بر این، مقدار زیادی منیزیم در آب پرتقال وجود دارد. مطالعات بر روی تأثیر مثبت منزیم در کاهش بیماری‌های قلبی صحه گذاشته‌اند.

5- مفید برای سیگاری‌ها:

آب پرتقال حاوی یک کارتنوئید به نام بتا کریپتوکسانتین آن هم در مقادیر زیاد است. حال همین بتا کریپتوکسانتین در چند مطالعه‌ی حیوانی نشان داده که می‌تواند موجب کاهش تعداد تومورهای ناشی از قرار گرفتن در معرض ماده‌ی شیمیایی NNK شود (NNK یک ماده‌ی سرطان‌زای حاصل از دود تنباکو است).

افزون بر این، قادر به کاهش التهاب و تنگی نفس ناشی از استعمال سیگار نیز هست. برخی محققان معتقدند که به جای مصرف مکمل‌ها، می‌توان پرتقال، کدو و یا فلفل شیرین را برای کاهش خطر ابتلا به تومور ریه در سیگاری‌ها مصرف کرد.

6- مفید برای کم‌خونی:

اگر از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می‌کنید و در معرض کمبود آهن قرار دارید، مصرف آب پرتقال می‌تواند به شما جهت جبران این کمبود آهن کمک کند. ویتامین C موجود در آب پرتقال به بدن کمک می‌کند که آهن را از منابع گیاهی جذب کند. البته آب پرتقال به تنهایی برای جلوگیری از کمبود آهن و یا رفع آن مفید نیست، بلکه بایستی مکمل‌ها و سبزی‌های مفید را نیز مصرف کنید.

7- جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه:

تحقیقات نشان از آن دارند که آب پرتقال برای کلیه‌ها نیز مفید است. اسید سیتریک در آب پرتقال به کلسیم در بدن متصل می‌شود و از تشکیل سنگ‌های کلسیم اگزالات و کلسیم فسفات جلوگیری می‌کند. افزون بر این، آب‌پرتقال کاهش اسید اوریک را نیز در پی دارد. اسید اوریک یکی از عوامل تشکیل سنگ کلیه است.

8- مفید برای پوست:

آب پرتقال می‌تواند برای سالم و جوان ماندن پوست مفید باشد. افزون بر این، به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C می‌تواند از پوست در برابر اشعه UV محافظت کند.

نکته و هشدار

پیش از آن که بحث در مورد آب پرتقال را به پایان ببریم، بد نیست به نکته‌ای نسبتاً مهم اشاره داشته باشیم و آن این که مزایای ذکر شده در آب پرتقال، صرفاً برای آب پرتقال‌های تازه هستند و نه آب پرتقال‌های موجود در فروشگاه‌ها. آب پرتقال صنعتی عمدتاً حاوی میزان زیادی شکر، عطر، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و مواد نگهدارنده است و نه تنها مفید نیست بلکه مضر نیز هست.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.curejoy.com/content/health-benefits-of-orange-juice/

اشتراک گذاری:

آرش شمسی

آرش شمسی

آرش شمسی هستم. فلسفه می‌خوانم و می‌نویسم‌. ولی پیش از هر فلسفیدنی، بر سلامت می‌بایست متمرکز بود. چه آن‌که به قول شوپنهاور: «یک شاه بیمار از یک گدای سالم بدبخت‌تر است». امیدوارم آن‌چه که ترجمه می‌کنم، به کارتان بیاید.

I'm Arash Shamsi. A Writer. I write philosophy and live with philosophers. But health is more important than philosophy. In here, I translate the best articles about health, fitness and etc.