8 فایده‌ی اعجاب انگیز آب پرتقال برای سلامت بدن که از آن بی‌خبرید

فواید آب پرتقال برای سلامت بدن

آب پرتقال از آن نوشیدنی‌هایی است که به سبب طعم و طراوتی که دارد کمتر کسی است که به آن علاقه نداشته باشد. اما خبر خوب این است که این نوشیدنی محبوب، علاوه بر طعم و طراوت از برخی فواید برای سلامتی بدن نیز برخوردار است.

آب پرتقال سرشار از انواع آنتی اکسیدان‌ها از جمله هسپریدین، ناریروتین، نارنژنین و اریوسیترین است که هر یک از آنتی اکسیدن‌ها از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از فعالیت‌های رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کنند.

نکته‌ی جالب دیگری که در این راستا می‌توان به آن اشاره کرد این است که خوردن یک پرتقال بهتر از نوشیدن آب آن است.

هم‌چنین زمانی‌که آبِ پرتقال را می‌گیرید قندهای پرتقال از فیبرها جدا می‌شوند و به راحتی جذب بدن می‌گردند، و به همین دلیل است که عمدتاً توصیه بر این است که دیابتی‌ها خود پرتقال را مصرف کنند و از مصرف آب پرتقال اجتناب نمایند.

در کل به سبب بالا بودن میزان قند آب پرتقال، بهتر است افرادی هم که به دیابت مبتلا نیستند در مصرف آن زیاده روی نکنند. به نظر می‌رسد نوشیدن 150 میلی‌لیتر آب پرتقال در روز کافی باشد. اگر راضی به مصرف این مقدار آب پرتقال در روز می‌شوید، آن چه که در ادامه می‌آید را به عنوان مزایای آب پرتقال برای سلامت بدن در نظر داشته باشید.

1- تقویت ایمنی بدن با خوردن پرتقال

نخستین مزیتی که در ارتباط با پرتقال و البته کل مرکبات قابل اشاره است، وجود میزان بالای ویتامین C در آن‎هاست. به عنوان مثال، 8 اونس یا 236 میلی‌لیتر آب پرتقال 137 درصد از نیاز روزانه‌ی یک مرد به ویتامین C و 165 درصد از نیاز روزانه‌ی یک زن به ویتامین C را تأمین می‌کند.

ویتامین C نیز برای سلامت بدن فواید زیادی دارد، از رشد و ترمیم بافت‌ها گرفته تا حفظ سلامت استخوان‌ها، غضروف‌ها و دندان‌ها. افزون بر این، ویتامین C یک آنتی اکسیدان نیز هست و می‌تواند از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت کند. هم‌چنین این ویتامین به سلول‌های دستگاه ایمنی از جمله فاگوسیت‌ها و سلول‌های T کمک می‌کند و در نتیجه موجب تقویت ایمنی بدن می‌شود.

2- خوردن پرتقال به کاهش فشارخون کمک می‌کند

هسپریدینِ موجود در پرتقال به کنترل فشارخون بالا کمک می‌کند. بر اساس یک مطالعه، نوشیدن 500 میلی‌لیتر پرتقال به مردان میانسالی که اضافه وزن دارند کمک می‌کند که فشارخون‌شان را کاهش داده و سلامت قلب‌شان را تقویت کنند.

3- تعادل سطح کلسترول با نوشیدن آب پرتقال

ویتامین C، فولات و فلاونوئیدهای موجود در آب پرتقال موجب کاهش سطح کلسترول بد (LDL) می‌شوند. افزون بر این، آب پرتقال بر سطح چربی خون نیز تأثیر مثبت دارد.

4- بهبود سلامت قلب با آب پرتقال

آب پرتقال برای سلامت قلب نیز مفید است. به عنوان مثال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، هسپریدینِ موجود در آب پرتقال موجب کاهش فشارخون و سایر مواد موجود در آن موجب کاهش کلسترول خون می‌شوند که هر دوی این موارد در بهبود سلامت قلب مؤثر هستند.

علاوه بر این، مقدار زیادی منیزیم در آب پرتقال وجود دارد. مطالعات بر روی تأثیر مثبت منزیم در کاهش بیماری‌های قلبی صحه گذاشته‌اند.

5- آب پرتقال برای سیگاری‌ها بسیار مفید است

آب پرتقال حاوی یک کارتنوئید به نام بتا کریپتوکسانتین آن هم در مقادیر زیاد است. حال همین بتا کریپتوکسانتین در چند مطالعه‌ی حیوانی نشان داده که می‌تواند موجب کاهش تعداد تومورهای ناشی از قرار گرفتن در معرض ماده‌ی شیمیایی NNK شود (NNK یک ماده‌ی سرطان‌زای حاصل از دود تنباکو است).

افزون بر این، قادر به کاهش التهاب و تنگی نفس ناشی از استعمال سیگار نیز هست. برخی محققان معتقدند که به جای مصرف مکمل‌ها، می‌توان پرتقال، کدو و یا فلفل شیرین را برای کاهش خطر ابتلا به تومور ریه در سیگاری‌ها مصرف کرد.

6- مفید برای کم‌خونی

اگر از رژیم غذایی گیاه‌خواری پیروی می‌کنید و در معرض کمبود آهن قرار دارید، مصرف آب پرتقال می‌تواند به شما جهت جبران این کمبود آهن کمک کند. ویتامین C موجود در آب پرتقال به بدن کمک می‌کند که آهن را از منابع گیاهی جذب کند. البته آب پرتقال به تنهایی برای جلوگیری از کمبود آهن و یا رفع آن مفید نیست، بلکه بایستی مکمل‌ها و سبزی‌های مفید را نیز مصرف کنید.

7- آب پرتقال می‌تواند باعث جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه شود

تحقیقات نشان از آن دارند که آب پرتقال برای کلیه‌ها نیز مفید است. اسید سیتریک در آب پرتقال به کلسیم در بدن متصل می‌شود و از تشکیل سنگ‌های کلسیم اگزالات و کلسیم فسفات جلوگیری می‌کند. افزون بر این، آب‌پرتقال کاهش اسید اوریک را نیز در پی دارد. اسید اوریک یکی از عوامل تشکیل سنگ کلیه است.

8- مفید برای پوست

آب پرتقال می‌تواند برای سالم و جوان ماندن پوست مفید باشد. افزون بر این، به دلیل داشتن مقدار زیادی ویتامین C می‌تواند از پوست در برابر اشعه UV محافظت کند.

پرتقال بخوریم یا آب پرتقال؟

آب پرتقال و میوه کامل پرتقال از نظر تغذیه‌ای تقریبا مشابه هستند، اما برخی تفاوت‌های مهم نیز وجود دارند. یک وعده آب پرتقال در مقایسه با یک میوه کامل به طور قابل توجهی از فیبر کمتر و حدود دو برابر کالری و کربوهیدارت بیشتر، عمدتا قند میوه برخوردار است.

هر دو، منبع عالی برای ویتامین C هستند که از سلامت سیستم ایمنی پشتیبانی می‌کند و همچنین منبع خوبی برای فولات بوده که به کاهش خطر نقائص تولد هنگام بارداری کمک می‌کند.

با این وجود، مقدار مواد مغذی آب پرتقال اگر طی روند پردازش و ذخیره از بین نروند می‌تواند بیشتر نیز باشد. به عنوان مثال، در یک مطالعه آب پرتقال خریداری شده از فروشگاه دارای 15 درصد ویتامین C و 27 درصد فولات کمتر نسبت به آب پرتقال تازه خانگی بود.

همچنین، پرتقال و آب پرتقال سرشار از فلاونوئیدها و دیگر ترکیب‌های گیاهی مفید هستند. مقدار برخی از این ترکیب‌ها طی فرآیند آبگیری و ذخیره، کاهش می یابد.

آیا مصرف پرتقال و آب پرتقال ضرر هم دارد؟

اگرچه مصرف آب پرتقال با برخی فواید سلامت پیوند خورده است، اما ممکن است برخی جنبه‌های منفی نیز داشته باشد که بیشتر با محتوای کالری و اثر این نوشیدنی بر سطوح قند خون مرتبط هستند.

1- کالری زیاد:

آبمیوه نسبت به میوه کامل در ایجاد احساس سیری کارایی کمتری دارد و راحتی در نوشیدن می‌تواند خطر مصرف بیش از حد و افزایش وزن را به همراه داشته باشد.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که نوشیدنی‌های پر کالری، مانند آب پرتقال، لزوما به معنای آن نیست که میزان غذای کمتری مصرف می‌شود و حتی ممکن است کالری بیشتر نسبت به یک میوه کامل را دریافت کنید.

2- پوسیدگی دندان:

آب پرتقال و نوشیدنی‌های شیرین دیگر می‌توانند موجب پوسیدگی دندان شوند. رقیق کردن آب پرتقال لزوما خطرات این نوشیدنی برای دندان‌ها را کاهش نمی‌دهد، اگرچه در کاهش کالری دریافتی موثر است.

3- افزایش قند خون:

آب پرتقال می‌تواند قند خون انسان را بیشتر از یک پرتقال کامل افزایش دهد. بار گلیسمی که چگونگی تاثیرگذاری کیفیت و کمیت کربوهیدارت‌های غذا بر سطوح قند خون را اندازه گیری می کند، برای میوه کامل پرتقال بین 3 تا 6 و برای آب پرتقال بین 10 تا 15 است.

هرچه بار گلیسمی بیشتر باشد، احتمال این که غذای مصرفی موجب افزایش قند خون شود، بیشتر است.

نکته و هشدار!

پیش از آن که بحث در مورد آب پرتقال را به پایان ببریم، بد نیست به نکته‌ای نسبتاً مهم اشاره داشته باشیم و آن این که مزایای ذکر شده در آب پرتقال، صرفاً برای آب پرتقال‌های تازه هستند و نه آب پرتقال‌های موجود در فروشگاه‌ها. آب پرتقال صنعتی عمدتاً حاوی میزان زیادی شکر، عطر، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و مواد نگهدارنده است و نه تنها مفید نیست بلکه مضر نیز هست.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.curejoy.com/content/health-benefits-of-orange-juice/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
آرش شمسی

آرش شمسی

آرش شمسی هستم. فلسفه می‌خوانم و می‌نویسم‌. ولی پیش از هر فلسفیدنی، بر سلامت می‌بایست متمرکز بود. چه آن‌که به قول شوپنهاور: «یک شاه بیمار از یک گدای سالم بدبخت‌تر است». امیدوارم آن‌چه که ترجمه می‌کنم، به کارتان بیاید.

I'm Arash Shamsi. A Writer. I write philosophy and live with philosophers. But health is more important than philosophy. In here, I translate the best articles about health, fitness and etc.