چرا برخی از زنان با افزایش سن، تمایل کمتری به انجام رابطه جنسی دارند؟

با بالا رفتن سن در زنان ممکن است تمایل کمتری به انجام رابطه جنسی داشته باشند و هم‌چنین نسبت به قبل لذت کمتری از آن ببرند. طبق تحقیقات انجام شده، علت آن را تغییرات مربوط به یائسگی عنوان کرده‌اند. اما عوامل دیگر چه می‌تواند باشد؟ طبق تحقیقات انجام‌شده 42٪ از زنان در معرض یائسگی علائم اختلال جنسی را گزارش کرده‌اند.

دلایل کاهش میل جنسی در زنان

یکی از دلایل آن می‌تواند خشکی واژن و تغییرات در میزان استروژن (هورمون جنسی زنانه) باشد که این اتفاق در طی دوران یائسگی یا قبل از آن اتفاق می‌افتد که در این حالت فرد تمایل کمتری به ایجاد رابطه دارد و هم‌چنین لذت کمتری از آن می‌برد.

بااین‌حال این‌ها تنها عواملی نیستند که بر زندگی جنسی و میل جنسی زنان تأثیر می‌گذارند. طبق تحقیقات جدید زندگی جنسی بسیاری از زنان به دلیل فشارهای روحی و روانی و هم‌چنین عوامل اجتماعی خارج از کنترل آن‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

شرح نتایج آزمایشات

در طی آزمایش علمی 418 زن با میانگین سنی ۶۴ سال انتخاب شدند و از آن‌ها خواسته شد که پرسش‌نامه‌ای مربوط به زندگی جنسی و سلامت جنسی را تکمیل کنند. بر طبق پاسخ‌های آنان محققان دریافتند که ۶۵.۳ ٪ از شرکت‌کنندگان دارای شریک جنسی رمانتیک هستند درحالی‌که ۲۲.۵ ٪ از آن‌ها گفته بودند که از نظر جنسی فعال هستند.

تجزیه‌وتحلیل کیفی اطلاعات به‌دست‌آمده نشان داد که با گذشت زمان دلیل اصلی که زن رابطه جنسی نداشته است این است که زنان شریک جنسی نداشته‌اند و بیشتر این موارد مربوط به زنان بیوه بوده است. به‌علاوه بعضی از زنان مسئولیت‌های خانوادگی را نیز یکی از دلایل عدم رضایت جنسی عنوان کرده‌اند.

چرا زنان میل جنسی‌ خود را از دست می‌دهند؟

بااین‌حال زنان گزارش کرده‌اند که بسیاری از عوامل دیگر بر روی فعالیت جنسی تأثیر می‌گذارد. به ترتیب اهمیت این موارد عبارت‌اند از:

  • اختلال جنسی شریک جنسی
  • مسائل سلامتی مربوط به خود شخص
  • علائم فیزیکی مربوط به یائسگی

هر ۱ زن از ۸ زن مشکلات جنسی را تجربه کرده است اما تنها ۲٪ از درمان‌های پزشکی استفاده کرده‌اند. مشکلات مربوط به یائسگی مانند خشکی واژن و درد در هنگام نزدیکی به‌عنوان مشکلات مربوط به عملکرد جنسی شناخته شده‌اند اما هنوز تعداد کمی از زنان به دنبال درمان این مسائل هستند درحالی‌که روش‌های درمانی مؤثر در دسترس هستند.

مشکلات جنسی اغلب کمتر مورد توجه، شناخت و درمان هستند. درنتیجه محققان، پزشکان را تشویق می‌کنند تا با بحث‌های باز با زنان مسن آن‌ها را از این جنبه‌ها آگاه کنند. بنابراین آموزش جنسی توسط پزشک برای بانوان یک پروسه ضروری است.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325724.php

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man