با تست استرس شغلی Osipow یکی از معروف‌ترین آزمون‌های روان‌شناسی بیشتر آشنا شوید

استرس شغلی چیست؟

استرس شغلی بنا بر تعریف انستیتو ملی سلامت و ایمنی شغلی (NIOSH) زمانی ایجاد می‌شود که میان نیازهای شغلی و توانایی‌ها، شایستگی‌ها و انتظارات فرد ناهماهنگی ایجاد شود. حجم و سرعت بالای کار، درآمد پایین، تعارض بین همکاران، عدم حمایت اجتماعی، مسئولیت سنگین و ... از جمله عواملی هستند که می‌توانند موجب ایجاد استرس شغلی در افراد شوند. سازمان ملل متحد در سال 1992 استرس شغلی را بیماری قرن نامگذاری کرد.

استرس شغلی می‌تواند پیامدهای متفاوتی روی جسم و روان فرد داشته باشد که از جمله آن می‌توان به بیماری‌های قلبی عروقی، مشکلات گوارشی، سردرد، اختلال در سیستم ایمنی، سرطان، بی‌اشتهایی، مشکلات خواب، تیک عصبی و ... اشاره کرد. از طرف دیگر، استرس شغلی تاثیر مهمی بر عملکرد شغلی خود فرد و دیگر افراد در محیط کار دارد. برای نمونه، تمرکز و عملکرد فردی که تحت استرس شغلی قرار گرفته است، کاهش می‌یابد و ممکن است دچار پرخاشگری و بی‌احتیاطی شود که همه این موارد، به ویژه در شغل‌های حساس، می‌توانند پیامدهای قابل توجهی در پی داشته باشند.

ساختار تست استرس شغلی Osipow

تست استرس شغلی Osipow که در سال 1998 مورد اصلاح و تجدیدنظر قرار گرفت، شش بُعد از استرس شغلی را می‌سنجد. این تست بر مبنای سنجش نقش شغلی طراحی شده است. تست استرس شغلی Osipow دارای 60 سوال است که هر یک از 6 زیرمقیاس آن از 10 سوال تشکیل شده است. برای پاسخگویی به سوالات تست استرس شغلی Osipow آزمون دهنده باید بر اساس طیف لیکرت 5 درجه‌ای به هر سوال یک نمره دهد (1= هرگز و 5= بیشتر اوقات)

آشنایی با ابعاد استرس تست استرس شغلی Osipow

1- بار کاری نقش

میزان کاری است که فرد باید در زمان مشخصی انجام دهد به بیان دیگر، بار کاری نقش، نشان دهنده تقاضاهای شغل فرد است. هر چه شغل فرد مستلزم انجام کارهای بیشتر، یا داشتن سرعت بالاتری باشد، بار کاری نقش بالاتر خواهد بود.

2- بی‌کفایتی نقش

نشان دهنده این است که تحصیلات، توانایی‌ها، تجربیات و مهارت‌های فرد تا چه حد با شغل او تناسب دارد. برای مثال اگر شغلی که به فرد داده می‌شود نسبت به تحصیلات یا توانایی‌های او بسیار پایین‌تر باشد، فرد دچار بی‌کفایتی نقش می‌شود. برعکس این مورد هم صادق است، یعنی بالاتر بودن سطح شغل نسبت به توانایی فرد نیز نشان دهنده بی‌کفایتی نقش است.

3- دوگانگی نقش

این بُعد با دانش فرد از اولویت‌ها و انتظارات محیط کار و معیارهای ارزیابی آن ارتباط دارد.

4- محدوده نقش

این بُعد به تضاد بین نقش‌ها و انتظارات شغلی و وجدان کاری فرد اشاره دارد.

5- مسئولیت

این بُعد به میزان احساس مسئولیت فرد از لحاظ کارآمدی و رفاه دیگران اشاره دارد.

6- محیط فیزیکی

در این بُعد شرایط نامساعد فیزیکی محیط کار سنجیده می‌شود.

نحوه تفسیر و نمره گذاری تست استرس شغلی Osipow

برای تفسیر تست استرس شغلی Osipow باید مجموع نمرات هر یک از شش زیر مقیاس را به صورت جداگانه محاسبه کرده و سپس بر اساس معیارهای داده شده در راهنمای تست، نمرات را بر مبنای طبقه‌بندی زیر تفسیر کنیم:

  1. کم
  2. کم تا متوسط
  3. متوسط تا شدید
  4. شدید

برای محاسبه میزان استرس کلی نیز مجموع نمره کل سوالات را بر اساس طبقه‌بندی مذکور تفسیر می‌کنیم. به طور کلی هرچه نمره‌ای که فرد در تست استرس شغلی Osipow کسب کرده است بالاتر باشد، استرس او نیز بالاتر است.

شما می‌توانید به سادگی با عضویت در تریتا و با ورود به بخش کاربری از امکانات سامانه پزشک هوشمند نیز استفاده کنید، هم‌چنین قادر خواهید بود آزمون Osipow را به صورت آنلاین در تریتا انجام دهید و نتایج آزمون خود را مشاهده و تفسیر کنید. برای اجرای این تست به مقاله "پرسشنامه تست استرس شغلی Osipow" رجوع کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. Mostafa Foroutan, & Shohrebanoo Parkhoo (2015). Investigating the feasibility, reliability,and validity of occupational stress questionnaire in managers. International journal of humanities and culture studies.
  2. Nnamso KP, UDU Ama A, & Elom ME (2017). Osipow’s Stress Inventory and Performance Evaluation: How do Interpersonal Strain and Social Neglect Come to Bear. Arabian Journal of Business and ar A Management Review, 7:4.

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سوگند صفری

سوگند صفری

فارغ‌التحصیل روان‌شناسی
علاقه‌مند به ترجمه و نویسندگی

My name is sogand safari and i have a BA in psychology.
I'm interested in translation and writing.