اشتباهات رایجی که زیبایی و سلامت شما را به خطر می‌اندازند

همه‌ی ما به سلامت و زیبایی خود علاقه‌مند هستیم. در طول روز تمهیداتی برای زیباتر شدن به کار می‌بریم. در این مقاله با تعدادی از اشتباهات رایج که بیشتر ماها در طول روز انجام می‌دهیم، آشنا خواهیم شد.

مسواک زدن بعد از نوشیدن قهوه

این حقیقت است که اسید یا شکر موجود در خوراکی‌هایی مانند قهوه، سودا و آب میوه‌ها به پوسته خارجی دندان که مینای دندان نامیده می‌شود آسیب می‌رساند. اما صبر کنید! عجله نکنید! لطفا بلافاصله پس از مصرف این مواد غذایی با مسواک به سراغ دندان‌هایتان نروید!

زمانی که بلافاصله بعد از خوردن یک غذا یا نوشیدنی اسیدی، دندان‌تان را مسواک می‌زنید به مینای ضعیف شده‌ی دندان، آسیب می‌زنید. در عوض، دهن‌تان را با آب بشویید و حداقل یک ساعت بعد مسواک بزنید.

هنگام نوشیدن الکل، آب را فراموش می‌کنید!

شراب قرمز دندان را دچار لکه می‌کند و شراب سفید هم دارای مقادیر زیاد اسید و تانن است. هم‌چنین الکل، دهان شما را خشک می‌کند که به این معنا است که بزاق کمتری برای مبارزه با اسیدها و باکتری‌ها دارید و دندان‌های شما در معرض پوسیدگی قرار خواهد گرفت.

برای محافظت از دندان‌هایتان و جلوگیری از لک شدن‌شان، بعد از هر بار نوشیدن، دهان خود را با آب بشورید یا خیس کنید.

با موهای خشک شنا می‌کنید

آب استخر دارای مواد شیمیایی است که به مو آسیب می‌زند و موهای رنگ شده را دچار تغییر رنگ می‌کند. حتی به خاطر تاثیری که روی رنگدانه‌های مو دارد، موهای رنگ نشده را هم دچار تغییر رنگ می‌کند.

تصور کنید موهای شما مثل یک اسفنج خشک است، اگر شما قبل از شنا کردن موهای خود را با آب بشورید و خیس کنید، آب استخر نمی‌تواند آن چندان در آن نفوذ کند و موهای شما کم‌تر آسیب خواهد دید. وقتی که از استخر خارج شدید، بلافاصله موهای خود را بشویید، ترجیحا با یک شامپوی مخصوص بعد از شنا. با این کار مواد شیمیایی را از روی موهای خود پاک می‌کنید.

موهای خود را خیلی زیاد یا خیلی کم شامپو می‌کنید

شامپو موهای شما را از چربی طبیعی مو محروم می‌کند. باید با توجه به نوع موهای خود از شامپوی مخصوص استفاده کنید. اگر موهای شما چرب است و خیلی زود کثیف می‌شود می‌توانید هر روز از شامپوهای مناسب موهای چرب استفاده کنید.

اما بیشتر متخصصین معتقدند که بهتر است موهای خود را هر دو تا سه روز یک بار بشویید. موهای ضخیم و فرفری می‌توانند چند روز یا یک هفته برای شستشوی بعدی صبر کنند. افرادی که موهای خود را بافته‌اند می‌توانند ماهانه یک تا دو بار موهای خود را بشویند. از آرایشگر خود در مورد شامپو و محصولات مناسب موی خود بپرسید.

نرم کننده‌ی مو را فراموش می‌کنید

ممکن است گمان کنید نرم کننده حالت موی شما را خراب می‌کند یا باعث ریزش مو می‌شود، یا حتی برای استفاده از نرم کننده وقت ندارید. اما بدون آن موها خشک و کدر خواهند شد!

پس دست به کار شوید و بعد از هر بار شستشوی مو از نرم کننده مناسب موی خود استفاده کنید. یادتان باشد نرم کننده‌ها را روی ریشه مو قرار ندهید بلکه روی ساقه مو ماساژ دهید.

از گوش پاک کن استفاده می‌کنید!

ممکن است با استفاده از گوش پاک کن، حس خوبی به شما دست بدهد، اما واقعیت این است که گوش پاک کن‌های پنبه‌ای موم و ترشحات گوش را بیشتر به داخل گوش هل می‌دهد و ممکن است باعث عفونت گوش شود.

علاوه بر این با این کار ممکن است به پرده گوش یا استخوان‌های ریزی که به شنوایی شما کمک می‌کند، آسیب برسانید. پس چطور باید موم گوش را پاک کنید؟ بهتر است اصلا این کار را نکنید، خود بدن این کار را انجام می‌دهد.

اما اگر در گوش احساس گرفتگی کردید، گوش‌تان زنگ زد یا در شنوایی دچار مشکل شدید، به دکتر مراجعه کنید. دکتر برای رفع مشکل و خارج کردن موم گوش بهترین تصمیم را خواهد گرفت.

برای متوقف کردن تعرق از دئودورانت استفاده می‌کنید

دئودورانت‌ها خوشبو می‌کنند ولی اگر زیر بغل عرقی یا چسبنده دارید به ضد عرق نیاز دارید. آن‌ها تعریق را با مسدود کردن غدد عرقی متوقف می‌کنند. آیا بعد از حمام صبحگاهی از آن استفاده می‌کنید؟ در ابتدا دستورالعمل آن را بخوانید.

برخی از محصولات باید صبح و شب بر روی پوست خشک مصرف شوند. آیا کف دست‌های‌تان هم عرق می‌کند؟ برای آن هم می‌توانید از ضد عرق‌ها استفاده کنید.

قبل از پدیکور پاهای خود را اصلاح می‌کنید

شاید دوست نداشته باشید که ناخن کارِ شما پاهای مودار شما را ببیند! اما شکاف‌های ریزی که بعد از اصلاح کردن بر روی پوست شما ایجاد می‌شود، محل مناسبی برای ورود باکتری‌ها در طی عملیات روی پاهای‌تان می‌شود!

این موضوع می‌تواند منجر به عفونت بشود. حداقل 24 ساعت قبل از پدیکور پاهای خود را اصلاح نکنید. اجازه ندهید ناخن‌کار به پوست دور ناخن شما آسیب بزند. زیرا همین مورد هم باعث بروز عفونت می‌شود.

ریش تراش خود را تعویض نمی‌کنید

اگر از یک ریش‌تراش کند، برای اصلاح صورت خود استفاده می‌کنید احتمالا مجبور می‌شوید برای داشتن صورتی صاف و بدون ریش بارها یک منطقه را اصلاح کنید.

این موضوع باعث ایجاد سوراخ‌ها و شیارهای ریزی در پوست می‌شود که می‌تواند منجر به جوش، کهیر و قرمزی، سوزش و عفونت شود. معمولا بعد از 5 تا 7 بار استفاده ریش تراش کُند می‌شود و نیاز به تعویض دارد.

مدت زیادی با آب داغ حمام می‌کنید

آب داغ پوست را خشک می‌کند. اگر مبتلا به اگزما باشید آب داغ آن را بیشتر تحریک می‌کند. پس از حمام‌های طولانی مدت با آب داغ خودداری کنید و در عوض آب را گرم یا ولرم نگه دارید. آب بسیار گرم پوست شما را قرمز می‌کند.

پوست خود را اسکراب می‌کنید

نیازی نیست برای شستشو و پاک کردن صورت خود، آن را اسکراب کنید. تمام چیزی که پوست شما نیاز دارد یک ماساژ ملایم با انگشتان و استفاده از یک شوینده‌ی مناسب است.

پوست صورت خود را روزی یک تا دو بار با آب ولرم یا سرد بشویید، اگر از مواد شوینده و تمیز کننده استفاده می‌کنید مراقب باشید که دارای الکل و مواد ساینده نباشد و بعد از شستشوی صورت، بخوبی پوست خود را آب کشی نمایید.

از محصولات پوستی زیادی استفاده می‌کنید

در کنار استفاده از شوینده‌های پوست صورت، متخصصان پوست تنها استفاده از ضد آفتاب با spf سی یا بالاتر را ضروری می‌دانند. تاثیرات و منافع سرم‌های گران قیمت پوستی اثبات نشده است و تونرها منجر به خشکی پوست می‌شوند.

برای درمان آکنه نباید از محصولات پوستی دارای اسید سالیسیک و بنزویل پروکسید استفاده کنید. آن‌ها می‌توانند موجب سوزش پوست و تشدید آکنه و مشکلات پوستی شوند. حتما برای درمان آکنه و جوش به متخصص پوست مراجعه کنید.

از صابون برای مناطق حساس استفاده می‌کنید

ناحیه‌ی فرج و واژن بسیار بسیار حساس است. پس استفاده از صابون‌های نامناسب می‌تواند توازن باکتریایی این ناحیه را که آن را سالم نگه می‌دارد، بر هم بزند. همین اتفاق ممکن است با استفاده محصولاتی مانند خوشبو کننده‌ها و دستمال‌های مرطوب معطر برای واژن بیفتد. تنها چیزی که لازم است انجام دهید شستشوی روزانه‌ی اطراف این ناحیه با صابون‌ها غیر معطر می‌باشد.

با رعایت موارد بالا بیشتر از خود محافظت خواهید کرد و از اشتباهات رایج دور خواهیم شد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-common-beauty-mistakes

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز