تکنیک جوانسازی هایفوتراپی چیست؟ واقعا موثر است؟

جوانسازی با هایفوتراپی

هایفو (مخفف امواج متمرکز ماورای صوت با شدت بالا) یک درمان غیر تهاجمی با امواج اولتراسوند برای درمان پیری صورت است. این روش بخشی از روند رو به رشد درمان‌های ضد پیری است که برخی از مزایایی لیفت را بدون نیاز به جراحی فراهم می‌نماید. طبق آمار انجمن جراحی زیبایی پلاستیک آمریکا روش‌های غیر جراحی در سال 2017، 4.2 درصد افزایش داشته است.

این درمان‌های غیر تهاجمی نسبت به جراحی دوره درمان و ریکاوری کوتاه‌تری دارند، اما نتایجی که به دست می‌آید چندان چشمگیر و طولانی‌مدت نیست. به همین دلیل، متخصصان پوست، هایفو را فقط برای علائم خفیف و ابتدایی پیری توصیه می‌کنند.

در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به این موضوع که این روش شامل چه مواردی می‌باشد. هم‌چنین در مورد تاثیر و عوارض جانبی آن می‌خوانیم.

هایفوتراپی، جدیدترین روش جوانسازی و لیفت پوست

در تکنیک هایفو، از سونوگرافی برای ایجاد گرما در سطوع عمیق پوست استفاده می‌شود. این گرما به سلول‌های مشخصی آسیب می‌رساند و سبب می‌شود که بدن برای ترمیم آن‌ها تلاش کند.

بدن برای کمک به رشد مجدد سلول، کلاژن تولید می‌کند. کلاژن ماده‌ای در پوست است که به آن خاصیت ارتجاعی می‌دهد. هایفو می‌تواند در درمان موارد زیر به کار برده شود:

 • پوست گردن را محکم کند
 • خطوط و چین و چروک را تا حدی محو کند
 • درمان افتادگی پلک و ابرو
 • چین و چروک صورت را صاف می‌کند
 • پوست سینه را صاف و سفت می‌کند

نوع سونوگرافی‌ای که در این روش استفاده می‌شود متفاوت از سونوگرافی تصویربرداری می‌باشد. در روش هایفو از امواج پرانرژی برای هدف قرار دادن نواحی خاصی از بدن استفاده می‌شود.

متخصصان هم‌چنین از هایفو برای درمان تومور استفاده می‌کنند که در این حالت جلسات طولانی‌تر و شدیدتر است.

روش کار هایفوتراپی چگونه است؟

پزشکان معمولا با تمیز کردن ناحیه انتخابی و استفاده از ژل، جوان سازی پوست را شروع می‌کنند. برای فرستادن امواج به پوست از یک دستگاه دستی استفاده می‌کنند که امواج فراصوت را از خود ساطع می‌کند. هر جلسه معمولا بین 30 تا 90 دقیقه زمان می‌برد.

برخی از افراد ناراحتی خفیفی را در طول درمان گزارش می‌کنند و برخی دیگر بعد از پایان درمان درد دارند. در مواردی که درد شدید باشد پزشک ممکن است بی‌حسی موضعی را تجویز کند. استفاده از ضد درد‌هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن هم می‌تواند کمک کننده باشد.

بر خلاف سایر روش‌های زیبایی مانند لیزر موهای زائد، تکنیک هایفو به هیچ گونه آماده‌سازی‌ای نیاز ندارد. بعد از اتمام کار افراد به زمانی برای ریکاوری نیاز ندارند و می‌توانند بلافاصله، فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرند. بسته به عوامل مختلف و نتیجه مورد نظر، تعداد جلسات معمولا 1 تا 6 جلسه می‌باشد.

آیا تکنیک هایفو در جهت جوانسازی پوست موثر است؟

بسیاری از تحقیقات اذعان می‌کنند که این روش کارآمد می‌باشد. یک بررسی در سال 2018 بر روی 231 مورد هایفو متمرکز شد. محققان پس از تجزیه و تحلیل مطالعات بر روی استفاده از امواج فراصوت برای سفت شدن پوست، سفت شدن بدن و کاهش سلولیت، نتیجه گرفتند که این روش ایمن و موثر است.

هیئت جراحی زیبایی آمریکا گفته است که سفت شدن پوست با تکنیک هایفو معمولا در بازه زمانی 2 تا 3 ماه نتایج مثبتی به همراه دارد و مراقبت خوب و درست از پوست بعد از انجام این روش، می‌تواند به حفظ نتایج آن تا 1 سال کمک کند.

مطالعه‌ای در مورد تاثیر روش هایفو بر افراد کره‌ای نشان داد که این روش به بهترین وجه بر روی بهبود چین و چروک اطراف فک، گونه و دهان موثر است. محققان عکس‌های استاندارد شرکت کنندگان را قبل از درمان و 3 تا 6 ماه بعد از درمان مقایسه کردند.

یک مطالعه دیگر اثر بخشی هایفو را بعد از 7 روز، 4 هفته و 12 هفته ارزیابی کرد. بعد از 12 هفته، در تمام مناطق تحت درمان میزان خاصیت ارتجاعی پوست بیماران بهبود یافته است. محققان دیگر 73 زن و 2 مرد را که تحت درمان با هایفو بودند مورد مطالعه قرار دادند. پزشکان میزان پیشرفت در پوست گردن و صورت را 80 درصد و میزان رضایت بیماران را 78 درصد گزارش کردند.

دستگاه‌های مختلفی برای هایفو در بازار وجود دارد. یک مطالعه با استفاده از پزشکان و افرادی که تحت عمل هایفو بودند، اثرات دو دستگاه  را با هم مقایسه کرد. اگر چه بیماران تفاوت‌هایی در سطح درد و رضایت کلی گزارش کردند اما محققان نتیجه گرفتند که هر دو وسیله می‌توانند به طور موثری پوست را محکم کنند. شایان ذکر است که هریک از مطالعات فوق تعداد نسبتا کمی از بیماران را شامل می‌شود.

عوارض جانبی هایفوتراپی

به طور کلی شواهد نشان می‌دهد که تکنیک هایفو دارای عوارض جانبی کمی است، گرچه ممکن است برخی از افراد بلافاصله بعد از اتمام این روش احساس درد و ناراحتی کنند.

مطالعات کره جنوبی ادعا می‌کند که هیچ عارضه جانبی جدی‌ای در این درمان وجود ندارد. برخی از بیماران عوارض جانبی زیر را گزارش داده‌اند:

 • تورم
 • بی‌حسی
 • سرخی
 • کبودی
 • لکه‌های بنفش

در یک مطالعه دیگر، محققان دریافتند که افرادی که بعد از اتمام این روش درد داشتند، پس از 4 هفته هیچ دردی را گزارش نکردند. یک مطالعه دیگر نشان داد که 25.3 درصد بیماران بعد از اتمام تکنیک درد داشتند که بدون دخالت بهبود یافته است.

هزینه جوانسازی پوست به روش هایفوتراپی

هزینه درمان هایفو بستگی به مکانی که این تکنیک انجام می‌شود و تعداد جلسات دارد.

خلاصه

هایفو می‌تواند راهی موثر برای به حداقل رساندن علائم پیری باشد.

به عنوان یک روش غیر جراحی این روش زمان کمی برای بهبود نیاز دارد. محققان دریافته‌اند که این روش می‌تواند باعث رفع افتادگی پوست، کاهش چین و چروک‌ها و صافی و بهبود پوست شوند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/hifu-facial

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز