شکر خودش را در کدام بخش از رژیم غذایی شما پنهان کرده است؟

فکر خوبی است که انسان همیشه حواسش به شکر موجود در مواد غذایی مصرفی‌اش باشد. شکر طبیعی یعنی شکری که در سیب و سیب زمینی یافت می‌شود. این نوع قندهای طبیعی برای شما بهتر از شکری است که، برای مثال، به نوشیدنی‌های گازدار اضافه می‌شوند.

توصیه شده است که کالری دریافتی شما از شکر در طول روز از 10% تجاوز نکند. یعنی اگر کالری دریافتی شما حدودا 2000 کالری است، تنها 200 کالری (برابر با 12 قاشق چای‌خوری) از شکر حاصل شود. توجه داشته باشید که این 12 قاشق چای‌خوری شکر می‌تواند حتی با چشم دیده نشود و شما آن را از طریق غذا و نوشیدنی‌هایی که در طول روز مصرف می‌کنید وارد بدن خود کنید. بنابراین، همیشه پیش از خرید یا خوردن هر ماده غذایی، به جدول مواد تشکیل دهنده محصول نگاه کنید و به دنبال کلماتی همچون فروکتوز، ساکاروز، یا شیرین کننده بگردید تا متوجه شوید با خوردن آن محصول چه میزان شکر وارد بدن خود می‌کنید.

سس کچاپ یا سس خردل؟

خردل نسبت به کچاپ حاوی میزان کمی شکر است. بنابراین اگر شک دارید که روی ساندویچ خود سس کچاپ بریزید یا سس خردل، شاید اطلاعات زیر بتواند به شما کمک کند.

  • یک بسته سس کچاپ: 1.91 گرم شکر
  • یک بسته سس خردل: 0.05 گرم شکر

نوشیدنی گازدار یا آب سیب؟

در 340 گرم از نوشیدنی گازدار و آب سیب به ترتیب 39 و 36 گرم شکر وجود دارد. اما توجه داشته باشید که شکر موجود در سیب طبیعی است.

  • 340 گرم آب سیب: 35.8 گرم شکر
  • 340 گرم کوکاکولا: 39 گرم شکر
  • یک سیب متوسط: 18.9 گرم شکر

کرن بری خشک یا پاستیل؟

هورا! کرن بری خشک شده نسبت به میزان مشابهی از پاستیل 50% شکر بیشتری دارد.

اما صبر کنید، قبل از اینکه تصمیم بگیرید پاستیل را به عنوان میان وعده جدیدتان در نظر بگیرید به این نکته خوب گوش کنید: کرن بری، و سایر میوه‌های خشک، دارای مواد مغذی و فیبر بیشتری نسبت به پاستیل هستند. علاوه بر این، پاستیل نسبت به میوه‌های خشک دارای کالری بیشتری نیز می‌باشد.

  • 1.2 فنجان کرن بری خشک: 58 گرم شکر
  • 17 عدد پاستیل: 18 گرم شکر

سس مایونز یا سس مخصوص سالاد؟

مایونز هیچ شکری ندارد، اما کالری بسیار بالایی دارد، تقریبا دو برابر میزان مشابه سس مخصوص سالاد.

به جای هر دوی این‌ها می‌توانید برای سالاد خود از طعم دهنده‌هایی هم‌چون انواع روغن‌های گیاهی، سرکه، و نمک دریا استفاده کنید.

کمپوت هلو یا کوکی شکلاتی؟

یک فنجان کمپوت هلو (با شربت متعادل و نه خیلی شیرین) تقریبا 33.2 گرم شکر دارد، این در حالی‌ست که 3 عدد کوکی شکلاتی برابر با 15.8 گرم شکر در خود جای داده است.

اما میوه برای شما مفیدتر است. اگر می‌خواهید میزان شکر مصرفی خود را به حداقل برسانید سعی کنید از میوه تازه استفاده کنید، که در این صورت فیبر و سایر مواد مغذی ضروری را نیز مصرف می‌کنید.

جو دو سر مخصوص صبحانه یا پنکیک؟

سه عدد پن‌کیک حدودا ده سانتی، تنها 5 گرم شکر دارد، درحالی که یک فنجان جو دو سر با طعم سیب و دارچین حدودا 10 گرم شکر دارد، یعنی دو برابر مقدار مشخص شده برای پن‌کیک. البته، این عدد را برای وقتی در نظر بگیرد که هنوز پن‌کیک‌های خود غرق عسل نکرده‌اید! هر قاشق چای‌خوری عسل 12 گرم شکر به پن‌کیک شما اضافه می‌کند.

دونات شکلاتی یا شیک موکا؟

اگر بین این دو مجبور به تصمیم‌گیری شدید، توجه داشته باشید که شیک موکا 3 برابر یک دونات شکلاتی حاوی شکر است.

اصلا بهتر است به جای هر دوی این‌ها، برای خود یک فنجان قهوه با چند تکه شکلات تلخ سفارش دهید. به این شکل هم کافئین مورد نیازتان را دریافت کرده‌اید هم حس نیاز به خوردن یک چیز شیرین را ارضا کرده‌اید و این در حالی‌ست که شکر زیادی هم وارد بدن خود نکرده‌اید.

غلات صبحانه به همراه کشمش یا وافل به همراه بلوبری؟

یک فنجان غلات صبحانه حاوی کشمش 19.4 گرم شکر دارد، در صورتیکه یک وافل به همراه چند دانه بلوبری تنها 3 گرم شکر دارد که به ازای اضافه کردن هر قاشق عسل به آن، 12 گرم شکر به آن افزوده اید. اما حواستان باشد، بخشی از شکر موجود در غلات صبحانه از دانه‌های کشمش همراه آن تامین می‌شود و این یعنی شما شکر طبیعی دریافت می‌کنید. 

با توجه با تمام نکات ذکر شده در بالا، سعی کنید مهم‌تر از میزان شکر مصرفی، به طبیعی یا مصنوعی بودن آن دقت داشته باشید و همیشه نوع طبیعی آن را انتخاب کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-more-sugar

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert