بررسی و درمان خانگی انواع درد پا

درمان پا درد

پیاده‌روی یکی از آسان‌ترین، موثرترین و پذیرفته‌ترین شکل‌های ورزش است که بسیار مورد ستایش قرار گرفته و این کاملا درست است. البته این امر مادامی که با پا درد که هر قدم را عذاب آورتر می‌کند، سروکار نداشته باشید، صحت دارد.

پا نیز تقریبا به‌اندازه‌ی دست و مچ دست دارای استخوان است، بنابراین بخش پیچیده‌ایی از بدن است. با این حال تا زمانی که مشکلی بروز نکند، توجه چندانی به پاها نمی‌شود. احتمال درد پا در زنان به نسبت مردان ۹ برابر بیشتر است، به احتمال زیاد این امر ناشی از این واقعیت است که از هر ۱۰ زن ۹ نفرشان کفش‌هایی که برای پاهایشان خیلی کوچک است را می‌پوشند.

اولین گام در درمان درد مزمن پا، دانستن علت آن است. در ادامه به رایج‌ترین علل و مشکلاتی که افراد با آن مواجه می‌شوند رسیدگی می‌کنیم.

1- درد پا، ممکن است از التهاب بافت همبند پاشنه باشد

التهاب بافت همبند پاشنه (Plantar fasciitis)

التهاب بافت همبند پاشنه (Plantar fasciitis) تاحد زیادی شایع‌ترین مشکلی است که در بیماران میان‌سال مشاهده می‌شود. سندرم التهاب بافت همبند پاشنه، ناشی از استفاده‌ی بیش از حد از پاها است. این نوع پا درد در کودکان وجود ندارد زیرا آن‌ها به سرعت درمان می‌شوند. در افراد مسن نیز وجود ندارد زیرا امکان انجام فعالیت‌هایی که منجر به این بیماری شود، در آن‌ها نیست.

اگر شما در محدوده‌ی سنی ۴۰ تا ۶۵ سال هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که ای نوع درد پا و التهاب پاشنه پا را تجربه کنید، به‌ویژه اگر اضافه وزن دارید. نیروی روی پاها حدودا ۱۲۰٪ وزن شماست. همین امر موجب می‌شود که در طول زمان، پاها خاصیت ارتجاعی خود را از دست دهند که منجر به درد پا می‌شود.

درمان درد پا، التهاب بافت همبند پاشنه:

ماساژ دادن و کشش پاها و زانوها نه تنها منجر به فعال شدن منبع تازه‌ای از اکسیژن در خون آن ناحیه از پاها می‌شود، بلکه ماساژ و کشش می‌تواند التهاب عضلات را از بین برده و به حرکت آزادنه با درد کمتر کمک کند.

2- انحراف انگشت شست پا (Bunions)

انحراف انگشت شست پا (Bunions)

پینه پا، یا انحراف انگشت شست پا می‌تواند ژنتیکی باشد، اما اگر به طور مداوم کفش‌های خیلی تنگ بپوشید، ممکن است این حالت در شما به‌وجود آید. این نوع درد پا معمولا هنگامی که کفش دائما به آن‌ها ساییده شود، دردناک‌تر می‌شوند و باعث التهاب، تورم و قرمزی می‌شود.

در این نوع از درد پا، گاهی‌اوقات موجب می‌شود انگشت به‌طور مورب به‌ سمت انگشت دوم تغییر جهت دهد.

درمان پینه پا (Bunions):

کفش‌های مناسب انتخاب کنید. اولین گام برای جلوگیری از انحراف شست پا یا عارضه‌ی انگشت چکشی پا، این است که قطعا کفش‌های جلو پهن بپوشید تا انگشتان‌تان فضای کافی داشته باشند.

باید حدود یک سانتیمتر فضا بین نوک بلندترین انگشت شما و انتهای کفش باشد. کفش‌های شما نباید موجب فشار زیاد روی پا و انگشتان یا موجب شکستگی آن‌ها شود. هم‌چنین هنگامی که مفاصل بزرگ انگشتان پا به جلوی کفش سائیده شود، میخچه‌ها ظاهر می‌شوند. می‌توانید یک پد ویژه جهت از بین بردن میخچه به کفش‌تان اضافه کنید.

3- میخچه

درد پا و میخچه

میخچه‌ها نوعی از ضایعه هستند که بسیار سفت و سخت هستند و معمولا در مناطق کف پا ایجاد می‌شوند که اغلب در اثر فشار یا اصطکاک روی پاها بوجود می‌آیند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که پوست سعی می‌کند تا از منطقه آسیب دیده محافظت کند.

میخچه بین کسانی که کفش‌های نا مناسب می‌پوشند یا پاهای آن‌ها عرق می‌کند و یا هر روز برای مدتی طولانی می‌ایستند، رایج‌تر است. میخچه در زنان بیشتر از مردان ایجاد می‌شود. جالب توجه است که میخچه‌ها روش دفاعی بدن برای جلوگیری از گسترش تاول‌های دردناک هستند.

درمان میخچه پا:

خیس‌خوردن و سپس نرم‌شدن. برای درمان میخچه در خانه، پاهای خود را در آب گرم غوطه‌ور کنید و سپس یک لوسیون مرطوب‌کننده که مملو از اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک و اوره می‌باشد به پاهای‌تان بمالید. این مواد می‌تواند به نرم شدن پوست کمک کند و میخچه را کوچک نماید.

اگر میخچه‌ بزرگ و دردناک است، به یک متخصص پا یا متخصص پوست مراجعه کنید که تا با یک تیغ جراحی آن ‌را بردارد و یا اگر چندان درد ندارید احتمالا پزشک داروی کورتیزون تجویز می‌کند.

4- ارتباط درد پا و التهاب تاندون آشیل

التهاب تاندون آشیل Achilles Tendonitis

تاندون آشیل در پشت پا به استخوان پاشنه می‌رسد و اگر بیش از حد از آن کار بکشید می‌تواند ملتهب و تحریک‌پذیر شود. عارضه‌ایی که در پی دارد التهاب تاندون خواهد بود و البته دونده‌ها و هم‌چنین کسانی که مرتب کفش پاشنه‌‌ بلند می‌پوشند، مستعد این نوع التهاب و درد پا هستند.

درمان پا درد ناشی از التهاب تاندون آشیل:

استراحت کردن، گذاشتن یخ و تکرار. پیشنهاد می‌شود به مدت یک هفته الی یک ماه از انجام هر گونه فعالیتی که درد را شدیدتر می‌کند، اجتناب نمایید. هنگامی که درد ناگهانی و شدید را احساس کردید، سریعا در آن نقطه یخ بگذارید. شاید پزشک‌تان یک ضد التهاب غیر استروئیدی برای تسکین ناراحتی و التیام التهاب تجویز کند.

5- درد پا ناشی از تورم عصب مورتون

تورم عصب مورتون Morton's neuroma

تورم عصب مورتون (Morton's neuroma) باعث درد در کناره‌های پای شما می‌شود که به سمت انگشتان سوم و چهارم پخش می‌شود. این حس شبیه وجود شن ریزه یا سنگ در کفش است. یکی از دلایل ایجاد این نوع درد پا استفاده از کفش‌های پاشنه بلند‌ است. در چنین شرایطی سعی کنید از ورزش‌های سنگین، مانند: تنیس، دویدن و یا پیاده‌روی طولانی‌مدت خودداری کنید.

کوبیدن مکرر پا در سطوح سخت موجب آسیب به عصب‌های منتهی به انگشتان می‌شود. افرادی که انحراف شست پا، انگشت چکشی، قوس کف پا یا کف پای صاف دارند نیز در خطر ابتلا به تورم عصب مورتون هستند.

درمان درد پا ناشی از تورم عصب مورتون:

سعی کنید از کفش‌‌های مناسب و محافظ قوس داخلی پا (پد کف پا) استفاده کنید، زیرا در هنگام راه رفتن به شکل پا و نرم نگه‌داشتن آن کمک می‌کند. اگر این تاکتیک محافظه کارانه موثر نبود، تزریق کورتیزون یا حتی عمل جراحی برای کاهش فشار روی عصب انجام می‌شود.

6- آرتروز یا ورم مفاصل

آرتروز یا ورم مفاصل

آرتروز هنگامی اتفاق می‌افتد که غضروف در مفاصل شما شروع به پوسیدگی کند و باعث التهاب شود. یکی از بزرگ‌ترین عوامل بروز ورم مفاصل، افزایش سن است، زیرا غضروف شما به مرور زمان کاهش می‌یابد.

علائم تورم مفاصل یا آرتروز، معمولاً شامل حساسیت و درد، درد مفاصل سفت و متورم و مشکل در راه رفتن یا تحمل وزن است.

درمان آرتروز:

از ضد التهاب استفاده کنید و به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید. هنگامی که صحبت از آرتروز می‌شود، گزینه‌های مختلف درمانی وجود دارد که بستگی به این دارد که آرتروز در کدام مفصل بروز کرده است و تا چه حد شدید است. در اینجا فقط چند مورد اشاره می‌کنیم:

  • استفاده از داروهای ضد التهاب خوراکی و موضعی ضد درد یا تسکین دهنده درد
  • تزریق استروئید
  • فیزیوتراپی
  • حفظ وزن نرمال
  • عمل جراحی

7- سندرم تونل تارسال

سندرم تونل تارسال  Tarsal tunnel syndrome

سندرم تونل تارسال در واقع شبیه به سندرم تونل کارپال است، دقیقاً در پاهای شما. این نوع اختلال، می‌تواند منجر به درد، بی‌حسی و سوزن شدن شود و غالباً به دلیل ضربه یا آسیب در مچ پا و یا هم‌چنین صافی کف پا به وجود می‌آید. افرادی سندرم تونل تارسال دارند، با کج شدن پاشنه پا، درد شدیدی را حس می‌کنند که علت آن ایجاد فشار و تنش در عصب آن ناحیه است.

درمان سندرم تونل تارسال:

استراحت کنید، از یخ استفاده کنید و داروهای ضد التهاب مصرف کنید تا التهاب را کاهش دهید. هم‌چنین ممکن است فیزیوتراپی به کاهش درد شما کمک کند.

8- درد در پنجه پا

 درد در پنجه پا Turf toe

این درد ممکن است وقتی که انگشتان پای خود را خم می‌کنید به‌وجود آید. این نوع درد انگشتان پا، ممکن است برای هر انگشت پا اتفاق بیفتد، اما 90 درصد برای انگشت شصت پا رخ می‌دهد و با گذشت زمان پیشرفت می‌کند.

رفع درد انگشتان پا:

استراحت، یخ می‌تواند به کاهش تورم و کاهش درد شما کمک کند. برای کاهش فشار، پایتان را بلند کنید بالای بالش قرار دهید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. http://www.prevention.com/fitness/5-reasons-your-feet-hurt
  2. http://www.majalesalamat.com/fitness/5-reasons-your-feet-hurt/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
رامین حسین‌زاده

رامین حسین‌زاده

رامین حسین زاده
ramin hoseyn zadeh