درباره غده آدرنال یا غده فوق کلیوی adrenal glands چه می‌دانید؟

غده فوق کلیوی adrenal glands  

در بدن انسان دو غده فوق کلیوی وجود دارد. این غده‌ها در بالای کلیه قرار دارند. آن‌ها بخشی از سیستم غدد درون ریز هستند که وظیفه آن‌ها تولید هورمون می‌باشد. این غدد بسیار کوچک هستند و وظایف بسیار مهمی را در بدن دارند. این غدد مسئول ترشح هورمون‌های استروئید هستند. از جمله این هورمون‌ها می‌توان به آلدوسترون و کورتیزول اشاره کرد.  

هورمون‌های غدد آدرنالین چه وظیفه‌ای به عهده دارند؟

هورمون آلدوسترون کنترل فشارخون شما را با مدیریت کرده و به تعادل پتاسیم و سدیم در بدن کمک می‌کند. کورتیزول در ارتباط با آدرنالین و نورآدرنالین استرس بدن شما را کنترل می‌کند. کورتیزول هم‌چنین در تنظیم سوخت و ساز بدن، سطح قند و فشارخون موثر است.

غده فوق کلیه توسط غده هیپوفیز کنترل می‌شود. غده هیپوفیز در مغز قرار دارد و کنترل کننده اصلی غدد درون ریز است. سیگنال‌های غیرطبیعی می‌توانند مقدار هورمون‌هایی را که غده هیپوفیز برای کنترل غده‌های فوق کلیه ترشح و تولید می‌کنند را مختل کند. این باعث می‌شود که آن‌ها هورمون بیش از حد کم یا زیاد تولید کنند. عدم تعادل هورمونی می‌تواند باعث ایجاد علائم مختلف و مشکلات سلامتی شود.

غدد فوق کلیوی یا آدرنال

کدام اختلالات، غدد فوق کلیه یا آدرنال را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

اختلالات غدد آدرنال می‌تواند زمانی ایجاد شود که:

  • غده هیپوفیز شما قادر به کنترل درستی در تولید هورمون شما نباشد.
  • تومورهای خوش‌خیم یا غیر سرطانی، در غدد آدرنال شما رشد می‌کنند.
  • تومورهای بدخیم یا سرطانی در غده فوقانی شما رشد کنند.
  • عفونت‌ها در غدد فوق کلیه شما ایجاد می‌شود.
  • شما جهش‌های ژنتیکی خاصی را به ارث می‌برید.

بیماری‌های مرتبط با اختلالات هورمون آدرنال

1. بیماری آدیسون Addison’s disease

این بیماری نادر، زمانی ایجاد می‌شود که غدد آدرنال شما، کورتیزول و آلدوسترون کافی تولید نمی‌کند. این یک بیماری خودمحور است که در آن سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به بافت‌های بالای غده آدرنال شما حمله کند.

2. سندرم کوشینگ Cushing’s syndrome

از دیگر مواردی که در اختلال غدد فوق کلیوی موثر است سندرم کوشینگ می‌باشد. این اختلال نادر هنگامی اتفاق می‌افتد که غده‌های فوق کلیوی، کورتیزول بیش از حد تولید می‌کند. استفاده طولانی مدت استروئید می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند.

3. فئوکروموسیتوم Pheochromocytoma

در این حالت، تومورها در مدول غدد آدرنال شما ایجاد می‌شوند. این تومورها به ندرت سرطانی هستند.

4. سرطان آدرنال

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که تومورهای بدخیم در غده فوق کلیوی شما ایجاد می‌شوند.

5. هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (Congenital adrenal hyperplasia (CAH

افرادی که این اختلال هورمونی را به ارث برده‌اند، مشکلات تولید هورمون‌های غده فوق کلیه دارند. این اختلال می‌تواند بر توسعه اندام‌های جنسی در مردان تاثیر بگذارد.

علائم اختلالات غدد آدرنال چیست؟

علائم اختلالات غدد آدرنال عبارتند از:

علائم اختلالات غده فوق کلیوی در ابتدا کم است. با گذشت زمان، این علائم معمولا بدتر می‌شوند. اگر شما هر کدام از این مسائل مربوط به سلامت را به صورت مکرر تجربه کنید، با پزشک خود ملاقات کنید.

اختلالات غده فوق کلیوی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک احتمالا از آزمایش خون و تصویربرداری برای تشخیص اختلالات غده آدرنال با فوق کلیوی استفاده خواهد کرد. با آزمایش خون می‌توان مشکلات هورمون‌های غدد آدرنال، هورمون‌های غده هیپوفیز، گلوکز، پتاسیم و سدیم را در خون تشخیص داد.

آزمایش خون برای بررسی غدد آدرنال

چگونه اختلالات غدد فوق کلیوی یا آدرنال درمان می‌شود؟

اگر شما دارای عملکرد کم آدرنال مانند بیماری ناشی از بیماری آدیسون هستید، پزشکان احتمالا هورمون جایگزین را تجویز می‌کنند. پزشکان معمولا برای اختلال غدد فوق کلیوی از داروی دگزامتازون استفاده می‌کنند. این دارو نوعی درمان استروئیدی است که باعث کاهش سطح کورتیزول می‌شود.

هم‌چنین مصرف ویتامین‌های گروه B و غذاهای دریایی می‌تواند به افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن کمک کند.

جراحی غدد فوق کلیوی یا آدرنال

جراحی، آخرین راه برای درمان اختلالات غدد فوق کلیوی است. این روش موفقیت آمیز است و برای کنترل هورمون‌ها بسیار موثر می‌باشد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Adrenal_gland
  2. https://www.healthdirect.gov.au/adrenal-glands
  3. https://www.healthline.com/health/adrenal-glands#treatment

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do