چگونه با همسرمان درباره‌ی مشکلات جنسی صحبت کنیم؟

اگر چه بسیاری از کارشناسان معتقدند امروزه اکثر ازدواج‌ها به دلیل گرفتاری‌های مالی دچار مشکل و ناراحتی هستند، اما مشکلات مربوط به رابطه جنسی نیز بسیار است. در واقع، مشکلات جنسی یکی از پر بحث‌ترین موضوعات در شبکه‌های اجتماعی است.

به نظر می‌رسد صحبت کردن با یک غریبه به صورت آنلاین راحت‌تر از صحبت با همسر باشد. احتمالا این گفتگو‌ها شما را مضطرب می‌کند و همین اضطراب موجب می‌شود به طور کلی از این گونه بحث‌ها اجتناب کنید. لازم است بدانید این گفتگو‌ها، یعنی گفتگو درباره‌ی مشکلات جنسی با همسر، بسیار مفید‌اند و راه حل‌هایی برای انجام آسان‌تر آن وجود دارد.

توانایی صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با همسرتان برای رضایت در زندگی جنسی مهم است. تحقیقات نشان داده است که زوج‌هایی که با هم صحبت‌های مؤثری درباره‌ی رابطه‌ی جنسی دارند، در واقع از زندگی جنسی خود راضی‌تر هستند.

زمان مناسب برای صحبت کردن درباره‌ی مشکلات جنسی چه زمانی است؟

در اتاق خواب و در زمان خواب راجع به مشکلات جنسی صحبت نکنید. بهتر است یک مکان خنثی‌تر انتخاب کنید. سعی کنید مکانی باشد که هر دوی شما در آن احساس راحتی داشته باشید. مطمئن شوید که بچه‌ها نمی‌توانند به صحبت‌های شما گوش کنند!

بلافاصله پس از رابطه‌ی جنسی درباره‌ی مشکلات جنسی صحبت نکنید، یا وقتی که یکی از شما عجله دارد و یا حواسش جای دیگری است و تمرکز ندارد. سعی کنید در این مورد هم زمان خنثی‌تری را انتخاب کنید.

همسرتان را غافلگیر نکنید! اگر می‌خواهید درباره‌ی مشکلات جنسی صحبت کنید، به همسرتان (بدون این که او را سرزنش کرده و مقصر بدانید) اطلاع دهید که فکر می‌کنید لازم است هر دوی شما درباره‌ی این موضوع صحبت کنید. بهتر است زمانی را برای گفتگو تنظیم کنید.

چگونه در مورد مشکلات جنسی صحبت کنیم؟

مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای گفتگوی راحت‌تر در مورد رابطه‌ی جنسی،آن‌ها را به کار بگیرید:

1- استرس خود را کاهش دهید:

ممکن است صحبت درباره‌ی مشکلات جنسی برای شما اضطراب آور و استرس زا باشد. بنابر این سعی کنید قبل از صحبت کردن درباره‌ی آن مراقبه کنید و یا چند نفس عمیق بکشید. مهم است که موقع صحبت در این باره مضطرب نباشید.

2- آهسته شروع کنید:

سعی کنید گفتگوی خود را به آرامی شروع کنید و به هیچ عنوان او یا خودتان را سرزنش نکنید. احساس صمیمیت و نزدیکی‌تان را با او حفظ کنید. به کارهایی توجه کنید که هر دو می‌توانید انجام دهید تا کیفیت زندگی جنسی‌تان را بهبود ببخشید.

3- روی صمیمیت تمرکز کنید:

به یاد داشته باشید که محبت و صمیمیت به همان اندازه مهم است که رابطه‌ی جنسی اهمیت دارد. سعی کنید راه‌هایی برای افزایش صمیمیت با همسرتان پیدا کنید. اگر هم خودتان درخواست رفتار صمیمیانه‌تری از همسرتان دارید، با شفایفت آن را بیان کنید. همسرتان نمی‌تواند فکر شما را بخواند و خواسته‌هایتان را بفهمد.

4- او را غافلگیر نکنید:

منظور از غافلگیری در اینجا، این است که بدون این که درباره‌ی مشکل با همسرتان صحبت کنید، کتاب‌های مشاوره جنسی و وسایل جنسی خریداری نکنید. به یاد داشته باشید که شما یک خانواده هستید و باید قبل از گرفتن تصمیم، با همسرتان صحبت کنید.

در مورد آنچه که دوست دارید در رابطه جنسی‌تان رخ بدهد و خیال‌پردازی‌های‌تان صحبت کنید. اگر دوست دارید این تصمیمات جدید را در رابطه‌تان عملی کنید، باید هردوی شما درباره آن نظر مثبتی داشته و با هم به یک تصمیم واحد برسید.

5- خودتان را ابراز کنید

در مورد انتظارات، ترس‌ها، خواسته‌ها و نگرانی‌های‌تان با یکدیگر صحبت کنید و صادق باشید. بسیار مهم است که در مورد احساسات درونی خود درباره این موضوع صحبت کنید. همانطور که پیش از این گفته شد، نباید انتظار داشته باشید همسرتان خودش از قبل بداند شما چه چیزی دوست دارید و یا بتواند فکرتان را بخواند.

بهترین کار این است که خواسته‌های‌تان را به وضوح شرح دهید. به یاد داشته باسید که شما این گفتگو را به دلیل بهتر شدن کیفیت زندگی جنسی‌تان انجام می‌دهید، پس از صحبت درباره‌ی آنچه دوست دارید و آنچه دوست ندارید نترسید. شما هم باید در رابطه‌تان احساس راحتی داشته باشید.

6- به همسرتان گوش دهید:

سعی کنید فعالانه به همسر خود گوش دهید، به او نشان دهید او را درک می‌کنید. به او نشان دهید که احساساتش برای شما مهم است. از این رو، راه حلی را انتخاب کنید که برای هر دوی شما مفید و کارساز باشد. به یاد داشته باشید که یک دفعه او را در مشکلات غرق نکنید، با آرامش صحبت کنید و اجازه بدهید او هم فکر کند و نظرش را بگوید.

7- زیاد صحبت کنید:

سعی کنید به جای داشتن یک مکالمه‌ی طولانی، چندین‌بار درباره‌ی آن صحبت کنید. این نوع مکالمه باید به یک بخش عادی و پیوسته در رابطه‌ی شما تبدیل شود. تحقیقات نشان داده است استمرار صحبت درباره‌ی رابطه‌ی جنسی با رضایت بیشتر از زندگی جنسی همراه است.

سبک جنسی خود را پیدا کنید

سعی کنید سبک‌های جنسی خود را پیدا کنید. زوجین در طول زندگی مشترک خود گاهی دارای این سبک و روحیه‌ها هستند:

1- معنوی:

این سبک مجموعه‌ی ارتباطی بدن و روح است که بیانگر رضایت عمیق شما از بودن با یکدیگر است. این سبک می‌تواند با توجه به لحظات کوچک زندگی شما ایجاد شود.

2- بامزه:

این سبک مربوط به زمانی است که می‌توانید به شوخی و تفریح دونفره بپردازید. در این سبک نوعی تعهد و شوخ طبعی وجود دارد.

3- با عصبانیت:

این سبک می‌تواند در زندگی زوج و رابطه‌ی آن‌ها در جریان باشد. حتی اگر زوجین از دست هم ناراحت باشند، این نوع رابطه می‌تواند شفابخش باشد. البته با این حال، زوجین باید درباره‌ی مشکلات‌شان با هم صحبت کرده و برای آن راه حل پیدا کنند.

4- پر جنب و جوش:

این نوع رابطه متمرکز بر رابطه‌ی جنسی است و در آن زوجین سعی دارند برای دیگری اغوا کننده باشند.

5- ملایم:

این سبک زندگی جنسی، آرام است و طرفین با احترام، مهربانی و لطافت ویژه‌ای با هم رفتار می‌کنند.

6- فانتزی:

در این سبک، هرکدام از زوجین می‌توانند خیال‌پردازی‌های خودشان را در رابطه عملی کنند. این سبک نیازمند همکاری دو طرف است و برای امتحان آن هر دو طرف باید راضی باشند. این تصمیم دارید خیال‌پردازی‌های‌تان را با همسرتان به اشتراک بگذارید، لازم است هر دو قوانینی تعیین کرده و به یکدیگر آسیب جدی وارد نکنید.

اگر باز هم نتوانستم با همسرم صحبت کنم، آن وقت چه؟

اگر با به کار گیری این نکات نتوانستید با همسرتان درباره‌ی مشکل‌تان صحبت کنید و یا گفتگوی سالمی بین شما برقرار نشد، لازم است از یک زوج درمانگر یا سکسولوژیست کمک بگیرید. لازم نیست بابت مراجعه به متخصص احساس اضطراب داشته باشید. حتی اگر تا به حال چنین کای انجام نداده‌اید، سعی کنید یک متخصص توانمند پیدا کرده و به او اعتماد کنید. این کار کمک چشمگیری به بهبود زندگی شما می‌کند.

سخن پایانی

رابطه‌ی جنسی حدود 70 درصد ازدواج را تشکیل می‌دهد و همان چیزی است که یک رابطه‌ی عاشقانه را با دوستی معمولی متفاوت می‌کند. وقتی در مورد مشکلات جنسی با شریک زندگی خود صحبت می‌کنید، بیشتر مراقب باشید تا از سرزنش خود یا همسرتان اجتناب کنید. نباید کسی را مقصر جلوه بدهید، سعی کنید کنار هم بر این مشکل غلبه کنید. صادقانه صحبت کنید و مشکلات‌تان را شفاف توضیح دهید.

می‌گویند: "عاشقان خوب، ساخته می‌شوند، متولد نمی‌شوند." اگر شما هم می‌خواهید یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی خوب داشته باشید، لازم است آن را با گفتگو با یک دیگر بسازید. ارتباط موثر یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در زندگی زوجین به شمار می‌رود.

این مکالمه برای همه‌ی زوج‌ها لازم است؛ چه آنهایی که جوان‌اند و چه آنهایی که مسن هستند. داشتن زندگی جنسی سالم یک هدیه عالی است که باید از آن لذت برد و در عین حال مراقبت پیوسته لازم دارد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellmind.com/married-couples-should-discuss-sexual-problems-2300936

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
نرگس گودرزی

نرگس گودرزی

مگر یک آدم هر چقدر هم که کوچک باشد، در چند سطر جای می‌گیرد؟
نمی‌دانم ولی شاید بشود گفت من نرگس گودرزی هستم، دانشجوی روانشناسی، علاقه‌مند به مطالعه، داستان، موسیقی و زندگی.

امیدوارم از این مقاله اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید، تا مقاله‌ی بعد بدرود!

Does one person, no matter how small, fit into a few rows?
I don't know, but maybe I can say that I'm Narges Goodarzi, a psychology student interested in reading, fiction, music and life.

Hope you found this article useful. Goodbye to the next article!