آیا مشکلات حافظه همیشه به معنی آلزایمر است؟

بسیاری از مردم از این که دچار فراموشی شوند، هراس دارند. آن‌ها خیال می‌کنند فراموشی اولین نشانه آلزایمر است. اما همه‌ی آن کسانی که مشکلات حافظه دارند دچار آلزایمر نیستند! مشکلات حافظه می‌تواند در اثر پیری، مشکلات پزشکی، درگیری‌های عاطفی و اختلال شناختی خفیف و سایر انواع زوال عقل ایجاد شود.

تغییرات حافظه بر اثر پیری و بالا رفتن سن

فراموشی می‌تواند یکی از قسمت‌های نرمال سالخوردگی باشد! همچنان که پیر می‌شویم در تمام بدنمان منجمله مغز تغییراتی رخ می‌دهد. در نتیجه، ممکن است بعضی افراد متوجه شوند که برای یادگرفتن چیزهای جدید زمان بیشتری نیاز دارند، اطلاعات را مثل قبل به یاد نمی‌آورند، یا چیزهای مثل عینک‌شان را گم می‌کنند! این‌ها معمولا خبر از یک فراموشی خفیف می‌دهند، نه مشکلات جدی و بزرگی مثل آلزایمر! حالا نفس راحتی بکشید!

داستان مری: مری نمی‌تواند سوییچ ماشینش را پیدا کند، سرانجام سوییچ را بر روی میز مطالعه پیدا می‌کند. دیروز اون نام همسایه‌اش را فراموش کرد! مغزش بازی درآورده بود! اون نگران شد! پس از یک معاینه کامل، پزشک به وی گفت حافظه اش خوب است و مشکلی ندارد. این فرمواشی در جریان سالخوردگی عادی است. او باید به کلاس جدیدی برود، کارت بازی کند و کارهایی از این دست!

تفاوت بین فراموشی وابسته به سن و آلزایمر

آلزایمر

فراموشی وابسته به سن

اغلب اوقات تصمیمات و قضاوت‌های‌تان نادرست و غلط است

هر از گاهی تصمیمات بد و نادرست می‌گیرید

مشکلات مربوط به صورت‌حساب‌ها هر ماه تکرار می‌شود

پرداخت‌های ماهانه گاهی دچار اشکال می‌شود یا فراموش می‌شود

مکالمه و تبادل اطلاعات برای شما تبدیل به یک چالش وحشتناک شده است

گاهی لغت مورد نظر را فراموش می‌کنید

اغلب اوقات چیزها و وسایل را گم می‌کنید و نمی‌توانید پیدا کنید

گاهی اوقات چیزهایی را گم می‌کنید و جا می‌گذارید

از یاد بردن تاریخ، زمان و سال

فراموش می‌کنید چه روزی است و بعدا به یاد می‌آورید

فراموشی وابسته به شرایط پزشکی

برخی از شرایط و مشکلات پزشکی می‌توانند مشکلات جدی ذهنی ایجاد کنند. این مشکلات باید زمانی که فرد درمان می‌شود از بین بروند. این شرایط پزشکی شامل این موارد هستند:

  1. تومورها، لخته شدن خون، عفونت مغزی
  2. مشکلات تیروئید، کلیه و کبد
  3. نوشیدن بیش از حد الکل
  4. ضربات به سر مثل آسیب به سر در جریان تصادف
  5. عوارض جانبی برخی داروها
  6. نداشتن رژیم غذایی سالم یا کمبود بیش از حد مواد معدنی و ویتامین‌ها(مثل ویتامین B12)

این مشکلات باید به زودی زود درمان شوند.

داستان ال: او نمی‌دانست چه اتفاقی افتاده است! درست نمی‌خوابید، چیزی نمی‌خورد و نمی‌خواست دوستانش را ببیند! او گیج و سردرگم بود. همسرش با نگرانی او را نزد پزشک برد. مشخص شد او یک واکنش نامطلوب برخی داروها نشان داده است! به محض تغییر داروها، ال دوباره خودش شد!

فراموشی وابسته به درگیری‌های عاطفی

مشکلات عاطفی و روحی مثل استرس، اضطراب و افسردگی باعث فراموشی می‌شوند. مثلا زمانی که فردی بازنشسته شده است همسر، دوست، و رابطه خود را از دست می‌دهد، احساس غم، تنهایی، بی‌حوصلگی و نگرانی می‌کند. تلاش برای کنترل این شرایط افراد را دچار گیجی و فراموشی می‌کند. این گیجی و فراموشی معمولا موقت است و بعد از اینکه فرد احساس بهتری پیدا کرد محو می‌شود.

مشکلات عاطفی می‌تواند فرد را از آغوش گرم خانواده و دوستان فراری دهد، اما اگر این احساسات بیش از دو هفته طول کشید، باید از یک مشاور یا پزشک کمک گرفت. درمان ممکن است با مشاوره درمانی یا دارو درمانی یا هر دو با هم انجام شود. فعال بودن و یاد گرفتن یک مهارت جدید می‌تواند به فرد حس بهتری بدهد و حافظه را تقویت کند.

داستان گلوریا: او همیشه و در هر حال احساس اندوه می‌کرد! می‌خواست کل شبانه روز بخوابد. براستی دچار فراموشی شده بود، برادرزاده‌ی وی، معتقد بود یک جای کار می‌لنگد! با مراجعه به پزشک مشخص شد گلوریا دچار افسردگی است، و نیاز به دارودرمانی و مشاوره دارد! بعد سه ماه تغییرات در گلوریا مشخص شد. بهتر خورد و خوابید و حس بهتری داشت! فراموشی‌اش نیز خیلی کمتر شده بود!

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.nia.nih.gov/health/do-memory-problems-always-mean-alzheimers-disease

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز