معرفی چند ورزش ساده و سرگرم کننده برای کودکان

ورزش و فعالیت بدنی باید برای کودکان جذاب و سرگرم کننده باشد. باید به آن نه به چشم یک کار و اجبار، بلکه به چشم یک بازی نگاه کرد. این سخنان توسط یک مربی شخصی است که از طرف شورای ورزش آمریکا تایید شده است.

در ادامه، تمریناتی را پیشنهاد می‌کنیم که تحرک و بازی است و برای بچه‌ها سودمند و مفید است، در عین حال از آن لذت می‌برند. نیاز به امکانات و تجهیزات خاص یا فضای بیرون و بزرگ ندارد. کودکان می‌توانند این تمرینات را در بازه‌های زمانی کوتاه 5 تا 10 دقیقه انجام دهند و یا به صورت گروهی و در کنار هم انجامش دهند.

برای شروع دقایقی، تمرینات گرم کردن بدن را برای آماده سازی عضلات و قلب انجام دهید.

دویدن

دویدن یکی از ساده‌ترین تمرینات ورزشی است و برای کودکان عالی است. کودکان عاشق دویدن هستند! کودکان می‌توانند بیرون از خانه، در یک باشگاه و سالن ورزشی، راهرو و یا حتی دور یک میز بزرگ بدوند!

دویدن هم‌چنین می‌تواند با حرکات دیگری در بازی‌ها ترکیب شود، مثلا مسابقه‌ی دوی واقعی! فوتبال و....

در زمان اجرا،حرکات را تغییر دهید: از بچه‌ها بخواهید در حین دویدن بپرند یا سرعت خود را کم و زیاد کنند. هم‌چنین می‌توان از آن‌ها خواست که در حین دویدن به پشت لگد بزنند و پای خود را از پشت به باسن خود بزنند. اعمال تغییر جهت و معکوس کردن، می‌تواند به بهبود هماهنگی مغز و عضلات کمک کند!

بپر بپر!

بلند شدن از روی زمین و پریدن ورزش راحتی است که کودکان مشتاقانه انجامش خواهند داد. پریدن باعث افزایش قدرت عضلانی، آمادگی قلبی عروقی و استقامت در کودکان خواهد شد.

پرش‌های سرگرم کننده برای کودکان را امتحان کنید

  • پرش جک: بازوها و پاها را مانند یک ستاره دریایی در هنگام پریدن به طرفین باز کنید
  • Tuck Jumps: از کودک بخواهید زانوهایش را خم کند و پاشنه پا را در هنگام پرش بالا بیارود
  • Hurdle Hops: پریدن به طرفین و عقب جلو
  • هاپ یک پا: بخواهید که کودک پای خود را بلند کند و روی پای دیگر بپرد. (این حرکت برای بهبود تعادل عالی است)
  • Criss-Cross Feet: کودک به مستقیم به جلو میپرد سپس یک پا را جلوی پا دیگر می‌گذارد و می‌پرد. در پرش بعدی جای پاها عوض می‌شود.

اسکوات

تمرینات ورزشی کودکان

در ابتدا خودتان این حرکت را انجام دهید و سپس از کودکان بخواهید حرکت شما را تکرار کنند. زانوها خم شود ( اما نه خیلی زیاد) این حرکت ساده باعث قوی‌تر شدن پاهای کودک می‌شود که برای تمامی کودکان مفید است. این تقویت به آن‌ها برای انواع دیگر ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی کمک خواهد کرد.

با زانوهای خمیده به جلو و عقب و طرفین حرکت کنید. هم‌چنین می‌توانید از کودکان بخواهید در فواصل بین تغییر حرکات، پرش انجام دهند.

دراز و نشست

این ورزش به فضای زیادی احتیاج ندارد. کودکان می‌توانند دراز و نشست به شکل سنتی، حرکات دوچرخه و بشین و پاشو انجام بدهند.

می توانید این حرکات را با هم دیگر یا با حرکات دیگر ترکیب کنید تا مهارت‌های کودک افزایش یابد و حرکات برایش خسته کننده و تکراری نشود

بازی ورزشی

برای اینکه ورزش برای کودکان سرگرم کننده‌تر شود، آن را به شکل بازی در بیاورید. از کودکان بخواهید در دو سمت اتاق رو بروی هم به صف بایستند. بعد با فرمان (برو) از دو سمت به طرف مرکز اتاق بدوند و وسط اتاق به هم برسند.

زمانی که به هم رسیدند با هر دو دست به کف دست همدیگر بزنند. بعد دوباره سر جای خود برگردند. در این بازی بیشتر بر روی تعمال اجتماعی تمرکز می‌شود. اگر گروه بزرگی از بچه‌ها داشته باشید می‌توانید صف‌ها را تغییر دهید تا بچه‌ها هر بار با یک دوست متفاوت برخورد کنند.

بچه‌ها را به شکلی تقسیم کنید که هر یک در یک گوشه خانه قرار داشته باشند. سپس آن‌ها را  دور اتاق بچرخانید، آن‌ها به گوشه‌های خود بر می‌گردند. مثلا می‌توانید از آن‌ها بخواهید در جریان برگشت به گوشه، 5 بار بپرند. پیشنهاد می‌شود به کودکان آزادی عمل بدهید که در راه رسیدن به گوشه‌ی خود چه فعالیتی انجام دهند تا نسبت به بازی احساس مالکیت داسته باشند.

بچه‌ها با فرمان برو در خطوط مشخص پیش می‌روند و با فرمان برگرد به طور معکوس بر می‌گردند. می‌توانید در جریان این رفت و برگشت‌ها فعالیت‌هایی مانند پرش یا اسکوات را وارد کنید.

در این بازی از چراغ قرمز و سبز استفاده می‌شود. بچه‌ها با چرغ قرمز متوقف می‌شوند و با چراغ سبز حرکت می‌کنند.

فعالیت کودکان را با حرکات کششی به پایان برسانید

بعد از پایان ورزش و بازی با کودکان، برخی از حرکات کششی ساده را انجام دهید تا ماهیچه بچه‌ها سالم و قوی بماند. حرکات کششی و خنک کننده می‌تواند به رسیدن کودکان به حالت آرامش و جلوگیری از صدمات احتمالی کمک کند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellfamily.com/easy-exercises-for-kids-1257391

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز