بیماری پوستی اریتم گرهی چیست

اریتم‌ گرهی، بیماری التهاب پوست

اریتم گرهی Erythema nodosum یک بیماری التهابی سلول‌های چربی زیر پوست می‌باشد. این بیماری موجب تشکیل گره‌های قرمز و دردناک بر روی پا، خصوصاً ساق پا می‌شود. این بیماری یک پاسخ ایمنی به انواع مختلفی از محرک‌ها است هم‌چنین احتمال‌ بروز آن‌ در دختران‌ و خانم‌های‌ 40-12 سال‌ زیادتر است‌.

علائم آن می‌تواند از قرمز تا آبی کبود رنگ باشد. معمولاً مسطح و بدون تورم هستند و در موارد شدید می‌تواند کل سطح ساق پا و به طور نادرتر تا انگشتان پا و بازوها کشیده شوند. لکه‌های ایجاد شده ممکن است تا چند هفته باقی بمانند. ممکن است با تب همراه باشد ممکن است در نگاه اول احساس شود که سلولیت یا گزش حشره، ترومبوفلبیت و عفونت قارچی پوستی باشد اما اینطور نیست.

بیماری پوستی اریتم گرهی

علت تخصصی اریتم گرهی، خارش و قرمزی پوست

شایع‌ترین علل عفونی ایجاد کننده، فارنژیت استرپتوکوکی گروه A، مایکوباکتریوم لپره ، یرسینیا و کوکسیدیومایکوزیس است. این بیماری می‌تواند اولین تظاهر از یک بیماری التهابی‌ نظیر بیماری التهابی روده، سارکوئیدوز، یا اسپوندیلوآرتروپاتی باشد که می‌تواند متعاقب مصرف سولفونامیدها، فنی توئین یا داروهای ضد بارداری خوراکی ایجاد شود.

علائم شایع بیماری پوستی اریتم گرهی

 • قرمز، دردناك‌ یا حساس‌ به‌ لمس‌ و گرم‌
 • بزرگ‌ (10-4 سانتیمتر). معمولاً بیش‌ از 6 نقطه در یك‌ زمان‌ ظاهر نمی‌شوند.
 • گره‌ها در عرض‌ 10-7 روز از رنگ‌ صورتی‌ به‌ قرمز به‌ آبی‌ به‌ قهوه‌ای‌ تغییر رنگ‌ می‌دهند.
 • گره‌ها معمولاً ناگهانی‌ ظاهر می‌شوند غالباً علائم‌ دیگری‌ مثل‌ تب‌، و نیز تورم‌، قرمزی‌، و حساسیت‌ به‌ لمس‌ در مچ‌ پا و زانو همراه‌ با این‌ گره‌ها وجود دارند.

اریتم گرهی چه عوارضی دارد؟

این بیماری عوارض مختلفی دارد و انتظار نمی‌رود که بر اثر اریتم گرهی عارضه‌ای به‌وجود بیاید اما امکان دارد برحسب علت زمینه‌ساز عوارضی رخ دهند، از این رو توصیه می‌شود به محض دیدن علائم این بیماری به پزشک متخصص مراجعه و نسبت به درمان اقدام کنید.

چگونه می‌توان اریتم گرهی را تشخیص داد؟

آزمایش خون و عکس‌برداری از قفسه سینه، 2 راه تشخیص این بیماری است که با بررسی میزان پادتن ضد استرپتوکوک یا بررسی سرعت رسوب گلبول‌های قرمز و بررسی وجود سارکوئیدوز یا سل می‌توان آن را تشخیص داد.

درمان اریتم گرهی

با روش‌هایی ساده می‌توان اقدام به درمان این بیماری شدید کرد. پا را بالا نگه دارید، از باند الاستیک یا جوراب‌های مناسب برای حفاظت از پا استفاده کنید، حتی‌المقدور داروهایی که باعث بروز این بیماری می‌شوند را متوقف کنید.

مصرف کمپرس مرطوب یکی از راه‌های درمانی برای کاهش درد و بهبود بیماری است. لازم به ذکر است در صورتی‌ که‌ علت‌ شناسایی‌ شده‌ باشد، می‌توان‌ آن‌ را حذف‌ یا درمان‌ نمود.

اریتم گرهی، قرمزی و خارش پوست

یکی دیگر از راه‌ها غوطه‌ور کردن پا در آب است. کمپرس آب گرم معمولاً برای تخفیف درد یا التهاب بهتر است اما برای کاهش خارش بهتر است از کمپرس آب خنک استفاده شود.

مصرف داروهای موضعی در بهبود این بیماری کمک‌کننده نیست اما اگر این بیماری شدت پیدا کند. پزشکان کورتیکواستروئیدها را تجویز می‌کنند. برای درد و ناراحتی خفیف می‌توان از آسپیرین پوشش‌دار استفاده کرد، امکان دارد داروهای دیگری برای رفع درد تجویز شوند که باتوجه به شدت بیماری نوع آن متفاوت است.

علل بیماری اریتم گرهی

 • بیماری‌های‌ خود ایمنی‌ و بیماری مثل التهاب‌ مزمن‌ روده‌
 • مشكل‌ در پروتئین‌های‌ خون‌
 • خوردن‌ غذاهایی‌ كه‌ حاوی‌ رنگ‌ها یا مواد نگهدارنده‌ هستند.
 • مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ قرص‌های‌ ضد بارداری‌ (خصوصاً آن‌هایی‌ كه‌ استروژن‌ بالایی‌ دارند)، سولفونامیدها، یدیدها و برومیدها.
 • بروز یك‌ عفونت‌ مثل‌ عفونت‌های‌ استرپتوككی‌ (شایع‌تر از بقیه‌)، كوكسیدیوایدومیكوز، هیستوپلاسموز، ساركوییدوز، بلاستومیكوز، سل‌، و عفونت‌های‌ ناشی‌ از باكتری‌های‌ یرسینیا.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. Pedro-Pons, Agustín (1968). Patología y Clínica Médicas (in Spanish). 6 (3rd ed.). Barcelona: Salvat. p. 193. ISBN 84-345-1106-1
 2. Schwartz, R. A.; Nervi, S. J. (2007). "Erythema nodosum: A sign of systemic disease". American Family Physician. 75 (5): 695–700.
 3. William D. James; Timothy G. Berger; Dirk M. Elston. Andrews' Diseases of the skin : clinical dermatology (11th ed.). [London]: Saunders/ Elsevier. p. 488.

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
آرزو مهدی‌پور

آرزو مهدی‌پور