بیماری کاوازاکی چیست و آیا احتمال بروز کرونا کاوازاکی در کودکان وجود دارد؟

بیماری‌ کرونا کاوازاکی

یک سندرم نادر با عنوان بیماری کاوازاکی كه در كودكان وجود دارد و می‌تواند با COVID-19 مرتبط باشد، در چند كشور اروپایی گزارش شده است. سرویس بهداشت و درمان انگلستان اذعان داشته است که: موارد كودكان بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه با "یك بیماری التهابی چند سیستمه" رو به افزایش است.

کودکان علائم همپوشان با بیماری کوید-19 شدید، سندرم شوک سمی و بیماری کاوازاکی را از خود نشان می‌دادند. اما هم‌چنین در انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و ایالات متحده همه مواردی از این دست گزارش شده است. البته باید به این نکته توجه نمود که تست همه این کودکان برای COVID-19 مثبت نشده است.

بیماری کاوازاکی چیست؟

بیماری کاوازاکی در درجه اول کودکان زیر پنج سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند باعث التهاب و ورم رگ‌های خونی شود و منجر به عوارضی مانند ورم شریان‌ها گردد. خصوصیات بارز این بیماری تب، چشمانی قرمز، لب‌های قرمز، زبان قرمز و راش می‌باشد که می‌تواند باعث ورم غدد لنفای موجود در گردن شود.

بیماری کاوزاکی می‌تواند باعث ورم عروق قلب شده که می‌تواند مادام العمر باشد و منجر به مواردی مانند حمله قلبی شود. متخصصان می‌گویند، این بیماری می‌تواند خفیف باشد، اما حدود یک چهارم از کودکان آنوریسم شریان کرونر یا ورم شریان‌های قلبی دارند.

در نهایت کیت سالیوان، استاد جراحی کودکان در بیمارستان کودکان فیلادلفیا اظهار کرد که: "بنابراین بیماری کاوازاکی مدت هاست که به رسمیت شناخته شده است و به همان اندازه که به نظر می‌رسد وحشتناک است. البته التهاب در هر ارگان بدن وجود دارد.

"معمولاً چیزی که مردم در ابتدا مشاهده می‌کنند پوست است اما چیزی که بیشتر از آن می‌ترسیم این است که این بیماری بر قلب تأثیر می‌گذارد و التهاب قلب همیشه خطرناک است."

علل بیماری کاوازاکی و عوامل خطر

التهاب ناشی از بیماری کاوازاکی می‌تواند به عروق کرونر کودک که خون را به قلب آنها منتقل می‌کند آسیب برساند. هم‌چنین می‌تواند باعث ایجاد مشکل در غدد لنفاوی، پوست و لایه دهان، بینی و گلو کودک شود.

دانشمندان علت دقیقی برای بیماری کاوازاکی پیدا نکرده‌اند. این بیماری ممکن است با ژن‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و سایر موارد موجود در جهان اطراف کودک مانند مواد شیمیایی و مواد تحریک کننده مرتبط باشد.

این بیماری احتمالاً مسری نیست، اما بعضی اوقات در خوشه‌های یک جامعه اتفاق می‌افتد. بچه‌ها بیشتر در زمستان و بهار به آن مبتلا می‌شوند. موارد دیگر می‌تواند خطر ابتلا کودک به کاوازاکی را از جمله موارد زیر مطرح کند:

1- سن:

این بیماری معمولاً در کودکان 5 ساله یا کوچک‌تر، اغلب رخ می‌دهد.

2- ارتباط جنسی:

پسران 1.5 برابر بیشتر از دختران به آن مبتلا می‌شوند.

3- نژاد:

کودکان آسیایی بیشتر به بیماری کاوازاکی مبتلا می‌شوند.

علائم بیماری کاوازاکی

بیماری کاوازاکی سریع بروز می‌کند و علائم را به صورت مرحله ا نشان می‌دهد. علائم مرحله اول بیماری کاوازاکی شامل موارد زیر می‌باشد:

  • تب بالا که بیش از 5 روز طول بکشد. حتی اگر کودک داروهایی مصرف کند معمولاً بر روی کاهش تب تاثیر چندانی نخواهند داشت.
  • راش پوستی و یا لایه لایه، اغلب بین قفسه سینه و پاها و در ناحیه تناسلی یا کشاله ران
  • ورم و قرمزی در دست و کف پا
  • چشمان قرمز
  • غدد متورم، به ویژه در گردن
  • گلو، دهان و لب تحریک شده
  • "زبان توت فرنگی" متورم و قرمز روشن

بیماری کاوازاکی

در مرحله دوم علائم شامل موارد زیر است:

بیماری کاوازاکی می‌تواند 10 روز تا 2 هفته پس از شروع علائم باعث ناراحتی قلبی شود.

علائم در مرحله سوم به آرامی از بین می‌روند. ممکن است تا 8 هفته ادامه داشته باشد. در صورت ادامه‌دار بودن علائم بیش از 4 روز بهتر است سریعا به پزشک مراجعه گردد.

ارتباط گزارش شده بین بیماری کاوازاکی و کوید-19 چیست؟

در کشورهایی که کرونا ویروس شیوع زیادی دارد، موارد بیشتری از شوک کودکان و بیماری زمینه‌ای کاوازاکی گزارش شده است. آزمایش برخی از این کودکان برای COVID-19 مثبت گزارش شده، اگرچه هنوز مشخص نیست که تعداد آنها چه نفر بوده است.

سازمان بهداشت انگلیس اخیراً هشدار داده است كه برخی از کودکان علائم سندرم شوك سمی را نشان می‌دهند، كه به دلیل ورود باكتری‌ها به بدن و آزاد كردن سموم مضر بوده و بیماری كاوازاکی آتیپیك با پارامترهای خونی سازگار با COVID-19 شدید در كودكان است.

پروفسور سیمون کنی، مدیر کلینیک ملی NHS کودکان و نوجوانان، در بیانیه‌ای اظهار داشت: "خوشبختانه بیماری‌های شبیه کاوازاکی بسیار نادر می‌باشند، چرا که در حال حاضر عوارض جدی در کودکان مربوط به COVID-19 است، اما مهم است که پزشکان از هرگونه ارتباطات بالقوه نوظهور آگاه باشند تا آنها بتوانند مراقبت سریع و صحیحی را به کودکان و جوانان ارائه دهند.

کارشناسان می‌گویند هنوز مشخص نیست که آیا ارتباط مستقیمی بین این ویروس که باعث بیماری COVID-19، بیماری کاوازاکی و SARS-CoV-2 می‌گردد، وجود دارد یا نه. با این وجود نیازی نیست که والدین نگران باشند.

چگونه می‌توان آن را با COVID-19 مرتبط دانست؟

هشدار NHS هم‌چنین حاکی از آن است که "ممکن است یک عامل بیماری زای عفونی دیگر، در عین حال ناشناس، مرتبط با این موارد وجود داشته باشد."

پروفسور رابرت توللو بیان کرد: "ممکن است موارد بدتری از بیماری کاوازاکی وجود داشته باشد، چرا که به صورت دیر هنگام بروز می‌کنند. یا ممکن است در واقع موارد بیشتری از بیماری کاوازاکی ناشی از COVID-19 ایجاد شود، که به عنوان کرونا ویروس و یا در واقع مربوط به COVID-19 به اشتباه گرفته می‌شوند."

وی در ادامه گفت: "ماه‌ها طول خواهد کشید تا اپیدمیولوژیست‌ها به ما اطلاع دهند که آیا ارتباطی ما بین این دو بیماری وجود دارد یا خیر. این حالت شرایطی بسیار پیچیده است و یک جواب ساده نیست."

تولو می‌گوید که در طول شیوع بیماری سارس (سندرم شدید و حاد تنفسی) در سال 2003 تفکری مبنی بر، ارتباط بین بیماری کاوازاکی و سارس وجود داشت، اما این تئوری از آن زمان رد شده است.

و در ادامه افزود: "مانند COVID-19، بیماری کاوازاکی در اکثر موارد می‌تواند خفیف باشد و ما نمی‌خواهیم در والدین فرزندان خردسال زنگ خطر یا وحشت ایجاد کنیم."

با این وجود، در حدود یک چهارم كودكان مبتلا به كاوازاكی در صورت عدم درمان صحیح، که در حدود 5 روز از بیماری می‌باشد احتمال ابتلای آنان به آنوریسم شریان كرونر وجود خواهد داشت.

بنابراین بسیار مهم است که والدین و پزشکان بخاطر داشته باشند که همه انواع تب مربوط به ویروس کرونا نخواهد بود اما ممکن است سایر بیماری‌های کودکان مانند بیماری کاوازاکی باشد. این کودکان باید در زمان صحیح یعنی پنج روز از بروز بیماری برای به حداقل رساندن خطر آسیب قلبی از درمان‌های پزشکی مناسب بهره مند گردند.

"شواهد دریافت شده از سراسر جهان به ما نشان می‌دهند كه كودكان بخشی از جمعیتی هستند كه كمتر از این عفونت تحت تأثیر قرار می‌گیرند."

اطلاعیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)

WHO تأیید کرد که در حال بررسی وضعیت این التهاب نادر می‌باشد.

دکتر ماریا ون کرکوو، مدیر فنی COVID-19 در برنامه‌های فوریت‌های بهداشتی WHO گفت: "برخی از توصیفات نادر اخیر در مورد کودکان در برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که به این سندرم التهابی مبتلا شده‌اند، که بسیار شبیه به سندرم کاوازاکی می‌باشد. اما به نظر می‌رسد که این شرایط بسیار نادر است."

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.euronews.com/2020/05/04/coronavirus-what-is-kawasaki-disease-and-its-possible-link-with-covid-19-in-children
  2. https://www.webmd.com/children/what-is-kawasaki-disease#1

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article