تجمع چربی یا سلولیت Cellulitis را بیشتر بشناسیم

سلولیت چیست

سلولیت به پوست ناهموار و قلنبه قلنبه‌ی ران، شکم و باسن گفته می‌شود. سلولیت در میان دختران نوجوان و زنان بزرگسال بسیار رایج است. گرچه یک وضعیت حاد پزشکی نیست اما ممکن است باعث آشفتگی و خجالت زدگی شما شود.

بسیاری از روش‌های درمان سلولیت شامل ماساژ و کرم‌های سلولیت، وعده یک درمان عالی را می‌دهند و اغلب به وعده‌های‌شان عمل نمی‌کنند! محققان در حال مطالعه بر روی درمان‌های پزشکی ممکن، برای سلولیت هستند. در عین حال شما می‌توانید اقداماتی انجام دهید تا ظاهر سلولیت کمی بهتر شود.

نشانه‌های سلولیت را بشناسیم

سلولیت به پوست، یک ظاهر ناهموار و لکه‌دار می‌دهد. گاهی تحت عنوان پوست پنیری دلمه شده یا پوست پرتغالی توصیف می‌شود. شما تنها زمانی متوجه وجود سلولیت خفیف می‌شوید که پوست آن ناحیه (مثلا پوست ران)، را نیشگون بگیرید. اما سلولیت‌های شدید با ظاهر ناهموار و چروکیده به پوست می‌دهند. سلولیت بیشتر در ران‌ها و باسن دیده می‌شود اما هم‌چنین روی پستان‌ها و پایین شکم و بالای بازوها هم پیدا می‌شوند.

درجات مختلف سلولیت

سلولیت سه درجه دارد:

 1. شما در ظاهر پوست نرم و صافی دارید اما لایه زیرین پوست برآمده است
 2. پوست شما در ظاهر نرم و صاف است اما در بعضی از مناطق، ناهمواری‌های خفیفی وجود دارد
 3. پوست‌تان به وضوح ناهموار و قلنبه قلنبه است و برای مشاهده سلولیت نیاز به دقت زیادی نیست!

آیا لازم است برای سلولیت به پزشک مراجعه کنیم؟

سلولیت یک وضعیت حاد پزشکی نیست و نیاز به درمان ندارد. در حقیقت بسیاری از پزشکان، سلولیت را به عنوان یک رخداد نرمال در نظر می‌گیرند. اگر شما به ظاهر پوست خود اهمیت می‌دهید و برای آن نگرانید به پزشک، متخصص پوست و متخصص جراحی زیبایی مراجعه کنید.

عوامل ایجاد کننده سلولیت

اطلاعات ما در مورد عوامل ایجاد کننده سلولیت زیاد نیست. اما به نظر می‌رسد سلولیت همان چربی زیر پوست شما باشد (لایه چربی بین پوست و ماهیچه). این لایه چربی، ناهموار به نظر می‌رسد، زیرا بر خلاف بافت همبند خود، کشیده شده است. این سبب می‌شود پوست بالای چربی چروکیده و ناهموار شود. سلولیت چه لاغر باشید چه چاق می‌تواند شما را درگیر کند. زنان بیشتر از مردان به آن دچار می‌شوند. عوامل دیگری که می‌توانند باعث ایجاد سلولیت شوند در زیر لیست شده‌اند:

 • رژیم غذایی فقیر و بی‌کیفیت
 • فقدان فعالیت‌های بدنی
 • متابولیسم و سوخت و ساز کند
 • تغییرات هورمونی
 • کم آبی بدن
 • ضخامت و رنگ پوست‌تان (سلولیت در پوست‌های تیره کمتر دیده می‌شود)
 • سن (با بالاتر رفتن سن احتمال سلولیت بیشتر می‌شود)
 • هر چه اضافه وزن بیشتر باشد احتمال ابتلا بیشتر است گرچه افراد لاغر هم به آن دچار می‌شوند.
 • ژنتیک
 • بارداری

درمان سلولیت به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

کاهش وزن

اگر شما اضافه وزن دارید و چاق هستید، کاهش وزن با تمرینات روزانه بدنی و رژیم غذایی مناسب و سالم می‌تواند به بهبود ظاهر پوست ناهموار شما کمک کند. در نظر داشته باشید که کاهش وزن و ورزش، سلولیت را به طور کامل محو نمی‌کند.

استفاده از لیزر و سیستم‌های رادیوفرکانس

شاید موثرترین و امیدوارکننده‌ترین درمان سلولیت، لیزر درمانی و استفاده از امواج رادیو فرکانس باشد. در این روش، ماساژ بافت پوست با استفاده از امواج رادیوفرکانس و نور مادون قرمز، برای درمان سلول‌ها ترکیب می‌شود. روش دیگر ترکیب انرژی لیزر دایود با ماساژ درمانی را اعمال می‌کند. روش سوم استفاده از امواج رادیوفرکانسی در سطوح بالا و عمقی پوست (به طور هم‌زمان) برای درمان سلولیت است. همه‌ی این سه مورد برای نتیجه بخشی باید مدت‌ها و به طور سریالی به کار گرفته شوند. نتایج حاصله می‌تواند تا شش ماه دوام داشته باشد.

لیپوساکشن

برخی از مردم برای درمان سلولیت به لیپوساکشن روی می‌آورند. در جریان لیپوساکشن، جراح از طریق ایجاد یک برش کوچک، لوله نازکی را زیر پوست شما قرار می‌دهد و چربی‌ها را با مکش خارج می‌کند. گرچه لیپوساکشن می‌تواند به بدن فرم و شکل بدهد، اما نمی‌تواند سلولیت‌ها را نابود کند، حتی ممکن است ظاهر سلولیت‌ها را نیز بدتر کند.

روش جدیدتری نیز وجود دارد که در آن لیزر به کمک لیپوساکشن آمده است، اثر تهاجمی کمتری دارد و هم‌زمان با تخریب سلولیت، پوست هم سفت می‌شود. ممکن است این روش برای درمان سلولیت موثرتر و کارآمدتر باشد. برای اثبات آن تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

درمان‌های موضعی

استفاده پماد رتینول 3%، به مدت شش ماه و دو بار در روز نتایج خوبی بر روی ظاهر سلولیت‌ها داشته است.

کرایولیپولیز یا منجمد کردن سول‌های چربی در ناحیه شکم و کاهش سایز آن ناحیه

یک درمان غیر تهاجمی تایید شده توسط سازمان دارو و غذای آمریکا می‌باشد که اثرات خوبی بر روی درمان سلولیت داشته است. در این روش سلول‌های چربی شکم با تکنولوژی سرما و منجمد کردن سلول‌های چربی از بین می‌روند. برای درمان هر اینچ چربی، می‌توان سه دوره درمانی را انجام داد و در حدود سه تا چهار ماه بعد شروع درمان اثرات مثبت آن را دید.

استفاده از اولتراسوند

در این روش برای از بین بردن سلولیت ران و باسن از امواج اولتراسوند استفاده می‌شود. نتایج دو تا سه ماه بعد درمان مشخص می‌شوند.

ماساژهای شدید و محکم

برخی از درمان‌های سلولیت بر این پایه استوار اند که یک ماساژ قوی و نیرومند می‌تواند جریان خون را افزایش داده و سموم را خارج کند و هم‌چنین مایعات اضافی را در مناطقی که مستعد سلولیت هستند کاهش دهد.

مزوتراپی

در این روش یک سری مواد مانند: هورمون‌ها، آنزیم‌ها، عصاره‌های گیاهان، ویتامین‌ها و مواد معدنی در زیر پوست تزریق می‌شوند. این روش ممکن است دارای عوارض جانبی ناخوشایندی مثل عفونت، جوش و کهیر پوست، پوست ناهموار و ناصاف باشد.

کرم‌های ضد سلولیت

کرم‌هایی که حاوی عناصر مختلفی نظیر ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره‌های گیاهی، آنتی اکسیدان‌ها هستند، اغلب به عنوان داروی درمان کننده‌ی سلولیت به فروش می‌رسند. اما هیچ تحقیقی نشان نمی‌دهد که این کرم‌ها به تنهایی برای درمان سلولیت موثر و مفید باشند. برخی از این کرم‌ها حاوی موادی هستند که می‌توانند باعث تحریک پوست و ایجاد جوش و کهیر شوند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.webmd.com/beauty/get-rid-of-cellulite#1
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cellulite/diagnosis-treatment/drc-20354949
 3. https://www.verywellfit.com/what-is-cellulite-and-how-do-i-make-it-go-away-4021636

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز