علت ترشحات بیش از حد واژن چیست؟

آشنایی با انواع ترشحات واژن در دختران و زنان

ترشحات واژن اغلب یک رخداد طبیعی و منظم است. با این حال، اگر این ترشحات به صورت غیر عادی، بدبو و در رنگ‌های مختلف دیده شود، می‌تواند نشانه بیماری دستگاه تناسلی و یا عفونت باشد. تخلیه واژینال طبیعی، شفاف بوده و ممکن است به صورت لایه‌ای نازک یا ضخیم و بی‌بو باشد.

ترشحات زیاد معمولا قبل و بعد از قاعدگی و در زمان تخمک‌گذاری یا بعد از برقراری رابطه جنسی به طور طبیعی بیشتر می‌شود. هر چه فعالیت‌های جنسی بیشتر باشد بالطبع تخمک‌ها فعال‌تر شده و میزان ترشح از واژن نیز زیاد خواهد شد.

انواع ترشحات واژن

این ترشحات براساس رنگ و سازگاری آن‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.

1- ترشحات سفید

ترشحات سفید، به ویژه در ابتدا یا پایان دوره قاعدگی، طبیعی است. با این حال اگر ترشحات همراه با خارش و سوزش ادرار باشد، طبیعی نیست و باید هر چه زودتر درمان شود. این نوع ترشحات نشانه عفونت است.

2- ترشحات شفاف 

ترشحات شفاف و زیاد ممکن است در هر زمان و پس از ورزش و رابطه جنسی به اوج خود برسد. پس جای نگرانی نیست.

3- ترشحات شل و سفید

این ترشحات نشانه تخمک‌گذاری است.

4- ترشحات قهوه‌ای یا خونی

ترشحات قهوه‌ای یا خونی، چند روز بعد و قبل از شروع قاعدگی طبیعی است. تخلیه اواخر دوره و انتهای خود می‌تواند به جای قرمز به نظر برسد. هم‌چنین ممکن است مقدار کمی تخلیه خون بین دوره‌ها را تجربه کنید. این لکه‌بینی نامیده می‌شود.

اگر علائم در طول زمان عادی دوره شما اتفاق می‌افتد و شما اخیرا رابطه جنسی بدون کاندوم داشته باشید می‌تواند نشانه‌ای از حاملگی باشد. لکه‌بینی در طول فاز اولیه بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین نیز باشد که حتما باید تحت نظر پزشک باشد.

در موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی نشانه‌ای از سرطان آندومتر یا سرطان دهانه رحم باشد. به همین دلیل مهم است که سالانه آزمایش لگن و پاپ اسمیر انجام دهید.

5- ترشحات زرد یا سبز

تخلیه زرد یا سبز، به خصوص هنگامی که بزرگ، ضخیم، چسبناک و با بوی بد همراه باشد، نشانه عفونت تریکومونیازیس (Trichomoniasis) است. این نوع ترشحات معمولا از طریق مقاربت جنسی گسترش می‌یابند.

چه عفونت‌هایی باعث افزایش ترشحات بدن می‌شوند؟

1- واژینوز باکتریال Bacterial vaginosis

واژینوز باکتریایی یک عفونت کاملا باکتریایی است. این ترشحات موجب افزایش ترشح واژن می‌شود که دارای بوی قوی و ناپایدار است. زنانی که شرکای جنسی مختلفی دارند درمعرض خطر این نوع عفونت هستند.

2- تریکومونیازیس Trichomoniasis

Trichomoniasis نوع دیگری از عفونت است. این نوع عفونت معمولا از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد. این ترشحات نوعی تخلیه زرد یا سبز است که بوی نامطبوعی دارد. درد، التهاب و خارش نیز علائم شایعی هستند، اگرچه برخی افراد نشانه‌ای از آن ندارند.

3- عفونت مخمر Yeast infection

عفونت مخمر یک عفونت قارچی است که علاوه بر سوزش و خارش، در آن قسمت حالت پنیرک به خود می‌گیرد. حضور مخمر در مهبل نرمال است، اما رشد آن می‌تواند در شرایط خاصی از کنترل خارج شود. موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به عفونت‌های مخمر را افزایش دهند:

4- گونوره و کلامیدیا Gonorrhea and chlamydia

گونوره (سوزاک) و کلامیدیا، عفونت‌های منتقله از راه جنسی (STIs) است که می‌تواند باعث تخریب غیرطبیعی شود. این ترشحات اغلب زرد، سبز، یا ابری رنگ هستند.

5- بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن (PID) عفونتی است که اغلب از طریق تماس جنسی گسترش می‌یابد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها در واژن گسترش می‌یابند و به سایر ارگان‌های تولید مثل می‌رسند. این ترشحات ممکن است زیاد و ناپایدار باشند.

6- ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم

عفونت ویروسی پاپیلوم (HPV) توسط تماس جنسی گسترش می‌یابد. این عفونت منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود. در حالی که ممکن است هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد، این نوع سرطان، ترشحات خونین، قهوه‌ای یا آبی را با بوی ناخوشایند ایجاد می‌کند. سرطان گردن رحم به راحتی می‌تواند با پاپ اسمیر سالانه و آزمایش HPV تشخیص داده شود.

در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد؟

ترشحات در بسیاری از موارد طبیعی است و در بعضی موارد با رعایت کردن مسائل بهداشتی و شستن ناحیه تناسلی با شامپوهای ضد قارچ بهبود می‌یابد اما اگر ترشحات زیاد با موارد زیر همراه بود هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید:

  • تب
  • درد در شکم
  • کاهش وزن شدید و ناگهانی
  • خستگی
  • افزایش ادرار
  • ترشحات زرد و سبز
  • خارش و سوزش واژن
  • دردهای شدید لگن

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/symptom/vaginal-discharge
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/317562.php?iacp

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do