ایکتیوز Ichthyosis یا خشکی شدید پوستی چیست

خشكی پوست نه به دلیل كمبود چربی پوست بلكه به دلیل فقدان یا كاهش آب پوست است. تمامی درمان‌ها سعی در جایگزین كردن آب پوست و رطوبت محیط مجاور دارند.

علل بیماری ایکتیوز چیست؟

بیشتر گونه‌های بیماری ایکتیوز بسیار نادر هستند. جهش ژنتیکی باعث این اختلال شده است که از والدین به فرزند منتقل می‌شود. اما در برخی از موارد، هیچ‌یک از والدین دارای این بیماری نیستند، اما آن‌ها حامل ژن معیوب این بیماری می‌باشند.

هنگامی که این دو ژن جهش یافته خود را به جنین انتقال می‌دهند، نوزاد مبتلا به ایکتیوز به دنیا می‌آید. در برخی از موارد بسیار نادر، جهش ژنتیکی در بدن خود بیمار رخ می‌دهد و او را مبتلا می‌کند.

علائم شایع خشکی شدید پوست

ایکتیوز نوع خاص و شدید خشکی پوست است که با خشکی شدید و پوسته پوسته شدن پوست به‌ویژه در دست‌ها مشخص می‌شود. اغلب فرم‌های این عارضه ارثی است.

روش‌های درمانی ایکتیوز

برای درمان و بروز کمتر، باید پوست را مدام مرطوب کرد تا پوسته‌ها را راحت برداشت مخصوصاً با کراتولیتیک‌ها، از آنتی باکتریال‌ها برای رفع و کمتر شدن عارضه و هم‌چنین شوینده‌های حاوی کلرهگزیدین استفاده می‌شود.

یکی از راه‌های کم کردن ضخامت عفونت روی پوست بیوپسی است. مصرف مواد غذایی حاوی اسید رتینوئیک، اسید میوه، اوره، در حال حاضر هیچ درمان علاج دهنده‌ای وجود ندارد. اولین راه برای اصلاح خشكی پوست اضافه كردن آب به پوست و سپس به كار بردن مواد هیدروفوب جهت حفظ آن است.

در تحقیقات آزمایشگاهی ثابت شد لایه شاخی 5 تا 6 برابر وزن خود می‌تواند آب جذب كند و هنگام غوطه‌ور شدن در آب حجمش سه برابر شود. به صورت بالینی می‌توان با خیساندن عضو به مدت 5 الی 10 دقیقه و یا استحمام به مدت 5 الی 10 دقیقه و استفاده از مرطوب كننده مانند اوسرین و یا لانولین و وازلین بلافاصله بعد از خیساندن و یا استحمام به این هدف رسید.

استفاده از پمادها به تنهایی (بدون خیساندن و یا استحمام) نتیجه متوسطی دارند و اگرچه با جلوگیری از تبخیر پوست، باعث محافظت پوست می‌شوند ولی نمی‌توانند كمبود آب پوست را جبران كرد.  


بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره بیماری ایکتیوز یا (خشکی غیرطبیعی پوست)، علائم و درمان

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. Beers, Mark H., MD, and Robert Berkow, MD, editors. "Ichthyosis." Section 10, Chapter 121. In The Merck Manual of Diagnosis and Therapy. Whitehouse Station, NJ: Merck Research Laboratories, 2004
  2. Fleckman, P. "Management of the Ichthyoses." Skin Therapy Letter 8 (September 2003): 3-7.
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-4362.2003.01308.x

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محبوبه زعفرانی

محبوبه زعفرانی

اینجانب سید محبوبه زعفرانی دارای مدرک کارشناسی مهندسی نرم‌افزار می‌باشم که به مباحث مهندسی پزشکی علاقه دارم و از اینکه علم نرم‌افزاری خود را در راستای پیشرفت تریتا و خدمت به علوم پزشکی قرار داده‌ام، خوشحال هستم.