چگونه شادی را در زندگی‌مان بیاییم

شما هم در جستجوی شادی هستید؟ گاهی به نظر می‌رسد شادی چون آهویی گریز پاست، از سوی دیگر ممکن است شادی در هر گوشه و کناری در انتظار شما نشسته باشد، مشتاق و منتظر تا بیابیدش! یا خیلی ساده، شاید شادی هر روز در کنار شماست اما شما آن قدر مشغول هستید که آن را نمی‌بینید یا آن قدر آن را برای خودتان پیچیده و دست نیافتنی کرده‌اید که باورش نمی‌کنید!

احتمالا می‌دانید که شادی راندن ماشین آخرین مدل یا داشتن آخرین مدل وسایل و ابزار نیست، اما واقعا شادی چیست؟

همیشه در حال رشد و بهتر شدن باشید

چه چیزی ما را خوشحال و شاد می‌کند؟ داشتن چیزی که می‌خواهیم؟ رسیدن به چیزی که می‌خواهیم؟ به نظر می‌رسد آن چه به ما حال خوبی می‌دهد صرفا داشتن چیزی نیست، بلکه رسیدن به حس و حال خوب و تلاش برای داشتن آن است. مثلا صرفا ازدواج و متاهل بودن باعث شادی نیست بلکه حس برانگیزاننده و پویایی مثل شروع یک ارتباط جدید و عضو یک رابطه‌ی سازنده شدن می‌تواند شادی آفرین باشد.

داشتن یک شغل جدید که ما را وادار به جنبش و حرکت می‌کند نسبت به استخدام شدن تاثیر بهتری روی شادی دارد. پدر و مادر شدن شادی آفرین‌تر است تا صرفا زاد و ولد. انگیزه و تلاش برای پدر مادر شدن زیباست.

یاد گرفتن یک کار و مهارت جدید، خریدن یک خانه‌ی راحت‌تر و هر تلاشی در جهت پیشرفت و رشد شادی‌آفرین است. قرار گرفتن در موقعیت‌های پویا نسبت به شرایط راکد و ایستا ما را خوشال‌تر می‌کند. شاید بد نباشد شادی را آنی و لحظه‌ای دانست، که باید برای داشتنش تلاش کرد و پویا بود.

اگر واقعا در زندگی خود به دنبال شادی هستید یا می‌خواهید مثبت بمانید، باید بدانید همیشه رخداد‌ها و موقعیت‌های شادی‌آفرین دور و بر شما منتظرند.

به قول ابراهام لینکلن: بهترین راه برای ساختن و پیش‌بینی آینده، این است که امروز برای ساختن آن تلاش کنید

دور و بر خود را با افراد شاد پر کنید

در تحقیقی از 4730 نفر پرسیده شد که آیا شادی ما به سطح شادی افراد دور و بر ما بستگی دارد؟ نتایج نشان داد که مردمی که با افراد شاد در ارتباط هستند احتمالا خود نیز شادتر خواهند بود.

طبق این تحقیق اگر شما دوستی داشته باشید که در همسایگی شما زندگی می‌کند و شاد است، شانس شاد بودن شما در حدود 25 درصد بیشتر می‌شود. اگر همسرتان شاد باشد احتمال شاد بودن شما 16درصد بیشتر خواهد شد. اگر خواهر و برادرتان در کنار شما باشند و شاد باشند 28 درصد احتمال شادی بالاتر می‌رود و اگر همسایه‌ی دیوار به دیوارتان شاد و خوشحال باشد 70 درصد بیشتر احتمال دارد که شاد باشید.

تا جایی که می‌توانید دور و بر خود را با افراد شاد پر کنید، چون بسیار محتمل است که شادی آن‌ها به شما هم سرایت کند.

خاطرات خوب و مثبت را بیاد آورید

در یک تحقیق استرالیایی بر روی حدود 300 جوان بزرگسال، نشان داد آن‌هایی که خاطرات مربوط به حل مشکلات را یادآوری می‌کنند (زمانی که با موفقیت یک چالش را مدیریت کرده‌اند) یا زمانی که هویت خود را شناختند (چیزی که شما را به شکلی که امروز هستید شکل داده است)، احساسات منفی کمتری را تجربه می‌کنند و احساسات مثبت افزایش پیدا می‌کند.

این نتایج نشان می‌دهد که فکر کردن به زمان‌هایی که از عهده‌ی یک مشکل بر آمده‌اید یا تجربه‌ی مثبتی داشته‌اید که شما را به فرد بهتری تبدیل کرده است، حال شما را بهتر خواهد کرد و شما خوشحال و شاد خواهید بود.

اهداف جمعی یا برنامه‌ای برای تعالیِ خود داشته باشید

تحقیقات نشان داده است افرادی که معنویت را در اولویت خود قرار می‌دهند اغلب خوشحال‌تر هستند، و پس از آن افرادی که به روابط اجتماعی اهمیت می‌دهند (دوستان، خانواده، همسایه‌ها).

آن دسته از مردم که بیشتر به عوامل بیرونی مانند پول، سواد، کار، اهمیت می‌دهند معمولا کم‌تر احساس شادی می‌کنند. این یافته‌ها عنوان می‌کند که داشتن اهداف و برنامه‌های جمعی یا فردی برای ارتقای معنویت و تعالی بیش از تاکید یک طرفه بر روی پول می‌تواند راه رسیدن به شادی را به ما نشان بدهد.

مهربانی، مسری و شادی بخش است

زمانی که افراد می‌بینند کسی کار خوبی انجام می‌دهد تحریک می‌شوند که دست به کار خوب بزنند و در نتیجه بیشتر احساس شادی کنند.

تعطیلات آخر هفته را دریابید

استراحت و تعطیلات برای همه مفید است و واقعا افراد را شادتر خواهد کرد.

خواب و استراحت کافی داشته باشید

محققان دریافتند که خواب کافی و به اندازه برای سلامتی و احساس شادمانی مفید است. خواب کافی، استرس و فشار روانی را کاهش می‌دهد که کمک بزرگی برای خوشحال بودن است. اگر دچار مشکلات خوب هستید حتما در اسرع وقت برای رفع آن اقدام کنید.

شکرگذاری باعث شادی است

افرادی که قدر دان و سپاسگزار هستند شادتر هستند. پس در‌ب‌های قلب خود را بگشایید و قدر نعمت‌ها و داشته‌های خود را بدانید.

و باز هم خنده

بخندید! خندیدن یک داروی رایگان و در دسترس است. با خندیدن احساس شادی، راه قلب شما را خواهد یافت.

از زندگی لذت ببرید

هر روز حتی برای دقایقی به کارهایی که احساسات خوب و مثبت شما را تقویت می‌کند بپردازید. گل بکارید، قدم بزنید، فکر‌های خوب بکنید، با فرزند خود بازی کنید و بچه شوید.

کمک بگیرید

یادتان باشد قدم اول برای شاد بودن داشتن یک فکر و ذهن سالم است. اگر از بیماری‌های روحی و روانی رنج می‌برید حتما از یک روانشناس کمک بگیرید

سالم باشید، شاد باشید

برای حفظ سلامتی خود، ورزش کنید و تغذیه‌ی سالم داشته باشید.

گذشته‌ها گذشته

خود را ببخشید! گذشته خود را در آغوش بگیرید. در صورت پذیرش گذشته، شادتر خواهید بود و از زندگی لذت بیشتری خواهید برد.

امروز را دریابید

برای شاد بودن و لذت بردن از زندگی، فقط امروز در دستان شماست.

برای آینده هدفمند و معنادار خود تلاش کنید

برای آینده خود نقشه بکشید و با توجه به ترجیحات و توانایی‌های خود در جهت ساخت آن تلاش کنید. معمولا افراد هدفمند، افراد شادتری هستند.

جانِ کلام

پر واضح است چیزی که شما را شاد می‌کند می‌تواند وابسته به محل و مکان زندگی شما باشد. مثلا آمریکایی‌ها زمانی شادتر هستند که دور و برشان شاد باشد، استرالیایی‌ها با مرور خاطرات خود شاد می‌شوند، و کره‌ای‌ها زمانی که اولیت معنوی دارند شادترند.

خوشحالی پویا است، اگر واقعا در پی شادی هستید باید آن را انتخاب کنید، افکارتان را مثبت کنید و خود را در حلقه‌ی افراد خوش‌بین و شاد نگه دارید. بخندید، ورزش کنید و با زندگی برقصید!

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellmind.com/how-to-find-happiness-4584480
  2. https://www.verywellmind.com/q-what-can-make-me-happy-3144558

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره دباغ

زهره دباغ

ترجمه کلمات جدید برای من مثل سرک کشیدن به دنیای جدید دیگری است. هیجان‌انگیز و چالش برانگیز