با فواید شگفت‌انگیز روغن زیتون بیشتر آشنا شوید

روغن زیتون و خواص بی‌نظیر آن

روغن زیتون یک غذای قدیمی است که از هزاران سال پیش تا اکنون، مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید تنها روغنی که از یک میوه استخراج می‌شود، همین روغن زیتون است. روغن زیتون بیشتر در قاره اروپا (فرانسه، ایتالیا، فرانسه و یونان) و بخش‌هایی از آفریقای شمالی و کالیفرنیا تولید می‌شود.

روغن زیتون رنگ‌های متنوعی دارد که این امر به رسیده بودن روغن‌ها، شرایط اقلیمی، نوع خاک و بحث‌های کارخانه‌ای وابسته است. رنگ روغن زیتون که از سبز تیره تا سبز روشن متغیر است، بستگی دارد در کدام مرحله از فرآوری باشد و اصلاً برای تعیین طعم، شیوه مناسبی نیست. روغن زیتون باکیفیت باید غلیظ باشد، البته نه به مقدار زیاد.

روغن زیتون هیچ گونه کربوهیدرات یا پروتئینی ندارد، به همین خاطر، به کسانی که بیماری‌های قلبی دارند، اکیداً توصیه می‌شود. یک قاشق روغن زیتون حاوی 119 کالری و 14 گرم چربی است؛ این یعنی با یک محصول پرکالری طرف هستیم. خبر خوب این است که این چربی هیچ ضرری ندارد.

مقدار کمی از کالری‌های روغن زیتون دارای منشأیی از چربی اشباع شده هستند. اما اگرچه این نوع چربی برای سلامتی ضرر آن چنانی ندارد، اما در مصرف روغن زیتون باید جانب اعتدال را رعایت کرد. سعی کنید آن را در کنار غذاهای دیگر استفاده کنید. اما اگر روغن زیتون به عنوان تنها غذای شما در یک کدام از وعده‌های غذایی استفاده می‌شود، فراموش نکنید که یک قاشق روغن زیتون، چربی نسبتاً زیادی دارد.

مزایای روغن زیتون

این روغن، غنی از ویتامین E (چربی قابل جذب) است که در کنترل عصب و ایمنی بدن نقش دارد. از طرف دیگر، این روغن دارای ویتامین K می‌باشد که برای جلوگیری از لخته خون، نقش مهمی را ایفا می‌کند. مطالعات به اثبات رسانده‌اند که ساختار خاص روغن زیتون باعث می‌شود که کلسترول خوب (HDL) افزایش و کلسترول بد (LDL) در بدن کاهش پیدا کند.

محققان نشان داده‌اند که مصرف روزانه دو قاشق روغن زیتون می‌تواند منجر به اثر ضد التهابی در بدن شود. روغن زیتون به طریق دیگری نیز به قلب کمک می‌کند، چون حاوی مقادیر زیادی پلی فنل است. این ماده باعث می‌شود جلوی تجمع پلاکت‌های خونی گرفته شود.

تجمع پلاکت‌ها یکی از علل حملات قلبی است. پس مصرف روزانه روغن زیتون می‌تواند از بیماری‌های عروقی قلب جلوگیری نماید. برخی تحقیقات به اثرات ضد پوکی استخوان و افزایش دهنده‌ی باکتری‌های مفید روده اشاره کرده‌اند.

چه روغن زیتونی انتخاب کنیم؟

چربی‌های داخل روغن زیتون به مرور زمان فاسد می‌شوند. از همین رو، باید حتماً آن را به دور از گرما و نور نگهداری نمود. وقتی قوطی روغن زیتون باز می‌شود، شما باید در عرض شش ماه آن را مصرف کنید و اجازه ندهید بیش از این مدت در آشپزخانه بماند. روغن زیتون وقتی فاسد می‌شود که دیگر هیچ بو و مزه‌ای نداشته باشد. برای اینکه بهترین روغن زیتون را داشته باشد، نکات زیر را رعایت فرمایید:

  1. روغن زیتون‌های از جنس بطری شیشه‌ای تیره بخرید. رنگ‌های سبز، زرد و مشتقات نزدیک به آن‌ها جلوی فاسد شدن محتویات داخل خود را می‌گیرند.
  2. از خرید روغن زیتون‌هایی که بطری‌شان خاک خورده یا ماه‌ها در یک مغازه بوده‌اند، خودداری فرمایید.
  3. تاریخ روی بطری‌ها را حتماً بررسی کنید تا تازه‌ترین روغن زیتون نصیب‌تان شود.
  4. روغن زیتون حتماً در جای تاریک و سرد، مثل یخچال، نگهداری گردد. اگر روغن‌تان در سرما حالتی غلیط و سفت به خود گرفت، نگران نباشید، چون دوباره در دمای اتاق به حالت قبلی بازمی‌گردد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.verywellfit.com/olive-oil-nutrition-facts-calories-and-health-benefits-4120274

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
محمد امین جندقیان

محمد امین جندقیان

دانشجوی پرستاری، مترجم

Studying nursing at skums. expert in book translation