آشنایی با فواید باور نکردنی چای سبز برای سلامتی که حتما باید بدانید

این موضوع درست است که نباید انتظار داشت بدن تنها با یک ماده غذایی خاص در مقابل تمام بیماری‌ها از خود دفاع کند. سلامت شما به طور کلی به سبک زندگی و ژنتیک شما مرتبط است. بنابراین، حتی اگر شما تمام طول روز را هم مشغول نوشیدن چای سبز باشید، باز هم نیازمند مراقبت از بدن خود به روش‌های دیگر هستید، مثل خوردن غذاهای سالم، اجتناب از مصرف مواد مخدر و دوری از فعالیت بیش از اندازه.

مهم‌ترین فایده چای سبز چیست؟

آن را باید در ماده کاتچین موجود در این ماده غذایی جستجو کرد. این نظر بث ریردان، متخصص تغذیه اهل بوستون است.

کاتچین چیست؟

کاتچین نوعی آنتی اکسیدان است که با آسیب‌های سلولی مقابله می‌کند. چای سبز پیش از ریخته شدن در فنجان شما چندان دستکاری نشده است، پس می‌توانید اطمینان داشته باشید ماده‌ای که می‌نوشید غنی از کاتچین است.

تحقیقات انجام شده بر روی چای سبز چه می‌گویند؟

ثابت شده است که چای سبز باعث بهبود جریان خون و کاهش کلسترول می‌شود. مطالعه‌ای در سال 2013 انجام شده که نشان داده است چای سبز از بسیاری از مشکلات قلبی جلوگیری می‌کند، از فشارخون بالا گرفته تا گرفتگی قلب.

معمولا چیزی که برای قلب مفید باشد برای مغز نیز مفید است. مغز شما به خون و رگ‌های سالم نیز احتیاج دارد.

طی یک مطالعه در کشور سوئیس، از تعدادی از افراد، نوار مغز MRI گرفته شد، پس از بررسی نوارها مشخص شد افرادی که در رژیم غذایی خود از چای سبز استفاده کرده بودند بخش مربوط به یادآوری مطالب در مغز عملکرد بهتری داشته. هم‌چنین مشخص شده چای سبز بر بخش‌هایی از مغز که مرتبط به بروز بیماری آلزایمر هستند نیز تاثیر مثبت و پیشگیرانه دارد.

همینطور، به نظر می‌رسد چای سبز موجب تعادل قند خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود. از آنجایی که کاتچین باعث کاهش کلسترول و فشارخون می‌شود، چای سبز می‌تواند از بدن در افرادی که از مواد غذایی با میزان بالای چربی استفاده می‌کنند نیز محافظت کند.

اما درمورد کاهش وزن چطور؟

متاسفانه نمی‌توانیم شما را با این جمله که "یک ماده غذایی می‌تواند ده‌ها کیلو از چربی‌های بدن شما را بسوزاند" گول بزنیم. اما، شواهد نشان داده که ترکیبات فعالی که در چای سبز وجود دارد می‌تواند به شما کمک کند که چند کیلویی وزن کم کنید، به شرطی که فنجان چای سبزتان را پر از شکر یا عسل نکنید.

چای سبز می‌تواند جایگزین خوبی برای نوشیدنی‌های پر شکر باشد.

تاثیر چای سبز بر سرطان

طی مطالعاتی که انجام شده، مشخص شده است که چای سبز می‌تواند به سلول‌های سالم بدن در تمام مراحل رشدشان کمک کند. هم‌چنین مطالعات نشان می‌دهد چای سبز به از بین رفتن سلول‌های سرطانی نیز کمک می‌کند.

اما باید توجه داشته باشید مطالعات در مورد تاثیر چای سبز بر بیماری سرطان هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و در ارتباط با شواهد به دست آمده نمی‌توان با قطعیت سخن گفت.

آداب و رسوم آرام‌سازی

نوشیدن چای سبز به شما کمک می‌کند به آرامش برسید. یک ماده شیمیایی طبیعی، به نام تنین، در چای سبز وجود دارد که باعث ایجاد حس آرامش در شما می‌شود.

اما، شاید بتوان گفت مهم‌ترین فایده‌ای که از نوشیدن یک فنجان چای حاصل می‌شود، آن هم بلافاصله، یک زمان کوتاه برای استراحت است.

نکاتی در مورد چای سبز

  • برای آماده‌سازی چای سبز، آب در حال جوشیدن را به آن اضافه نکنید. آب جوش تاثیر بدی بر روی کاتچین، که از بهترین ترکیبات چای سبز است، می‌گذارد. بهتر است آبی که در دمای 170-160 درجه سانتی‌گراد قرار دارد به آن اضافه شود.
  • به چای سبز خود لیمو ترش اضافه کنید. ویتامین C موجود در لیمو ترش باعث می‌شود کاتچین راحت‌تر توسط بدن جذب شود. از طرف دیگر، لبنیات جذب این ماده توسط بدن را دشوارتر می‌کند. (بهتر است چند ساعت قبل و بعد از نوشیدن چای سبز از لبنیات استفاده نکنید.)

مصرف زیاد چای سبز باعث ایجاد مشکلاتی در کبد می‌شود

مصرف زیاد و بیش از اندازه چای سبز (مانند مقداری که در مکمل‌های کاهش وزن چای سبز موجود است)، می‌تواند موجب مسمومیت گیاهی کبد شود.

به گفته دکتر نیکت سونپال، متخصص دستگاه گوارش و استادیار پزشکی در دانشگاه تورو نیویورک: "وقتی شروع به استخراج و تغلیظ این ترکیبات به شکل کپسول‌های فشرده می‌کنید، مانند بمب‌های کوچکی می‌شوند که کبدتان را هدف می‌گیرند و این مقادیر بسیار فشرده‌شده، کبد را از کار انداخته و موجب تخریب سلولی می‌شوند".

علائم این عارضه، خستگی و ناتوانی، دردهای شدید شکمی و زردی است، پس قطعا ارزش چند کیلو کم کردن را ندارد.

به گفته دکتر کریستوفر هوبز، گیاه‌شناسی که متخصص سلامت عمومی است، ارزیابی این‌که منظور از مقادیر زیاد، دقیقا چقدر است، از نظر علمی دقیق نیست. همه افراد، این ترکیبات را در غذاها و گیاهان به شیوه‌های مختلف مصرف می‌کنند. فاکتورهایی مانند ژنتیک و چیزهایی که می‌خورید، تعیین می‌کنند که کبد شما چگونه این ترکیبات طبیعی را حذف کرده یا مصرف می‌کند.

آیا باید هر وقت که چای می‌نوشید نگران بشوید؟

دکتر سونپال می‌گوید: "مطمئنا خیر! چای سبز به‌طور کلی ایمن و سالم است، به‌ندرت اتفاق می‌افتد که با مصرف عادی روزانه مثلا یک یا دو فنجان چای سبز، مسمومیت کبدی ایجاد شود".

این خطر زمانی وجود دارد که چای سبز را مانند آب بنوشید! یا دیوانه چای سبز باشید! بد نیست که در این مورد با پزشک‌تان هم مشورت نمایید. او می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید چه مقدار برای شما مناسب است. حرف آخر این‌که دو فنجان چای سبز در روز کافیست، طبیعی بودن آن دلیل بر این نیست که بیشترش بهتر باشد!

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.webmd.com/food-recipes/features/health-benefits-of-green-tea#2
  2. http://www.shape.com/healthy-eating/healthy-drinks/hepatotoxicity-you-can-od-green-tea

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert