آیا احتمال ابتلای نوجوانان به واریکوسل وجود دارد؟

گاهی اوقات تصور این که درد کیسه بیضه و واریکوسل هم می‌تواند در دوران کودکی و یا حتی دوران نوجوانی در پسران دیده شود، دور از انتظار است. و باوری که اغلب وجود دارد حاکی از این موضوع است که این شرایط تنها در مردان نابارور دیده می‌شود و نوجوانان از این قاعده مستثنی هستند، اما بهتر است بدانید داشتن درد شکمی و احساس سنگینی تنها چیزی نیست که مردان آن را تجربه کنند، مردان نابارور این مشکل را از دوران نوجوانی بدلیل نداشتن درد و ناراحتی و سهل‌انگاری، با خود به همراه داشته‌اند.

واریکوسل چیست؟

واریکوسل زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های داخل بیضه بزرگ و متورم می‌شوند. این وضعیت همانند واریسی شدن رگ‌های پا است.

زمانی‌که رگ‌های داخل طناب بیضه به درستی عمل نکنند، آن‌ها می‌توانند متورم شوند. این رگ‌های طنابی شکل به هر یک از بیضه متصل می‌شوند. رگ‌های موجود در طناب معمولا خون را به قلب می‌رسانند. دریچه‌های کوچک داخل رگ‌ها جریان خون را در جهت درست نگه می‌دارند. دریچه‌هایی که به طور کامل بسته نشوند، اجازه می‌دهند خون به آرامی جریان یافته یا در داخل رگ‌ها باقی بماند. این حجم خون باعث متورم شدن رگ‌ها می‌گردد.

واریکوسل اغلب در بیضه چپ رخ می‌دهد. این ممکن است به دلیل زاویه‌ای باشد که خون در هنگام ورود از کیسه بیضه به رگ‌های کلیه به خود می‌گیرد، که می‌تواند باعث ایجاد فشار داخل کیسه بیضه شود.

چرا واریکوسل در پسران ایجاد می‌شود؟

رگ‌های موجود در کیسه بیضه ممكن است دارای مشكلات دریچه‌ای ​​یا فقدان آن شوند. پسران نوجوان به سرعت رشد می‌کنند که این سرعت باعث می‌شود بیضه‌ها نیاز به خون بیشتری داشته باشند. اگر این رگ‌ها دارای جزئی‌ترین مشکلات باشند، ممکن است به اندازه کافی قادر به انتقال سریع خون اضافی نباشند.

سایر مشکلات آناتومی کشاله ران نیز ممکن است فشار داخل رگ‌ها را افزایش داده و موجب تورم گردد. در موارد نادر، گره‌های لنفاوی متورم می‌توانند جریان خون در رگ‌های کیسه بیضه را مسدود کنند و باعث درد شوند.

 

واریکوسل

چه علائمی در این شرایط وجود دارد؟

بیشتر پسران هیچ نشانه‌ای ندارند. این موارد هنگامی که رخ دهند، علائمی از قبیل موارد زیر را می‌توانند ایجاد نمایند:

  • احساس سنگینی در بیضه‌ها که در طول یا بعد از ورزش بدتر می‌شود.
  • درد حاد مکرر در کیسه بیضه
  • یک بیضه کوچک‌تر از دیگری است.
  • رگ‌های خونی متورم که می‌توانند در کیسه بیضه احساس شوند
  • به نظر علائم واریکوسل ممکن است شبیه به سایر بیماری‌ها تلقی شود. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما تشخیص درست یک پزشک را دریافت نماید.

سوالی که برای والدین به وجود می‌آید این است که واریکوسل چگونه در فرزندشان تشخیص داده می‌شود؟

پزشک در مورد علائم و تاریخچه بیماری کودک‌تان سوالاتی از شما خواهد پرسید. او از فرزند شما یک معاینه بالینی بعمل خواهد آورد. معاینه فیزیکی شامل چک کردن کیسه بیضه می‌شود. هم‌چنین کودک شما ممکن است تحت یک سونوگرافی قرار بگیرد. این یک آزمایش تصویربرداری بدون درد است که از امواج صوتی برای ساخت تصاویری از بافت بدنی استفاده می‌کند.

واریکوسل چگونه در یک کودک یا پسر نوجوان درمان می‌شود؟

درمان بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک شما خواهد داشت. هم‌چنین شدت وضعیت نیز در انتخاب نوع درمان تاثیر گذار خواهد بود. درمان‌هایی که ممکن است برای کاهش ناراحتی یا درد انجام شود شامل:

دراز کشیدن صاف

دراز کشیدن به پشت، به جریان خون در جهت درست و تخلیه از کیسه بیضه کمک می‌کند.

استفاده از لباس‌های زیر محافظتی از کیسه بیضه

این لباس ممکن است یک لباس ورزشی یا یک زیر شلواری باشد.

مسکن

اسفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن می‌توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند.

واریکوسل در نوجوانان معمولا به درمان نیاز ندارد، مگر آنکه اندازه بیضه‌های فرق کرده یا کودک شما درد زیادی داشته باشد. درمان ممکن است شامل یک جراحی سرپایی یا روش‌های دیگر برای برداشتن یا مسدود کردن ورید واریسی شده باشد. اگر بیضه‌ها در اندازه‌های بسیار متفاوت باشند، پزشک ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد کند. جراحی در دوران نوجوانی می‌تواند جریان خون مناسب را به کیسه بیضه برگرداند و به حفظ باروری کمک نماید.

چه عوارض احتمالی ممکن است برای واریکوسل در دوران کودکی یا نوجوانی وجود داشته باشد؟

احتمال اینکه کودک به مشکلات جدی‌تری دچار شود، تقریبا وجود ندارد با این حال بعضی از واریکوسل‌ها می‌توانند رشد بیضه را مهار نموده و اگر این شرایط درمان نشود، ممکن است به مشکلات باروری منجر شده، و توانایی اسپرم برای حرکت به تخمک را تحت تاثیر قرار دهد (کاهش حرکت اسپرم).

چه زمانی باید برای مشکل فرزندتان به نزد یک پزشک بروید؟

اگر فرزند شما دارای نشانه‌هایی است که نشان از رو به وخامت گذاشتن وضعیت اوست و علائمی از بهبودی در او دیده نمی‌شود، هم‌چنین در صورت بروز علائم جدید، بهتر است به پزشک مربوطه یا اورولوژیست مراجعه شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=160&ContentID=61
  2. https://www.theturekclinic.com/boy-with-varicocele-scrotal-pain-male-infertility/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article