درمان‌های خانگی افتادگی پلک (پتوز) با ورزش

نقش پلک بر روی چشمان

پلک‌های شما که به اندازه دو برابر، پوست باریک‌تری نسبت به قسمت‌های دیگر بدن دارند، اهداف بسیار مهمی را در بردارند. آن‌ها چشم شما را از خشکی، جسم خارجی و فشار بیش‌ازحد محافظت می‌کنند. در طول خواب، پلک‌های شما به‌طور مساوی اشک در اطراف چشمان شما پخش می‌کنند تا آن‌ها را مرطوب نگه دارند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا با مسدود کردن نور دوباره جوان شوند و گردوغبار را از بین می‌برند.

افتادگی پلک چیست؟

با این‌حال گاهی اوقات ممکن است پلک‌ها شل شوند و افت پیدا کنند. در موارد بسیار شدید، این می‌تواند به مشکلات بینایی و یا شرایط بهداشتی دیگر منجر شود. پلک بالایی شما به یک ماهیچه متصل می‌شود که به نگه داشتن آن در مکان کمک می‌کند و آن را بالا و پایین می‌برد تا چشم شما را بپوشاند. یک ماهیچه کوچک و پشتیبانی‌کننده به این فرآیند کمک می‌کند.

علاوه بر این، یک ماهیچه زیر پوست ابروی شما برای بالا بردن پلک شما از بالا کار می‌کند. ضعیف شدن یا آسیب دیدن هر یک از این سه ماهیچه‌ها و یا این تاندون‌ها می‌توانند باعث افتادگی پلک شما شوند. افتادن در هر جایی از بدن به‌عنوان پتوز شناخته می‌شود، که از کلمه یونانی به معنای «سقوط» می‌آید.

تمریناتی برای درمان افتادگی پلک

اگر شما کم‌کم متوجه می‌شوید که چشمان شما سست و خسته به نظر می‌رسند، یا پلک‌هایتان سنگین به نظر می‌رسند، تمرین‌های سخت پلک زدن ممکن است کمک کنند. اگرچه هیچ مطالعات علمی برای آزمایش این‌که چطور این کار ممکن است مؤثر باشد انجام نگرفته است.

محققان می‌دانند که استفاده بیشتر از هر ماهیچه می‌تواند اثرات ضعف و زوال ماهیچه را خنثی کند، که اغلب منجر به قدرت ماهیچه‌ای بیشتر و بالا کشیدن در ناحیه هدف می‌شود. این تمرین‌ها برای تقویت عضلات شکمی پلک بسیار مؤثر هستند و درمان‌های خانگی افتادگی پلک محسوب می‌شوند، بنابراین ضرری را نیز به همراه نخواهند داشت.

1- بازی کردن و تمرین با پلک‌ها

تمیز کردن، گرم کردن و به آرامی مژه‌ها را تکان دادن، حتی بدون ورزش، باعث می‌شود که گردش خون و اعصاب در آن ناحیه افزایش یابد. هم‌چنین با ایجاد عضلات نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر پلک‌ها را برای ورزش آماده می‌کند.

2- تحریک ماهیچه پایه

تحریک مستقیم به‌تنهایی ممکن است به کاهش پتوز، یا از طریق حرکت متمرکز چشم، و یا از طریق استفاده از یک دستگاه محرک مانند یک مسواک الکتریکی کمک کند. فشار مکانیکی برس باعث واکنش در عضلات کوچک پلک می‌شود. حتی اگر شما تصمیم بگیرید که بیش از یک روش در هر زمان امتحان کنید، چند دقیقه طول می‌کشد تا پلک‌های خود را تحریک کنید.

3- ورزش مقاومت

با توجه به انجمن سکته مغزی، وادار کردن پلک‌های خود برای کار کردن در هر ساعت ممکن است افتادگی پلک را از بین ببرد. شما می‌توانید عضلات پلک خود را با بالا بردن ابروها و قرار دادن یک انگشت در زیر و نگه داشتن آن‌ها برای چند ثانیه در زمانی که سعی دارید آن‌ها را ببندید، بر روی ماهیچه‌ها کار کنید.

این کار باعث ایجاد مقاومت مشابه با بلند کردن وزنه است. سریع پلک زدن و چشم دوختن، به ماهیچه‌های پلک‌های چشم کمک می‌کند.

4- تمرین رقص چشمی

ورزش چشمی تراتاکا در میان جامعه یوگا برای سلامت کلی چشم و بهبود بینایی طراحی شده  و بسیار مشهور است. از آنجا که حرکت چشم به یک حرکت پلک متصل است، این تمرین می‌تواند مفید باشد و یکی از درمان‌های خانگی افتادگی پلک است که به راحتی می‌توانید در خانه آن را انجام دهید.

برای تمرین این روش، چشم خود را با نگاه کردن بر روی یک شی خاص متمرکز کنید و بدون نگاه کردن به نقطه دیگری، به همان شیء خیره شوید، در این صورت چشمان‌تان خسته شده و به‌وسیله اشک مرطوب می‌شود. احساس می‌کنید که ماهیچه‌های چشم شما مثل قبل کار می‌کنند.

5- ورزش یک چشم

اگر تنها یکی از پلک‌های شما افتاده باشد، ممکن است تمایل داشته باشید که از چشم دیگر برای کارهای سخت‌تری استفاده کنید، درست مثل ‌اینکه از دست و یا پای خوب خود به‌جای آن یکی که مجروح شده استفاده کنید.

برای اینکه مطمئن شوید که پلک ضعیف‌تر تا جایی که ممکن است ورزش می‌کند، ممکن است بخواهید چشم سالم خود را با چسب بپوشانید. این به این معنی است که در طول روز حتی بدون توجه به آن، چند تمرین چشم را انجام خواهید داد.

چرا پلک‌ها شل و افتاده می‌شوند؟

چند دلیل برای شل شدن و ضعف پلک‌ها وجود دارد. در بیشتر موارد، افتادن پلک در دوران کودکی ظاهر می‌شود و به یک وضعیت ژنتیکی مرتبط است، یا به‌تدریج که ماهیچه‌ها کشیده می‌شوند، رخ می‌دهد. این که آیا حرکات پلک زدنی به بهبود پلک کمک می‌کنند یا نه، ممکن است بستگی به شرایط زیر داشته باشد:

 • سن، چیزی که باعث ایجاد ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و پوست می‌شود به‌تدریج ضعیف‌تر و حجم خود را از دست می‌دهد.
 • جای نادرست تزریق بوتاکس که به‌طور جزئی ماهیچه‌های ابرو و یا پلک را فلج می‌کند.
 • قطره چشم گلوکوم باعث کاهش چربی در ناحیه چشم می‌شود
 • میاستنی گراویس (Myasthenia gravis)، که بیماری ناشی از خستگی و عدم کنترل عضلانی است
 • تشنج عصبی سوم، وضعیتی که در آن یک عصب در حرکت چشم شما آسیب می‌بیند.
 • بیماری عصبی یا فلج
 • صدمه چشم
 • شرایط خود ایمنی
 • دیابت
 • سکته مغزی

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/droopy-eyelid-exercises#summary

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
زهره عزیزی

زهره عزیزی

ترس، تنها دشمن آدمی است

Fear only enemy of man