هر آنچه که باید راجع به اگزمای پوستی در نوزادان بدانید

اگزما چیست؟

اگزما وضعیتی است که پوست فاقد چربی و روغن‌های مناسب برای فراهم کردن یک مانع موثر است و به آلرژن‌ها (موادی که باعث آلرژی می‌شوند) اجازه می‌دهد که به پوست نفوذ کنند و خشکی و خارش از خود به جای بگذارند.

 

اگزمای پوستی چه علائمی دارد؟

اگر در روی پوست کودکتان تکه‌های خشک و قرمز می‌بینید، ممکن است به اگزمای پوستی مبتلا شده باشد.

دکتر ماری گلور که متخصص پوست در بیمارستان است، می گوید: "هنگامی که کودکی به اگزما مبتلا می‌شود، پوست او دچار خارش شده و گاها پوسته پوسته می‌شود" شما نیز ممکن است ببینید که کودکتان سرگردان است، خواب او خیلی کم شده و یا بداخلاق تر و زودرنج تر شده است.

چه چیزی باعث ابتلای به اگزمای پوستی می‌شود؟

بسیاری از کودکان این بیماری پوستی را به ارث می‌برند، پس اگر کودکتان به اگزما دچار شده سابقه خانوادگی‌تان را بررسی کنید. با این حال، رژیم غذایی کودک شما و محیط زندگی او نیز می‌توانند زمینه‌ساز این بیماری شوند.

پروفسور سیمون مورچ از دانشکده رویال کودکان می گوید: "در بعضی از نوزادان، قرار گرفتن در معرض غذاهایی مانند شیر، تخم مرغ و گندم موجب واکنش آلرژیک شده و این واکنش به ایجاد اگزمای پوستی در او می انجامد."

لوازم آرایشی و پودرهای شستشو که حاوی عطر و سولفات هستند که فوم‌ها را تولید می‌کنند، گرد و غبار و حیوان خانگی از سایر مواردی هستند که می‌توانند زمینه ساز اگزمای پوستی شوند.

برای درمان اگزمای پوستی باید چه کاری انجام دهیم؟

اگزما خفیف را می‌توان با کرم‌های مرطوب کننده که مانع از خشک شدن پوست می‌شوند، درمان کرد. بیشتر نوزادان مبتلا به اگزما به چند بار مرطوب کردن پوست در روز نیاز دارند. مرطوب کردن از خشکی بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند.  پروفسور مورچ می‌گوید: "کرم‌های استروئیدی به کاهش التهاب کمک می‌کنند، اما بدون نسخه پزشک نمی‌توان آن را تهیه کرد و حتی استفاده از این کرم‌ها هم باید زیر نظر پزشک پوست صورت گیرد."استفاده از کرم استروئید مناسب بر اساس شدت اگزما بسیار مهم است. 

هنگامی که می‌خواهید نوزاد را حمام کنید، هرگز از صابون استفاده نکنید، علاوه بر آن تعداد حمام‌های نوزاد را نیز کاهش دهید. حمام کودک باید با آب گرم صورت گیرد و پس از حمام نیز از مرطوب کننده و نرم‌کننده پوست استفاده کنید.

پوشیدن لباسهای نرم و عدم پوشیدن لباس‌هایی با سطح ضخیم یکی دیگر از راههای بهبود اگزما به شمار می‌آید. ناخن‌های نوزاد را نیز همیشه کوتاه کنید، چرا که با ناخن‌های بلند هنگام خارش ممکن است عفونت و آسیب‌های پوستی ایجاد شوند. در صورت خارش محل اگزما، امکان عفونی شدن پوست وجود دارد. 

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
نجمه جهاندار

نجمه جهاندار

اگر عقاید خود را با تفکر و مطالعه به‌دست آورید، کسی نمی‌تواند به آنها توهین کند. اگر کسی چیزی بر خلافشان بگوید عصبانی نمی‌شوید، یا میخندید یا به فکر فرو می‌روید.

If you get your ideas by thinking and study, nobody can insult them. If someone tells you the opposite, you will not get angry, either you laugh or think about it.