بوی بدن می‌تواند نشانه بیماری باشد

آیا تا به حال کسی به شما گفته که از شما بوی بدی می‌آید؟ بوی نفس بد و بوی بد زیربغل ممکن است برای هر کسی در هر سنی رخ دهد. اینکه به آن توجه کرده باشید یا نه، بعضی از بوهای بدن می‌تواند نشانه مشکلات سلامتی باشد. اما بسیاری از بوهای بدن طبیعی هستند.

دکتر مادلین دمینگ، یک متخصص داخلی در مرکز کلینیک ان.ای.ایچ در این باره می‌گوید: بوی بد تنفس گاها به دلیل باکتری‌های موجود بر روی دندان‌ها و زبان است. 

بوی بد تنفس

اگر تنفس شما در صبح کمی بو داشته باشد نرمال است، مخصوصا اگر شما با دهان باز خوابیده باشید. یک دهان خشک اجازه رشد به باکتری‌ها را می‌دهد. باکتری‌هایی که در دهان زندگی می‌کنند، می‌توانند ترکیباتی تولید کنند که دارای گوگرد هستند. این ترکیبات بسیار بدبو هستند. برای مثال می‌توانند بوی شبیه تخم‌مرغ گندیده یا پیاز ایجاد کنند. 

بوی بد دهان و دندان

اگر بوی بد دهان با مسواک زدن و یا با استفاده از محلول‌های شست‌وشوی دهان از بین نرفت، احتمالا نشانه مشکل دیگری است. با گذر زمان، باکتری‌ها می‌توانند موجب پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه شود. دندان‌های پوسیده شده و بیماری‌های لثه بوی خوبی ندارند. هر دو نیاز به مراجعه به دندان‌پزشک جهت درمان دارند.

از دیگر دلایل بوی بد دهان می‌توان به عفونت سینوس، گلو یا ریه اشاره کرد که این‌ها نیز نیاز به درمان توسط کادر درمانی دارند. هم‌چنین نفس شما می‌تواند نشانه‌هایی از بیماری سایر قسمت‌های بدن شما را به همراه داشته باشد. این به این دلیل است که شما در هنگام بازدم چیزی بیش از هوا را به بیرون می‌دهید.

هم‌چنین نفس شما شامل ترکیبات گازی است که از ارگان‌های شما به جریان خون و از جریان خون به ریه‌های شما حرکت می‌کنند. 

اگر نفس فردی بوی میوه مثل سیب فاسد شده را دهد، برای مثال می‌تواند نشانه ی دیابت کنترل نشده باشد. ندرتا، بوی بد تنفس می‌تواند به دلیل نارسایی ارگان‌ها باشد. یک فرد با نارسایی کلیه شاید تنفس او بوی اوره با آمونیاک دهد.

بیماری‌های جدی کبد ممکن است سبب شوند تا از تنفس فرد بوی کپک زده، سیر یا تخم‌مرغ فاسد شده دهد. هم‌چنین ترکیبات انتقال یافته به خون شما ممکن است در غدد عرق شما آزاد شوند. که می‌توان منجر به بوی بد زیربغل و پوست شما شود. اینکه استرس باعث تولید ترکیبات بودار و آزادسازی آن‌ها از عرق شود نرمال است.

بوی بد بدن

اما بوی زیربغل شما می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد. مو و رطوبت توان زندگی به باکتری‌ها را می‌دهند. این باکتری‌ها می‌توانند ترکیبات بودار ایجاد کنند. حمام کردن، تراشیدن موها و استفاده از مواد بو زدا می‌توانند بوی زیربغل را کنترل کنند. 

به دلیل اینکه بیماری‌های خاصی سبب ایجاد بوی بدن و تنفس می‌شود. محققان تحت حمایت NIH در حال توسعه یک (بینی) الکترونیکی برای کمک به پزشکان برای تشخیص این بیماری‌ها هستند. این تحقیق در مراحل اولیه است. در آزمایشگاه، هم‌اکنون دانشمندان می‌توانند ترکیبات بوهای بدن را شناسایی کنند. حتی آن‌ها سگ‌هایی را آموزش داده‌اند که علائم سرطان‌های مشخصی را در تنفس فرد تشخیص دهند. 

اگر شما نگران یک بوی تازه ایجاد شده یا بوی در حال بدتر شدن هستید همیشه مراجعه به پزشک جهت ارزیابی اولین قدم است. توصیه دکتر دمینگ: تنفس بدبو توسط یک دندانپزشک بهتر بررسی می‌شود. 

دندان‌پزشک شما می‌تواند دهان شما را جهت پیدا کردن علائم بررسی کند. اگر نگرانی شما بوی بدن است، پزشک شما می‌تواند آزمایشات فیزیکی انجام دهد و اگر نیاز باشد پزشک شما آزمایشات بیشتری را پیشنهاد می‌کند. 

یک آزمایش امتناع از مصرف مواد غذایی که شناخته شده‌اند که سبب ایجاد بوی بدن می‌شوند شاید مورد توجه قرار بگیرد. دمینگ  در این باره می‌گوید: در موارد معدودی بوی بدن ایجاد شده به دلیل بیماری‌های پنهان، درمان آن بیماری ممکن است به از بین رفتن بو نیز کمک کند.

راه‌کارهایی برای جلوگیری از بوی تنفس و بدن شدید

  1. استحمام کردن، پوشیدن لباس‌های تمیز و استفاده از بو زداها.
  2. تمیز نگه داشتن و مراقبت از دهان و دندان‌ها.
  3. دهان خود را مرطوب و بدن خود را خشک نگه دارید.
  4. از خوردن پیاز،سیر و سایر مواد غذایی که بوی قوی ایجاد می‌کنند خودداری کنید.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://newsinhealth.nih.gov/2018/09/smelling-sickness

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو

حافظ بری بوراچالو هستم. دانشجوی رشته پرستاری و همچنین به عنوان مترجم فعالیت می‌کنم و خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم چرا که یک پرستار بودن به معنای نگه داشتن تمام اشک‌های خود و شروع به طراحی لبخند بر چهره مردم است.

I am hafez bari boorachaloo. I am a nursing student and also I work as a translator. I will be happy to help you because being a nurse means to hold all your own tears and start drawing smiles on peaple faces.