نکات طلایی درباره تنبلی چشم یا amblyopia

تنبلی چشم از علائم تا راه‌های درمان 

تنبلی چشم یا آمبلیوپی نوعی اختلال بینایی است که از دوران کودکی شروع شده و بعد از مدتی یک یا هر دو چشم توانایی بینایی خود را حتی با وجود عینک از دست می‌دهد. مغز بیمارانی که دچار آمبلیوپی هستند تنها بر روی یک چشم تمرکز دارد و چشم دیگر را نادیده می‌گیرد. اگر این چشم به درستی تحریک نشود سلول‌های عصبی آن نمی‌توانند رشد کنند به همین دلیل بینایی آن‌ها کمتر و کمتر خواهد شد. به همین دلیل می‌توان به وضوح گفت علت تنبلی چشم ناشی از مشکل در اتصالات عصبی چشم است. 

تنبلی چشم

علائم تنبلی چشم 

 • تاری دید 
 • ضعف بینایی 
 • خستگی چشم 
 • سردردهای شدید 
 • آب مروارید
 • دو بینی 
 • ناهماهنگی بین دو چشم 
 • چشم‌ها به سمت خارج یا داخل انحراف دارد 

علت تنبلی چشم

1- انحراف چشم یا Strabismus

انحراف چشم یا استرابیسم همان عدم تعادل عضلات چشم است که باعث کم شدن تمرکز چشم شده و باعث می‌شود چشم‌ها در جهت متفاوتی قرار بگیرند. این موضوع می‌تواند عاملی برای تنبلی چشم نیز باشد.


بیشتر بخوانید:

استرابیسم یا انحراف چشم چیست و چه علائم و عللی دارد؟


2- آمبلیوپی آنیسوموتریک Anisometropic amblyopia

عیوب انکساری زمانی اتفاق می‌افتد که نور از طریق لنز چشم به خوبی عبور نمی‌کند. عیوب انکساری به دلیل کم نور بودن، دوربینی یا آستیگماتیسم رخ می‌دهد که در آن سطح قرنیه یا لنز ناهموار است و موجب تاری دید می‌شود. این مشکل چشم از رایج‌ترین علل آمبلیوپی به حساب می‌آید. از دیگر مواردی که در آمبلیوپی نقش دارند عبارتند از:

 1. زخم قرنیه
 2. ژنتیک و مشکلات خانوادگی
 3. کمبود ویتامین A
 4. اختلال در بینایی یا آستیگماتیسم چشم
 5. آب مروارید مادرزادی، که در آن یک قرنیه چشم کودک از بین می‌رود.
 6. گلوکوم یا آب سیاه
 7. صدمه چشم
 8. جراحی چشم

تشخیص تنبلی چشم

تشخیص زودهنگام تنبلی چشم قبل از سن 6 سالگی الزامی است. آزمایشات و معاینات دقیق چشم توسط دستگاه‌های چشم‌پزشکی، چشم‌پزشک وضوح بینایی، قدرت عضلات چشم را بررسی خواهد کرد.

تشخیص تنبلی چشم

درمان تنبلی چشم

1. عینک‌های اصلاحی 

استفاده از عینک‌های اصلاح کننده چشم و درمان آستیگمات و یا استفاده از لنزهای تماسی. البته برای کودکان از عینک‌های مخصوصی استفاده می‌شود که تمام پلاستیکی بوده و هیچ خطری برای آن‌ها نخواهد داشت. 

2. پچ چشم

چسباندن شی روی چشم می‌تواند به وضعیت چشم‌تان کمک کند. دکتر شما احتمالا پیشنهاد می‌کند که پچ را یک تا دو ساعت در روز روی چشم قرار دهید، بسته به اینکه چشم‌تان چقدر شدید است. این پچ کمک خواهد کرد تا مغز شما را کنترل کرده و عملکرد آن را بهبود دهد.

پچ چشم در درمان تنبلی پشم

3. قطره چشم

برخی از قطره‌ها مانند آتروپین بینایی چشم را تقویت می‌کند و در واقع باعث شفافیت چشم آن‌ها خواهد شد. این دارو نیز بسته به میزان تنبلی چشم روزی یک بار تجویز می‌شود.

4. جراحی

در جراحی، جراح عضلات چشم را اصلاح خواهد کرد و در واقع اعصاب چشم و اتصالات آن را با مغز ترمیم خواهد کرد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/164512.php

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do