معرفی و نحوه درمان خانگی کیست گانگلیون دست

کیست گانگلیون چیست

کیست گانگلیون یک توده خوش‌خیم با بافت مایع است که در مچ دست یا تاندون پا می‌تواند ایجاد شود. اگرچه این کیست در کنار هر مفصلی در بدن می‌تواند ایجاد شود، اما 60 تا 70 درصد کیست‌های گانگلیون در بخش جلویی یا پشتی مچ دست ایجاد می‌شوند.

پا، انگشتان و نواحی‌ای که در آن‌ها دارای تاندون یا آسیب مفصلی هستید بخش‌های دیگری هستند که احتمال ایجاد کیست گانگلیون در آن‌ها وجود دارد.

علائم کیست گانگلیون

از کجا بدانیم توده ایجاد شده بر روی مچ دست، کیست گانگلیون است؟ علائم زیر به شما کمک می‌کنند بتوانید کیست گانگلیون را بر روی مچ دست خود تشخیص دهید.

1- اندازه توده

کیست گانگلیون می‌تواند دایره یا بیضی باشد، اطراف آن نیز کاملا منحنی است و اندازه‌ای کمتر از یک و نیم سانتی‌متر دارد.

2- درد

این نوع کیست معمولا دردی ایجاد نمی‌کند. اما با ایجاد فشار عصبی ممکن است فرد در این قسمت دچار بی‌حسی، مور مور شدگی یا درد شود.

3- بافت

با وجود اینکه بافت درون کیست گانگلیون، مایع سینوویال است اما این کیست، بافت سختی دارد.

4- حرکت

با اینکه کیست ایجاد شده توسط یک بافت ساقه مانند به تاندون یا مفصل متصل شده‌ اما این نوع کیست‌ها می‌توانند به میزان کمی به اطراف حرکت کنند.

درمان خانگی کیست گانگلیون

خبر خوب در مورد درمان کیست گانگلیون این است که 58 درصد از آن‌ها با گذر زمان به صورت خود به خود از بین می‌روند. هم‌چنین پزشک ممکن است جهت درمان خانگی این کیست راهکارهای زیر را پیشنهاد کند:

استفاده از داروهای قابل تهیه بدون نسخه، مثل استامینوفن (تیلنول)، ناپروکسن (آلِو، ناپروسین)، یا ایبوپروفن (آدویل، موترین). این داروها موجب کاهش درد کیست می‌شوند. استفاده منظم از کمپرس آب گرم می‌تواند باعث افزایش جریان خون و جریان مایع درون کیست شود. اما به خاطر داشته باشید که استفاده از کمپرس آب گرم مانع از رشد کیست نخواهد شد.

عدم حرکت دادن بیش از اندازه مچ دست و قرار دادن آن در یک حالت راحت. اگر کیست گانگلیون بر روی مچ پای شما ایجاد شده است باید از کفش‌های راحت و بدون ساق استفاده کنید. کفش شما نباید به گونه‌ای باشد که به کیست برخورد کند.

اما کارهایی که باید از انجام دادن آن‌ها اجتناب کنید تا کیست گانگلیون روند بهبود خود را به شکلی مناسبی طی کند:

ار فشار دادن یا ور رفتن با کیست اجتناب کنید. هرگز و به هیچ عنوان از اجسام تیز برای بریدن یا برداشتن آن استفاده نکنید. این کار نه تنها در از بین رفتن کیست تاثیری ندارد بلکه می‌تواند باعث بروز عفونت یا برگشت مجدد آن شود.

مراقب باشید جسم سنگین به کیست شما ضربه وارد نکند. یک روش درمان خانگی قدیمی برای از بین بردن کیست گانگلیون ضربه زدن به آن با استفاده از یک جسم سنگین مانند یک کتاب، معرفی شده است. این روش اشتباه نه تنها به بافت سالم اطراف کیست آسیب می‌رساند بلکه منجر به بروز عفونت و بازگشت مجدد آن خواهد شد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/health/ganglion-cyst-home-treatment#when-to-see-a-doctor

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
سارا خانی

سارا خانی

کارشناس میکروبیولوژی

Microbiology expert