علت سیاهی دور چشم چیست و روش‌های درمان آن

سیاهی دور چشم یا همان تیرگی زیر پلک‌های پایین در مردان و زنان شایع است. سیاهی دور چشم که اغلب با حالت پف کردگی همراه است، باعث مسن‌تر دیده شدن ظاهر صورت نسبت به سن واقعی می‌گردد. خلاص شدن از شر آنها نیز ممکن است با کمی دشواری همراه باشد.

اگرچه تیرگی زیر چشم ممکن است هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد، اما این تیرگی در افراد زیر شایع‌تر است:

 • سالمندان
 • دارای استعداد ژنتیکی ابتلا به این شرایط (هایپر پیگمانتاسیون)
 • از نژادهای غیر سفید پوست (رنگ پوست تیره‌تر مستعد ابتلا به هایپرپیگمنتاسیون در اطراف چشم می‌باشند)

گرچه ممکن است خستگی منطقی‌ترین توضیح در مورد این وضعیت به نظر برسد، اما تعدادی از عوامل می‌توانند باعث سیاهی زیر چشم شوند. در بیشتر موارد، هیچ جای نگرانی نیستند و نیازی به مراقبت‌های پزشکی وجد نخواهد داشت.

علت سیاهی دور چشم چیست؟

تعدادی از عوامل موثر در ایجاد سیاهی چشم وجود دارند. برخی از دلایل عمده آن عبارتند از:

1- خستگی:

خواب زیاد، خستگی مفرط یا فقط چند ساعت بیشتر ماندن در رختخواب می‌تواند باعث ایجاد سیاهی زیر چشم شود. کمبود خواب می‌تواند باعث رنگ پریدگی پوست شما شود، این در حالی است که بافت‌های تیره و رگ‌های خونی زیر پوست نمایان‌تر به نظر خواهند رسید.

کمبود خواب هم‌چنین می‌تواند باعث ایجاد مایعات در زیر چشم شده و باعث پف کردگی آنها گردد. در نتیجه، تیرگی‌هایی که می‌بینید ممکن است در واقع سایه‌هایی باشد که توسط پلک‌های پف کرده شما ایجاد شده است.


بیشتر بخوانید:

چگونه در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم

هر آنچه باید در مورد بیماری سندرم خستگی مزمن بدانیم

وقتی خسته می‌شویم چه اتفاقی در مغز می‌افتد؟ برای درمان کسالت راهی وجود دارد؟


2- سن:

پیری طبیعی یکی دیگر از دلایل عمده سیاهی دور چشم می‌باشند. هرچه پیرتر می‌شوید، پوست نازک می‌شود. هم‌چنین چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست را از دست می‌دهید. با وقوع این شرایط، رگ‌های خونی تیره در زیر پوست بیشتر نمایان می‌شوند و باعث تیرگی ناحیه زیر چشم می‌شوند.

3- خستگی چشم:

خیره شدن به صفحه تلویزیون یا رایانه می‌تواند فشار بیش از اندازه‌ای را در چشم شما ایجاد کند. این فشار می‌تواند باعث بزرگ شدن رگ‌های خونی اطراف چشم گردیده و می‌تواند علت سیاهی دور چشم در جوانی باشد. در نتیجه، پوست اطراف چشم شما تیره‌تر به نظر خواهد رسید.

4- آلرژی:

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند باعث ایجاد پف و سیاهی دور چشم شود. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین‌ها را به عنوان پاسخی به باکتری‌های مضر آزاد می‌کند. به غیر از ایجاد علائم ناخوشایند از جمله خارش، قرمزی و پف کردگی چشم، هیستامین هم‌چنین باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و دیده شدن آن در زیر پوست می‌شود.

آلرژی هم‌چنین می‌تواند میل به مالش و خاراندن پوست اطراف چشم را افزایش دهد. این اقدامات می‌توانند علائم را تشدید نموده و باعث التهاب، ورم و پاره شدن رگ‌های خونی شوند. این فرآیند می‌تواند سایه‌های تیره رنگ زیر چشم را دو چندان کند.

5- کمبود آب بدن:

کمبود آب بدن یکی از دلایل عمده گودی و سیاهی دور چشم به حساب می‌آیند. وقتی بدن شما به میزان کافی آب دریافت نکند، پوست زیر چشم شما تیره‌تر به نظر رسیده و چشمان شما فرورفته دیده می‌شوند. حالت گودی چشم زیاد به دلیل نزدیکی آنها با استخوان زیرین و گونه می‌باشد.


بیشتر بخوانید:

درمان کمبود آب در بدن


6- قرار گرفتن در معرض نور خورشید:

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب می‌تواند باعث تولید بیش از حد ملانین در بدن یا همان رنگدانه‌ای که رنگ پوست را تأمین می‌کند، گردد. آفتاب زیاد به ویژه برای چشم می‌تواند باعث تیره شدن رنگدانه‌ها به ویژه در پوست اطراف می‌شود.

7- سیاهی دور چشم ژنتیکی:

سابقه خانوادگی نیز در ایجاد حلقه سیاهی زیر چشم نقش دارد. این حالت می‌تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل کودکی دیده می‌شود و ممکن است با افزایش سن یا به تدریج ناپدید شود. استعداد ابتلا به سایر شرایط پزشکی، مانند بیماری تیروئید نیز  می تواند منجر به تیرگی زیر چشم شود.

درمان خانگی رفع سیاهی دور چشم

درمان تیرگی چشم در ابتدا به علت اصلی آن بستگی دارد. با این حال، برخی از داروهای خانگی وجود دارد که می‌تواند به مدیریت این وضعیت کمک کند. برخی از متداول‌ترین روش‌های درمان این وضعیت عبارتند از:

1- کمپرس سرد استفاده کنید:

کمپرس سرد می‌تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ‌های خونی گشاد شده کمک نماید. استفاده از این روش می‌تواند ظاهر پف آلود را کاهش دهد و به از بین بردن تیرگی‌ها کمک کند. چند قطعه یخ را در یک کسه قرار داده و به دور آن یک پارچه تمیز بپیچید و بر روی چشمان خود بمالید. هم‌چنین می‌توانید یک پارچه تمیز را با آب سرد مرطوب کرده و به مدت 20 دقیقه آن را به پوست زیر چشم خود بمالید. در صورت گرم شدن پارچه یا ذوب شدن یخ، این روند را تکرار کنید.

2- بیشتر بخوابید:

داشتن خواب کافی می‌تواند به کاهش ظاهر سیاهی چشم نیز کمک کند. کمبود خواب می‌تواند باعث رنگ پریدگی پوست شما شود و تیرگی‌ها را بیشتر نمایان سازد. هفت تا هشت ساعت استراحت به خودتان بدهید تا از ظهور سیاهی دور چشم جلوگیری کنید.

3- سر خود را بلند کنید:

اگرچه کمبود خواب می‌تواند در تولید آن ورم‌های تیره زیر چشم نقش داشته باشد، اما گاهی اوقات مشکل به نحوه خوابیدن مربوط می‌شود. سر خود را با چند بالش بلند کنید تا از جمع شدن مایعات در زیر چشمان شما جلوگیری کرده و مانع از پف کردن و متورم شدن آنها شود.

4- از چای کیسه‌ای خیس استفاده کنید:

استفاده از چای کیسه سرد روی چشم می‌تواند ظاهر آنها را بهبود بخشد. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است که می‌تواند به تحریک گردش خون، کوچک شدن رگ‌های خونی و کاهش احتباس مایعات در زیر پوست کمک کند. دو کیسه چای سیاه یا سبز را به مدت پنج دقیقه در آب گرم خیس کنید. بگذارید به مدت 15 تا 20 دقیقه در یخچال خنک شوند. پس از سرد شدن، کیسه‌های چای را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشمان بسته خود قرار دهید. پس از برداشتن، چشمان خود را با آب خنک بشویید.

رفع سیاهی دور چشم با چای کیسه‌ای

5- از خیار استفاده کنید:

در واقع، خیار خاصیت روشن کنندگی پوست و قابض ملایم دارد، بنابراین می‌توانید از برش‌های خیار برای رفع طبیعی حلقه سیاه دور چشم استفاده کنید. این روش دو بار در روز انجام دهید. بدین صورت که یک خیار تازه را به برش‌های ضخیم خرد کنید و سپس به مدت 30 دقیقه در یخچال قرار دهید. سپس، برش‌ها را به مدت 10 دقیقه روی چشم‌های خود بگذارید. بعد از استفاده، دور چشم خود را با آب ولرم (اما نه گرم) بشویید.

6- آب خیار + آب لیمو:

اگر برش‌های خیار برای شما مفید نیستند، سعی کنید قسمت‌های مساوی خیار و آبلیمو را مخلوط کنید و سپس از یک پنبه برای حلقه‌های زیر چشم خود استفاده کنید. دقت کنید که عصاره آبلیمو وارد چشم نشود. محلول را به مدت 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید و سپس با آب گرم بشویید.

7- گلاب:

گلاب تنها دارای بوی خارق العاده‌ای نیست، بلکه می‌تواند پوست خسته را تسکین و جوان سازی کند. همانند خیار، گلاب دارای قابض ملایمی است، بنابراین می‌تواند به عنوان یک ماده تقویت کننده پوست عمل کند. فقط کافی است چند دقیقه پد‌های پاک کننده آرایش یا پنبه را در گلاب خیس کنید و سپس بگذارید روی پلک‌های بسته شما باقی بمانند. این عمل را حدوداً 15 دقیقه به مدت دو بار در روز تکرار کنید.

8- گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی سرشار از ماده‌ای به نام لیکوپن است، ماده‌ای که برای سلامت قلب و عروق، بینایی و پوست شما عالی است. لیکوپن می‌تواند به ایجاد پوستی نرم و لطیف و هم‌چنین کاهش تیرگی و سیاهی دور چشم کمک کند. برای به دست آوردن فواید پزشکی لیکوپن موجود در گوجه فرنگی، قسمت‌های مساوی آب گوجه فرنگی را با آب لیمو مخلوط کرده و سپس از یک پنبه یا یک پد پاک کننده آرایش استفاده کنید تا آن را در زیر چشم خود اعمال کنید. مراقب باشید عصاره لیمو به چشمان‌تان وارد نشود. به مدت دو بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه این محلول را در زیر چشم بگذارید و سپس با آب ولرم آن را شستشو دهید. معجون خوشمزه‌ای از آب گوجه فرنگی، آب لیمو و برگ نعناع برای نوشیدن روزانه هم‌چنین به بهبود کلی سلامت و هم‌چنین پوست کمک می‌نماید.

9- سیب زمینی:

این ماده غذایی منبع غنی از ویتامین C است، که از جمله موارد دیگر برای سنتز کلاژن و تقویت پوست سالم و جوان‌تر دیده شدن آن است. برای درمان پف زیر چشم، مقداری سیب زمینی رنده کنید. آب سیب زمینی را گرفته و پد‌های پنبه‌ای پاک کننده آرایش را در آب آن خیس کنید. پدها را به مدت حدود 10 دقیقه روی چشم خود قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید.

10- شیر سرد:

لبنیات مانند شیر منبع بسیار خوبی از ویتامین A است که حاوی رتینوئیدهایی است که برای روشن و جوان جلوه دادن پوست بسیار مناسب است. بنابراین ویتامین آ برای سیاهی دور چشم موثر بوده و برای به دست آوردن فواید ویتامین A شیر، یک پد پاک کننده آرایش را در یک کاسه شیر سرد خیس کنید. پد آغشته به شیر را دو بار در روز به پف زیر چشم خود بمالید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه بر روی آن باقی بماند. سپس آن را با آب گرم بشویید.

11- آب پرتقال:

از آنجا که عصاره پرتقال هم از نظر ویتامین A و هم از نظر محتوای C زیاد است، می‌تواند به رفع تیرگی زیر چشم کمک کند. چند قطره گلیسیرین به آب پرتقال اضافه کنید و سپس یک پد پاک کننده آرایش را در آن خیس کرده و به پوست زیر چشم خود بمالید.

12- روغن نارگیل:

این ماده به عنوان یک ضد التهاب طبیعی و ملایم و روغن سیاهی دور چشم شناخته می‌شود. علاوه بر خاصیت روشن کنندگی برای جلوگیری از چین و چروک و خطوط ریز زیر چشم استفاده می‌شود. از روغن نارگیل مانند روغن ویتامین E استفاده کنید: آن را به زیر چشم بمالید و اجازه دهید یک شب باقی مانده و صبح بشویید.

13 -رفع سیاهی دور چشم با زردچوبه:

این ماده آنتی اکسیدان و ضد التهاب قوی و طبیعی بوده که می‌تواند تیرگی‌ها را به حداقل برساند. مقداری پودر زردچوبه را با آب آناناس مخلوط کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. این مخلوط را به حلقه‌های سیاهی زیر چشم خود بمالید سپس از پارچه‌ای نرم و گرم و مرطوب برای حذف ضایعات آن استفاده کنید. این روال را یک بار در روز انجام دهید.

14- شکلات تلخ بیشتر بخورید:

غذاهای غنی از فلاونول مانند شکلات تلخ از اثرات مضر اشعه ماورا بنفش محافظت می‌کند، در نتیجه روند پیری ناشی از مدت زمان زیاد ماندن زیر نور آفتاب را کند می‌کند.

15- ماهی قزل آلا بیشتر بخورید:

امگا 3 را می‌توان در غذاهایی مانند ماهی قزل آلا و گردو یافت. این اسیدهای چرب جریان خون در پوست را بهبود می‌بخشند، خون را به خارج از چشم منتقل نموده و مانع از جمع شدن آن‌ها در زیر چشم می‌گردند.

16- پنهان کردن با آرایش:

گرچه آرایش و مواد آرایشی سیاهی چشم را درمان نمی‌کنند، اما می‌توانند به مخفی کردن آنها کمک کنند. کانسیلرها می‌توانند خطوط تیره را بپوشانند بنابراین با رنگ طبیعی پوست شما ترکیب می‌شوند. با این حال، مانند هر نوع محصول موضعی یا آرایش، از مواد مناسب استفاده کنید. برخی از محصولات می‌توانند علائم شما را تشدید کنند و ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد کنند. اگر علائم نامنظم ناشی از درمان موضعی را شروع کردید، بلافاصله استفاده از آن‌ها را متوقف نموده و برای ویزیت با پزشک خود برنامه‌ریزی کنید.

درمان سیاهی دور چشم

برای یک راه حل موثرتر و دائمی، برخی از درمان‌های پزشکی برای کاهش ظاهر و رفع تیرگی دور چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از متداول‌ترین این روش‌ها عبارتند از:

 • لایه برداری شیمیایی برای کاهش رنگدانه ها
 • جراحی لیزر برای ظاهر شدن سطح پوست و تقویت سفت شدن پوست
 • تزریق رنگدانه به مناطق نازک پوست
 • فیلرهای بافتی برای پنهان کردن رگ‌های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست در زیر چشم شما می‌شوند.
 • حذف چربی برای از بین بردن چربی و پوست اضافی، سطح صاف و یکدست تری را نشان می‌دهد
 • ایمپلنت‌های جراحی از نوع چربی یا مواد مصنوعی

قبل از تصمیم گیری درباره انجام هر نوع روش زیبایی، گزینه‌های خود را با یک پزشک در میان بگذارید. درمان‌های پزشکی تهاجمی می‌تواند گران، دردناک بوده و اغلب به دوره بهبودی طولانی تری نیاز دارند.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/dark-circle-under-eyes
 2. https://www.foreo.com/mysa/27-ways-get-rid-dark-circles-and-bags-under-eyes/

اشتراک گذاری:

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی

فاطمه قربانی هستم، لیسانس ژنتیک، به علوم نوین پزشکی و ایمونولوژی علاقمندم. از شما دوست گرامی بخاطر مطالعه این مقاله و همچنین مجموعه تریتا بخاطر فرصت انتشار مطالبم در راستای کمک به ارتقای دانش کمال تشکر دارم. شاد باشید و سلامت

my name is Fatemeh Ghorbani, I have a B.S in genetics and interested in immunology and medical science. I believe that, even into the smallest acts, should be put our heart, mind and soul. Thank you for reading my article