معرفی خواص و فواید ویتامین B12 و نشانه‌های کمبود آن در بدن

خواص ویتامین B12

ویتامین B12  نقش حیاتی در عملکرد بدن داشته و کمبود آن عوارض بسیاری دارد. کمبود ویتامین B12 باعث عوارضی از قبیل احساس خستگی و اختلالات خلقی مانند افسردگی است. تشخیص زود هنگام آن از طریق آزمایش خون امکان‌پذیر است. ویتامین B12 در منابع حیوانی وجود دارد. منابع گیاهی B12 کمی‌دارند، مگر اینکه به صورت ژنتیکی اصلاح شوند.

1. B12 انرژی‌زاست

ویتامین B12 جهت فرآیندهای متابولیکی بدن بسیار عالی است. این به خاطر نقش مهمش در تبدیل کربوهیدرات‌های پیچیده به زنجیره‌های ساده گلوکز است که توسط سلول‌ها استفاده می‌شود. این موضوع توضیح می‌دهد که چرا خستگی اغلب ناشی از کمبود ویتامین B12 می‌باشد. سیستم عصبی برای ارسال سیگنال، به ویتامین B12 نیاز دارد. این ویتامین باعث می‌شود بدون آنکه خسته شوید کارها را به راحتی انجام دهید.

2. کاهش خطر ابتلا به بیماری نوروژنیک و اعصاب

هنگامی که بدن به دلیل مصرف ناکافی مکمل‌ها و غذاهای مغذی دچار کمبود ویتامین‌ها شود، عصب نمی‌تواند کار خود را به درستی انجام دهد. در اهمیت ویتامین B12 همین بس که از سیستم دفاعی بدن محافظت می‌کند. این موضوع اهمیت حضور آن را در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نشان می‌دهد.

3. باعث درمان افسردگی می‌شود

ویتامین B12 توانایی تنظیم سیستم عصبی را دارد. با خوردن مکمل‌های  b12، از اختلالات خلقی مثل افسردگی و اضطراب جلوگیری کنید. 

4. قلب سالم

بیماری قلبی یکی از نگرانی‌های مهم سلامتی است که کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته به طور یکسان با آن مواجه هستند. این موضوع مهم است زیرا ویتامین B12 برای داشتن یک سیستم قلبی عروقی سالم ضروری است. 

5. تقویت مو و شادابی پوست

ویتامین B12  از خشکی و چربی بیش از حد پوست جلوگیری می‌کند. مصرف سالم غذاهایی که حاوی این مواد مغذی است، از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث تقویت فولیکول‌های مو می‌شود.

خواص ویتامین b12

6. تقویت سیستم گوارش

از آنجایی که  ویتامین b12 در تولید آنزیم‌های ضروری هضم حیاتی است، می‌تواند به فرآیند گوارش کمک کند، این ویتامین باکتری سالم را در سیستم گوارش نگه می‌دارد و از نابودی آن‌ها جلوگیری می‌کند. توازن باکتری سالم در سیستم گوارش و حذف باکتری‌های مضر مانع عود بیماری‌هایی مانند التهابات روده می‌شود.

7. مفید برای بارداری

با توجه به اهمیت ویتامین B12 برای سنتز DNA، این ماده مغذی برای رشد جنین و کودک شما حیاتی است. از آنجا که ویتامین B12 به طور مداوم با فولات همکاری می‌کند، شانس نقص‌های تولیدمثل کاهش می‌یابد. علاوه بر این، بعد از بارداری نیز انتظار می‌رود که این ویتامین برای مادران به طور فزاینده‌ای مفید باشند، زیرا به آن‌ها کمک می‌کند بدون اینکه خیلی خسته شوند فعالیت‌های خود را ادامه دهند.

8. افزایش سیستم ایمنی بدن

تحقيقات تکمیلی دانشمندان بر اثرات ويتامين B12 بر سيستم ايمني و نقش آن در جلوگيري از انواع خاص سرطان متمرکز است. در صورت وجود فولات، تأثیر ویتامین B12 افزایش می‌یابد. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که بین ویتامین B12 و کاهش خطر ابتلا به سرطان رابطه مستقیمی وجود دارد.

9. تولید سلول‌های قرمز خون

نقش دیگر ویتامین B12 تولید گلبول‌های قرمز خون است که اکسیژن را از طریق خون حمل می‌کنند. تعداد کم گلبول‌های قرمز می‌تواند به معنای بروز یک بیماری دردناک مانند کم‌خونی باشد که با خستگی مزمن مشخص می‌شود.

10. این ویتامین ضد درد و ضد التهاب است

 ویتامین B12 برای جلوگیری از درد ضروری هستند و بدون آن، بدن قادر به مقابله با آن نیست.

11. ناخن‌های سالم با ویتامین B12

نشانه کمبود ویتامین B12 ناخن‌های شکننده است که حتی اگر فشار کمی روی آن‌ها اعمال شود، می‌شکند. مصرف سالم غذاهای غنی از ویتامین B12 باعث افزایش ناخن‌ها و تقویت آن‌ها می‌شود.این خواص قانع کننده ویتامین B12 مطمئنا بر کسی تاثیر می‌گذارد که غذاهای مفید را در رژیم غذایی بگنجاند. به این ترتیب، شما می‌توانید از یک زندگی سالم و یک شیوه زندگی عالی بهره ببرید تا این امکان برای شما فراهم شود تا فعالیت‌های خود را بدون خستگی انجام دهید.

12. از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند

مطالعاتی که بر روی 2500 نفر انجام شد نشان داد افرادی که دچار کمبود ویتامین B12 بودند تراکم استخوان‌های آن‌ها بسیار کم شده و در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند.

13. خطر ابتلا به بیماری چشم دژنراسیون ماکولا را کاهش می‌دهد

حفظ سطح کافی ویتامین B12 ممکن است از خطر انقباض ماکولا جلوگیری کند. محققان معتقدند که این ویتامین ممکن است باعث کاهش هموسیستین، شود. هموسیسین نوعی اسید آمینه است که در خون وجود دارد. این مطالعه بر روی 5000 زن انجام شد و مشخص شد این ویتامین با اسید فولیک شانس ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد.

14. از علائم افسردگی جلوگیری می‌کند

این ویتامین نقش مهمی در سنتز و متابولیسم بدن دارد. سروتونین، یک ماده شیمیایی برای تنظیم خلق و خوی است. بنابراين، کمبود ويتامين B12 ممکن است منجر به کاهش توليد سروتونين می‌شود و کاهش سروتین در بدن منجر به بیماری افسردگی خواهد شد.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-b12-benefits
  2. https://www.naturalfoodseries.com/11-amazing-benefits-vitamin-b12/

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do