پولیپ روده (Colon polyps) چیست و چگونه درمان می‌شود؟

پولیپ روده (Colon polyps) چیست؟

پولیپ کولون یا پولیپ روده بزرگ سلول‌هایی هستند که در روده ایجاد شده و مدام در حال رشد هستند. پولیپ روده معمولا خطر زیادی ندارد اما برخی از آن‌ها ممکن است در طول زمان به سرطان تبدیل شوند. پولیپ‌های کولون، هم‌چنین به عنوان پولیپ‌های کولورکتال نیز شناخته می‌شوند،

پولیپ روده

پولیپ‌ها در روده بزرگ می‌توانند در اندازه و تعداد متفاوت باشند. سه نوع پولیپ روده بزرگ وجود دارد:

 1. پولیپ‌های هیپرپلازی که بی‌ضرر هستند و به سرطان نمی‌روند.
 2. پولیپ‌های آدنوماتوز شایع‌ترین نوع پولیپ هستند. البته اکثر آن‌ها هرگز به سرطان تبدیل نمی‌شوند.
 3. پولیپ‌های بدخیم پولیپ‌هایی هستند که در آینده سرطانی خواهند شد.

علائم پولیپ‌های کولون چیست؟

در بیشتر موارد، پولیپ‌ها علائمی ندارند و معمولا در آزمایشات غربالگری مشاهده می‌شود. با این حال، اگر علائم زیر را تجربه کردید باید سریعاٌ به پزشک مراجعه کنید.

 • خون در مدفوع یا خون‌ریزی رکتوم
 • درد، اسهال، یا یبوست که بیش از یک هفته طول بکشد
 • تهوع و استفراغ

دلایل پولیپ روده

برخی از دلایل ژنتیکی که باعث ایجاد پولیپ کولون می‌شود عبارت است از:

 1. پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP): این بیماری درصد پولیپ روده را بسیار بالا می‌برد.
 2. سندرم گاردنر Gardner’s syndrome: این یک نوع FAP است که باعث ایجاد پولیپ در کولون و روده کوچک می‌شود. هم‌چنین این بیماری باعث ایجاد تومورهای غیر سمی در سایر نقاط بدن شما خواهد شد.
 3. سندرم لینچ Lynch syndrome: هم‌چنین به عنوان سرطان کولورکتال غیرپولپیپیک ارثی شناخته شده است.
 4. سندرم Peutz-Jeghers

روش‌های تشخیص بیماری پولیپ کولون یا روده

1- کولونوسکوپی Colonoscopy

در طی این روش یک دوربین متصل به یک لوله نازک و انعطاف‌پذیر از طریق دهانه مقعد وارد بدن می‌شود و خود را به روده بزرگ می‌رساند و از این طریق پولیپ را تشخیص می‌دهد.

کولونوسکوپی

2- سیگموئیدوسکوپی Sigmoidoscopy

این روش غربالگری شبیه کولونوسکوپی است، اما تنها می‌تواند برای دیدن رکتوم و کولون پایین استفاده شود. این روش را نمی‌توان برای آزمایش بیوپسی یا گرفتن نمونه از بافت استفاده کرد. اگر پزشک شما پولیپ را تشخیص دهد، باید آزمایش کولونوسکوپی بدهید.

3- باریم انما

در این آزمایش پزشک باریم را از مقعد تزریق کرده و سپس از اشعه ایکس ویژه برای گرفتن تصاویر روده استفاده می‌کند. باریم باعث می‌شود کولون شما در تصاویر به رنگ سفید ظاهر شود. از آنجایی که پولیپ‌ها تیره هستند، آن‌ها در برابر رنگ سفید قابل رویت هستند.

4- کلونوگرافی CT

در این روش از سی.تی.اسکن برای تشخیص پولیپ استفاده می‌شود. کولونوگرافی CT بعضی اوقات کولونوسکوپی مجازی نامیده می‌شود. این روش می‌تواند بافت، توده، زخم و پولیپ‌های متورم را نشان دهد.

5- آزمایش مدفوع

نمونه‌ای از مدفوع برای تجزیه و تحلیل، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. اگر خون در مدفوع مشاهده شود ممکن است نشانه‌ای از پولیپ باشد.

درمان پولیپ کولون

1- پولیپکتومی polypectomy

در پولیپکتومی، پزشک با استفاده از روش کولونوسکوپی لوله نازک را وارد روده می‌کنند و به وسیله سیم آن را برمیدارد .

2- جراحی پولیپ کولون

اگر پولیپ‌ها به قدری بزرگ بودند که پزشک با این روش قادر به برداشتن آن نبود و یا اگر پولیپ‌ها از نوع آدنوماتوز فامیلی و ژنتیکی بود، از روش جراحی استفاده می‌کنند.

جراحی

چگونه می‌توان از به وجود آمدن پولیپ‌های روده جلوگیری کرد؟

شما می‌توانید با تغییر عادت‌های غذایی و مصرف فیبر بیشتر از بروز مشکلات گوارشی از جمله پولیپ جلوگیری کنید. هم‌چنین افزایش مصرف ویتامین D و کلسیم از بروز پولیپ جلوگیری خواهد کرد. مواد غذایی مفید برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات گوارشی شامل:

 1. کلم بروکلی
 2. ماست
 3. شیر
 4. پنیر
 5. تخم مرغ
 6. کبد یا جگر حیوانات
 7. ماهی

رژیم غذایی سالم

هم‌چنین می‌توانید با کاهش مصرف غذاهای پُر چرب، گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده، خطر ابتلا به پولیپ‌های روده بزرگ خود را کاهش دهید. ترک سیگار و ورزش منظم و کاهش وزن، هم‌چنین گام‌های مهمی برای جلوگیری از پیشرفت پولیپ‌های روده بزرگ محسوب می‌شود.

تریتا را در جهت رسیدن به اهدافش حمایت کنید:

منابع:

 1. https://www.healthline.com/health/colorectal-polyps
 2. https://www.webmd.com/colorectal-cancer/colon-polyps-basics#3

اشتراک گذاری:

مطالب مرتبط
معصومه راهی

معصومه راهی

معصومه راهی هستم،کارشناس مترجمی زبان انگلیسی،مدت ۴ سال سابقه ترجمه دارم و اعتقاد دارم تنها راه رسیدن به موفقیت انجام کاریست که بهش علاقه داری

I m masoomeh rahi and im bachelors degree in english translation.i translated in 4 years and i believe that the only way to success is to love what to do